Miközben a hétvégi Grammy után valószínűleg már mindent megírtak a díjakról, a bakikról és Beyoncé performanszáról, arról talán kevesebb szó esett, hogy a díjátadónak volt egy pici irodalmi vonatkozása is. A legjobb új előadónak járó díjat ugyanis J.Lo adta át, aki beszédében a Nobel-díjas Toni Morrisont idézte, és arra buzdította a művészeket, hogy igenis hallassák a hangjukat.
Az énekesnő azzal kezdte, hogy soha nem felejti el az első Grammy-jelölését, és hogy milyen ruhát viselt akkor éjjel. „De a ma éjszaka nem a ruhákról és még csak nem is a díjakról szól, hanem a zenéről, a szavakról és a hangokról. Hogy hogyan inspirálnak, és hogyan hatnak az életünkre. A történelem ezen pillanatában a hangunkra minden eddiginél nagyobb szükség van” – hangsúlyozta Jennifer Lopez.
Toni Morrisont idézve – pontosabban parafrazálva – az énekesnő azt mondta, ez „pontosan az a pillanat, amikor a művésznek dolgoznia kell. Nincs idő kétségbeesésre, nincs helye az önsajnálatnak, nincs szükség csendre, és nincs tere a félelemnek”, utalva ezzel arra, hogy a művészek nem maradhatnak csendben, amikor a leginkább szükség van rájuk. Toni Morrison szóban forgó esszéje (No Place for Self-Pity, No Room for Fear címmel) 2004-ben George W. Bush újraválasztását követően született, és a The Nation különkiadványában jelent meg, ITT lehet elolvasni.
Toni Morrison február 18-án lesz 86 éves. Első regénye 1970-ben jelent meg, ez volt a Nagyonkék. 1988-ban Pulitzer-díjat nyert A kedves című regényével, amely egy felszabadított fekete rabszolganő kálváriáját meséli el. 1993-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint "látnoki erejű és költői szépségű regényeiben az amerikai valóság egyik lényeges metszetét kelti életre".
Toni Morrison Könyörület (A Mercy) című könyve tavasszal érkezik a Park Kiadónál.
Forrás: Bustle