December 4-én Luigi Mangione lelőtte az Egyesült Államok egyik legnagyobb egészségbiztosítási cégének, a UnitedHealthcare-nek az igazgatóját New Yorkban. Az 50 éves üzletember belehalt a támadásba, Mangionét pedig öt nappal később elfogták. A 26 éves Mangione tehetős családból származik, elit iskolában tanult, két diplomát szerzett, a merénylet előtt pedig szoftvermérnökként dolgozott. Neveltetésének és életstílusának része volt a könyv és az olvasás is. Érdekes lehet megnéznünk Magnione Goodreads profilját, hogy mit olvasott már, mik a kedvenc könyvei, és hogy miket szeretne még elolvasni, és ezeknek mi köze lehet a merénylethez.
Technológia és önfejlesztés
Mangione könyvei között egészen általános könyveket találunk, amelyből egyedül a technológia és önfejlesztés iránti elkötelezettség tűnik ki elsőre. A könyvek között találunk olyat, amely programozási nyelvről, algoritmusokról vagy az ipari társadalmak működéséről és jövőjéről szól, de van olyan is, amely a négy órás munkahetet, az agy és kultúra fejlődését, vagy a paleo diétát mutatja be.
A könyvek között sok önsegítő, önfejlesztő könyv szerepel, az atlétikai testfejlesztéstől kezdve a társadalmi elégedetlenség megoldásáig minden. A What’s Our Problem?: A Self-Help Book for Societies könyvet így értékelte: „Szerintem erre a könyvre úgy fognak majd emlékezni, mint a 21. század legfontosabb filozófiai könyvére”. És ha jobban utánanézünk a könyvnek, akkor azt látjuk, hogy egy átfogó elemzése akar lenni a társadalmi berendezkedésnek, magába foglalva az evolúciós pszichológiát, a politológiát, idegbiológiát.
Mangione nem vette félvállról ezeket a könyveket, a Goodreads értékelései között több olyat is találunk, amely egy Google Drive linket tartalmaz. Ezeken pedig kézzel írt, gondosan elrendezett és digitalizált jegyzeteket találunk, összeszedve az adott könyv legfontosabb pontjait.
Persze vannak egészen érdekesek, mint például Mauiról és Hawaiiról szóló útikönyvek, amiket 4,48-ra és 4,49-re értékelt az 5 csillagból, de még ott van Steve-O memoárja, ami viszont már rosszabbul teljesített, és csak 3,76-os értékelést kapott.
De mit tudunk meg ebből?
A legnehezebb ebben az esetben, hogy akarva-akaratlanul úgy olvassuk Mangione olvasmánylisáját, hogy okokat, előzményeket, jeleket keresünk arra, ami alapján elmondhatjuk: „aha szóval itt döntötte el, hogy gyilkolni fog”. Sajnos, ezt nem lehet ilyen egyszerűen kijelenteni, viszont egy tendenciát meg lehet határozni.
Mangione olvasmánylistája mutat egyfajta elégedetlenséget, a változás szükségességét (legyen az személyes vagy társadalmi), sőt azt is, hogy a fejlődés technológiai természetű. Ehhez kapcsolódik egyik olvasmánya is, az Industrial Society and Its Future című könyv, amit nem más mint az a Theodore John Kaczynski írt, aki az Unabomber néven elhíresült amerikai terrorista. Kaczynski 1978 és 1995 között robbanó leveleket küldött szét Amerika területén, amivel három ember megölt és 23 ember megsebesített. A leveleket olyan embereknek címezte, akikről azt gondolta, hogy nagy mértékben hozzájárulnak a technológiai fejlődéshez, és ezzel pusztítják a természetet.
A párhuzam érdekes, még ha nem is indíték. Mark Harris, amerikai író és kultúrtörténész úgy jellemezte Mangionét, hogy „egy jól felismerhető fehér férfi, aki turistaként járja be az ideológiákat”. Ami biztosan állítható hogy az olvasmányok egy része az átfogó, jól körülírható és népszerű társadalomtudomány felé mutat. Ebből pedig következhet egyfajta radikalitás, de valószínűleg, ha nem egy gyilkosság után látnánk ezt az olvasmánylistát, akkor ezek fel sem tűnnének.
(Lithub / New York Times)