Réber 100 - Éljen a kérdőjel, vesszen a pont!

Réber 100 - Éljen a kérdőjel, vesszen a pont!

Réber László születésének 100. évfordulója alkalmából június 28-án Éljen a kérdőjel, vesszen a pont! címmel kiállítás nyílik a művész irodalmi illusztrációiból a Budavári Önkormányzat szervezésében a Virág Benedek Ház kiállítótermében.

Könyves Magazin | 2020. június 23. |

Különleges kiállítással emlékezik a 100 évvel ezelőtt született Réber Lászlóra grafikusművészre a Budavári Önkormányzat; a kurátori munkára a kerületben élő Révész Emese művészettörténészt kérték fel, akinek szakterülete a sokszorosított művészi grafika mellett a könyvillusztráció is. A kiállítás Réber László lánya, Widengård Krisztina támogatásával és hozzájárulásával készült.

Réber László illusztrációi generációk óta velünk élnek. Janikovszky Évával műfajt teremtett, de ikonikusak lettek Lázár Ervin, Békés Pál és Végh György írásaihoz készült rajzai is. Réber minimalista, filozofikus alkotásai jól illeszkednek olyan írók világához is, mint Örkény és Vonnegut. Művészetük közös jellemzője a stílus puritán egyszerűsége, a groteszk, szatirikus hangnem mélyén megbújó emberismeret és humanizmus. A kiállítás középpontjában Örkény István Egyperces novellák című gyűjteményéhez készült illusztrációk állnak. A külföldi szerzők közül Mihail Bulgakov és Kurt Vonnegut műveihez készült rajzokat emelték ki. A bemutatott illusztrációk egy része a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Réber-gyűjteményéből származik, más részük kinagyítva, Babos Bertalan Zsili képzőművész falfestményei révén, vagy fotómásolatban jelenik meg.

A magyar grafikában különálló terrénumot alkotó, az Élet és Irodalomban hasábjain 1971-1974 között megjelent Réber-rajzokból készült Korrajz című kötet a Móra Kiadó gondozásában jelent meg, amelyből további különlegességeket tudhatnak meg az érdeklődők Réber László művészetéről.

Szabad téri megnyitó: 2020. június 28., 18:00 (A részvétel regisztrációhoz kötött: regisztracio@budavar.hu)

Helyszín: Virág Benedek Ház (1013 Budapest, Döbrentei u. 9.)

A tárlat ingyenesen megtekinthető október 1-ig, csütörtöktől-vasárnapig, 14–18 óra között.

Részletek erre>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Internetre költözött a szörnyes kiállítás

A tervek szerint április közepén nyílt volna meg a D17 Gyermek- és Ifjúsági Galéria Én kicsi szörnyem. Szörnyek és képzeletbeli lények a magyar gyermekkönyvillusztrációban című kiállítása. A koronavírus-járvány miatt ez elmaradt, viszont a kiállítás képei online megtekinthetők.

...
Gyerekirodalom

Ilyennek képzelték az illusztrátorok az Alice Csodaországbant!

Az Alice Csodaországban már 155 éve bűvöli el az olvasókat, és izgatja az illusztrátorok fantáziáját. Mutatunk párat az elmúlt évtizedek Alice-grafikáiból.

...
Nagy

Agócs Írisz: Rajongva imádom az ész nélküli rajzolást

Első saját meséjének ötlete egy londoni emeletes busz tetején fogant, álommunkája pedig azért nincs, mert már teljesült. Agócs Íriszt még a karantén elrendelése előtt látogattuk meg otthonában, és festékpöttyös lexikonokról, Tandori Dezsőről meg szomorkás medvékről beszélgettünk vele.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.