J.Lo a Nobel-díjas Toni Morrisont idézte a Grammy-átadón

.konyvesblog. | 2017. február 14. |

Miközben a hétvégi Grammy után valószínűleg már mindent megírtak a díjakról, a bakikról és Beyoncé performanszáról, arról talán kevesebb szó esett, hogy a díjátadónak volt egy pici irodalmi vonatkozása is. A legjobb új előadónak járó díjat ugyanis J.Lo adta át, aki beszédében a Nobel-díjas Toni Morrisont idézte, és arra buzdította a művészeket, hogy igenis hallassák a hangjukat.

Az énekesnő azzal kezdte, hogy soha nem felejti el az első Grammy-jelölését, és hogy milyen ruhát viselt akkor éjjel. „De a ma éjszaka nem a ruhákról és még csak nem is a díjakról szól, hanem a zenéről, a szavakról és a hangokról. Hogy hogyan inspirálnak, és hogyan hatnak az életünkre. A történelem ezen pillanatában a hangunkra minden eddiginél nagyobb szükség van” – hangsúlyozta Jennifer Lopez.

Toni Morrisont idézve – pontosabban parafrazálva – az énekesnő azt mondta, ez „pontosan az a pillanat, amikor a művésznek dolgoznia kell. Nincs idő kétségbeesésre, nincs helye az önsajnálatnak, nincs szükség csendre, és nincs tere a félelemnek”, utalva ezzel arra, hogy a művészek nem maradhatnak csendben, amikor a leginkább szükség van rájuk. Toni Morrison szóban forgó esszéje (No Place for Self-Pity, No Room for Fear címmel) 2004-ben George W. Bush újraválasztását követően született, és a The Nation különkiadványában jelent meg, ITT lehet elolvasni.

Toni Morrison február 18-án lesz 86 éves. Első regénye 1970-ben jelent meg, ez volt a Nagyonkék. 1988-ban Pulitzer-díjat nyert A kedves című regényével, amely egy felszabadított fekete rabszolganő kálváriáját meséli el. 1993-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint "látnoki erejű és költői szépségű regényeiben az amerikai valóság egyik lényeges metszetét kelti életre".

Toni Morrison Könyörület (A Mercy) című könyve tavasszal érkezik a Park Kiadónál.

Forrás: Bustle

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.