Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festménye a magyar aukciók történetének legmagasabb leütési árát elérve 460 millió forintért kelt el a Virág Judit Galéria téli aukcióján – írja a 444. Csontváry művei közül alig több mint egy tucat van magángyűjteményben, 2000 óta pedig csak négy alkotása szerepelt árverésen, ebből kettő rekordot ért el. A festőművész aukción értékesített képei közül a legdrágábban, 240 millió forintért a Traui tájkép naplemente idején címűt vásárolták meg a Virág Judit Galéria 2012-es téli aukcióján, ez közel 10 évig tartotta a magyar rekordot. Ami most kis híján megduplázódott.
Csontváry ma már a legmagasabban jegyzett festőnk, aki patikus állását maga mögött hagyva fordult a festészet felé. Kortársai nem ismerték el a művészetét, és nem sokon múlott, hogy halála után az örökösök kocsiponyvának adják el a festményeit. Életéről, művészi kiteljesedéséről pár éve Csontváry címmel képregény jelent meg a Scolar gondozásában. Alkotója, Kálmán Áron a megjelenést követően készült interjúnkban elmondta, hogy képregénye ugyancsak a mítoszépítést szolgálja:
"Nem az őrült, hanem a zseni képe mellett teszem le a garast. Akik szeretik a munkáit, bizonyára mind így vannak vele. Én pedig nagy rajongója vagyok műveinek. Különösen a Magányos cédrust tartom kiemelkedőnek, pályája csúcsának. Gyerekkori rácsos ágyam fölött a Templomtéri kilátás a Holt-tengerre Jeruzsálemben című képének a reprodukciója függött. Lehet már ekkor belém ivódott az iránta való lelkesedés."