Márait kedveli, Modianóval beégett a francia miniszter

.konyvesblog. | 2014. október 28. |

(Kép forrása)

Csúnyán beégett a francia kulturális miniszter, aki egy televíziós interjúban először azzal dicsekedett, hogy korábban csodálatos ebédet költött el a friss Nobel-díjas Patrick Modianóval, amikor azonban azt kérte a műsorvezető, hogy nevezze meg a kedvenc Modiano-regényét, az alábbi választ adta: "Ö, ö, őszintén bevallom, hogy két éve egyáltalán nincs időm olvasni. Rengeteg jegyzetet, törvényszöveget, hírt, AFP-jelentést futok át, de nagyon keveset olvasok".

Fleur Pellerin október 9-én elsőként gratulált a francia szerzőnek; Twitter-bejegyzésében akkor azt írta: meghatott, boldog és büszke erre a csodálatos Nobel-díjra. "Mély csodálat Patrick Modiano nagyon megérdemelten díjazott művészetének".

"Szomorú, sajnálom őt. Egy kulturális miniszternek bele kellene vetnie magát az irodalomba, már csak politikai kötelezettségből is" - idézte az MTI Tahar Ben Jelloun franciául író marokkói szerző, a nagy presztízsű Goncourt-díj zsűrijének tagja. "Olyan nem lehet, hogy ne tudjon egy könyvet se idézni Modianótól. Szégyen. Siralmasnak tartom, de olyan korban élünk, ahol a kultúrát semmibe veszik" - tette hozzá.

Bernard Pivot volt televíziós műsorvezető, a Goncourt Akadémia elnöke szerint viszont nem szabad ezért elítélni a minisztert. "Attól, hogy nem olvasott Modianót, még nem biztos, hogy nem intelligens és alkalmatlan a kulturális tárca vezetésére" - mondta Pivot.

A dél-koreai születésű Fleur Pellerin hathónapos volt, amikor adoptálták, Franciaországban nőtt fel. Augusztusban nevezték ki kulturális miniszternek, kedvenc művei között akkor A romlás virágait említette Charles Baudelaire-től, valamint Márai Sándor Vendégjáték Bolzanóban című kötetét.

Forrás: Guardian, MTI

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.