Lukács György és Tolkien is szerepelt az 1967-es irodalmi Nobel jelöltjei között

.konyvesblog. | 2018. január 04. |

lukacs.jpegA Nobel-szabályok szerint ötven évre titkosítani kell minden, a díjjal és a jelöléssel kapcsolatos iratot. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy majd csak unokáink fogják tudni, hogy kiket jelöltek például a 2017-es irodalmi Nobel-díjra, melyet végül Kazuo Ishiguro kapott meg. Viszont minden év elején feloldják az ötven évvel korábbi jelölések dokumentumait: ezekből korábban kiderült, hogy Illyés Gyulának 1965-ben és 1966-ban is szerepelt a neve a jelöltek között.

A Svéd Akadémia most az 1967-es díjjal kapcsolatos dokumentumokat tette elérhetővé. Abban az évben a guatemalai Miguel Ángel Asturias kapta a díjat „az indián hagyományokra és nemzeti sajátosságokra épült, magas színvonalú műveiért”. A Svenska Dagbladet cikke szerint az utolsó körben rajta kívül még versenyben volt Graham Greene és Jorge Luis Borges is. Érdemes ugyanakkor végigböngészni a jelöltek listáját, ebből ugyanis kiderül, hogy a jelöltek között volt Lukács György marxista filozófus, aki a dokumentum szerint Lindegren úr javaslatára került a listára (ő valószínűleg Erik Lindegren író-költő lehet).

Az 1967-es listán amúgy több olyan szerző is szerepelt, akik csak a későbbi években kaptak Nobelt, így Samuel Beckett (1969.), Pablo Neruda (1971.), Saul Bellow (1976.) vagy Claude Simon (1985.), de megtalálható rajta az itthon főleg Maigret-történeteiről ismert Georges Simenon, valamint J.R.R. Tolkien neve is.

 Forrás: Literary Saloon

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.