Az 1934-ben, a Révai Irodalmi Intézet Rt. kiadásában és nyomdájában Budapesten megjelent kötet József Attila 1922 és 1934 között írt verseinek válogatott gyűjteménye. „A régi szövegen – írja a szerző ‒ itt-ott változtattam, kimondott gondolatuk és képzeletük így találóbb forma érzéseimhez.
Az első versek kora ifjuságom kisérletei.”
József Attila egyébként máskor is dedikált színésznőknek: Fedák Sári, Gombaszögi Frida és Honthy Hanna is kapott tőle névre szóló ajándékot. Hozzájuk csatlakozott ezúttal a Színművészeti Akadémián diplomát szerző, majd 1928-ban az Új Színház művészeként színpadra lépő Gerő Erzsi is.
Vörösmarty Mihálytól ritkán bukkan föl kézirat. Talán ez lehet az oka, hogy a most aukcióra kerülő, saját kézzel írt levélke végül heves licit (82-szer ígértek egymásra az aukción résztvevők) után 1.220.000 forintot ért meg a győztesnek.
A címzett Fáy András, aki Vörösmartyhoz hasonlóan az Akadémia drámapályázatának bíráló tagja volt. Sőt, az antikvarium.hu közlése szerint Fóton szőlőszomszédok is voltak, hiszen a Csongor és Tünde szerzője Fáy biztatására vásárolt ott egy földdarabot. Talán közös poharazgatásuk ihlette a Fóti dal című verset is.
Dualizmuskori instacelebeket kellett létrehozniuk iskolásoknak egy kreatív történelemversenyen. Most elkezdhetjük követni Mikszáth Kálmán, Zsolnay Vilmos vagy akár Blaha Lujza Insta-oldalát is.
Tovább olvasokAmi épp negyven évvel Mikszáth Kálmán Jó palócok című novelláskötetének megjelenése előtt készült el. Ez a könyv lett az október 22-én zárult online aukció harmadik legdrágább tétele – 530 ezer forintért cserélt gazdát.
Forrás: antikvarium.hu