Kati első külföldi útja - Maradj otthon #5

Mindig örömmel néztem nagypapámat miközben fotózott. Imádtam, ahogy beállította a Prakticáját, majd a kezembe adta, így egyszerre volt meg az érzés, hogy én fotózom, és az, hogy minden elkészített képben benne van. Mintha ő csinálta volna, de még szerepelt is a képeken. Sosem furcsáltam ezt a szokását, azután sem, hogy fotózni kezdtem, már a fiammal is ugyanígy csinálom, majd belejön.

Nagyszüleim sokáig nem utazhattak, majd felpörgették a vágyukat, hogy megismerjék a világot, jártak Mexikóban, Amerikában, Görögországban és Ausztriában is. Nagypapám mindenhol sokat fotózott, nemcsak az emlékeket akarta rögzíteni, hanem mindent haza akart hozni magával, ezért nagyon sok kép készült, és mindig diára, ami a szertartás része volt.

Nehéz elképzelni a mostani gyors, megosztásra alapuló, szétfilterezett közösségi média világában, hogy miután hazajöttek az utazásról, elvitte a tíz tekercs filmet előhívatni, majd a következő néhány hónapot azzal töltöte, hogy bekeretezte, katalógusba vezette a képeket. Amikor mindennel végzett, nagy családi vetítést szervezett: a vásznat a könyvespolchoz rögzítette, italokat és süteményeket készített be, figyelt, hogy mindenki jól lássa a képeket, lekapcsolta a villanyt és beindult a diavetítő kattogó hangja. Hosszú, sztorizós estébe nyúló délutánok voltak helyekről, épületekről és néha a nagyszüleimről. Utazás volt ez is.

Amikor nagypapám öt éve meghalt, minden diatároló koffert elhoztam, hogy majd egyszer feldolgozom. Hat-nyolcezer kép, nagyszüleim és családunk rögzített emléktára. Arra gondoltam, ha már a vírus miatt otthonmaradunk, akkor most van itt az ideje feldolgozni a múltat.

Az első sorozat 1967-ben készült, nagymamám első külföldi útján, Ausztriában.

Beáll a Budapest hajó a Belgrád rakparton Fotó: Tiszavölgyi László

 

Kati a fedélzeten Fotó: Tiszavölgyi László

Búcsúzó emberek a rakparti kikötőben Fotó: Tiszavölgyi László

Dunai cementmű Fotó: Tiszavölgyi László

Duna (részlet), Esztergom közelében Fotó: Tiszavölgyi László

Ausztria, Duna-parti horgásztanyák Fotó: Tiszavölgyi László

Bécs, Hősök tere Fotó: Tiszavölgyi László

Bécs, Kahlenbergen TV-torony Fotó: Tiszavölgyi László

A wachaui Duna-szakasz reggeli ködben Fotó: Tiszavölgyi László

Melki utcarészlet Fotó: Tiszavölgyi László

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Amikor megállt az élet - Maradj otthon #1

Hetek óta készülünk arra, hogy a COVID-19 vírus miatt megváltozik az életünk. Felelősen egy dolgot tehetünk, otthon maradunk. Ez az új rovat vagy játszótér is azért indul el, mert az otthonmaradás nem jelentheti azt, hogy az életnek meg kell állnia. A szerkesztőség tagjai által váltóban készülő sorozatunkban elmeséljük, mi miket csinálunk otthon kultúafogyasztás címén. 

...
Nagy

„A nagyság ára a felelősség." - Maradj otthon #2

Az otthonmaradós sorozatunkban a járványügiy háborús helyzetet Boris Johnson miniszterelnök Winston Churchillről írt könyvével folytatjuk.

...
Nagy

Kell-e félni az unalomtól? – Maradj otthon #3

Az otthonmaradós sorzatunk új részében megmutatjuk, hogyan lehet könyvekkel legyőzni az unalmat. 

...

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.