Bill Gates ezt az öt könyvet ajánlja a nyárra

Bill Gates ezt az öt könyvet ajánlja a nyárra

A magyar származású Edith Eva Eger könyve is az ajánlottak között van, de Gates beszélt arról is, milyen sorozatokat néz mostanában.

Könyves Magazin | 2020. május 19. |

A nyár közeledtével már lehet számítani arra, hogy Bill Gates közzéteszi azt a listát, amelyen figyelemreméltó, emlékezetes olvasmányait ajánlja másoknak. Idén sincs ez másként, itt az ötös lista, amelyet természetesen nagyban befolyásolt a jelenlegi pandémia is.

Edith Eva Eger: A döntés

A magyar származású Edith Eva Eger az első a listán – Bill Gates felidézi, hogy Eger mindössze 16 éves volt, amikor elhurcolták Auschwitzba, túlélte a haláltábort, majd a háború után az Egyesült Államokba költözött. A könyvében azt járja körül, hogyan lehet talpra állni egy elmondhatatlan trauma után. Gates szerint ha valamivel küszködünk, akkor az a szenvedés valós, még ha triviálisnak is tűnik egy holokauszttúlélő szenvedéseihez képest, vagy ahhoz a tapasztalathoz, ha valakinek mondjuk a gyereke betegségével kell szembenéznie. Gates szerint ezt mindenképp érdemes szem előtt tartani a járvány idején, mikor mindenki másképp éli meg a kialakult helyzetet. (Egerrel korábban interjúztunk is, a könyvéről pedig ITT írtunk.)

David Mitchell: Felhőatlasz

Mitchell regénye hat különböző, látszólag elkülönülő történetből áll, melyek úgy illeszkednek egymáshoz vagy ágyazódnak egymásba, ahogy egyik matrjoska-baba a másikba. Gates szerint bizonyos szempontból legalább olyan fontos, hogy mi a közös ezekben a történetekben, mint az, hogy miben különböznek. A Felhőatlasz szerinte egy nagyszabású mese az emberi természetről és az emberi értékekről – azokról a dolgokról, amelyek változnak, és amelyek több száz vagy akár ezer éve változatlanok. (Fun fact: érdekes lenne tudni, Gates vajon melyik változatot olvasta: pár éve ugyanis elég nagyot ment, amikor kiderült, hogy a Felhőatlasznak létezik egy angol és egy amerikai változata is.)

Bob Iger: The Ride of a Lifetime

Gates saját bevallása szerint nem nagyon szokott a cégvezetésről könyveket olvasni, ez a könyv azonban kivétel, és még a Microsoft-vezér Satya Nadella figyelmébe is ajánlotta. Bob Iger a Disney fejeként azt az időszakot mutatja be (2006 és 2020 között), amikor a cég terjeszkedni kezdett, és olyan gigaberuházásokat hajtott végre, mint a Marvel vagy a Lucasfilm felvásárlása. Gates szerint nemcsak az élvezheti ezt a könyvet, akit érdekelnek egy cég belügyei, hanem az is, aki csak egy jó könyvet olvasna egy szerény pasasról, aki folyamatosan emelkedett a vállalati ranglétrán, míg a világ egyik legnagyobb cégének sikeres vezetője lett.

John M. Barry: The Great Influenza

2004-ben már meghódította a New York Times bestseller-listáját ez a kötet, amely Gates szerint sokat segíthet abban, hogy megértsük a mostani koronavírus-helyzetet. Barry könyve az 1918-as influenza-járványt tárgyalja, ennek kapcsán pedig Gates kicsit szomorkásan megjegyzi, hogy a tudomány még mindig lassabban tud hatékony megoldási javaslatokkal előállni, mint azt mi szeretnénk, ám ahhoz, hogy véget érjen a jelenlegi járvány, többre van szükség a sikeres tudományos beavatkozásnál. Gates szerint szükség van politikai akaratra is, amely például a közösségi távolságtartásra buzdít, és biztosítja, hogy a „tudományos csodák” ugyanolyan messzire terjedjenek, mint maga a vírus.

Abhijit V. Banerjee és Esther Duflo: Good Economics for Hard Times

2019-es könyvükben a Nobel-díjas közgazdászok gazdasági szempontból tárgyalnak olyan kulcstémákat, mint a bevándorlás, az egyenlőtlenség és a kereskedelem, ami Gates szerint sokkal jobban érthető azon olvasók számára, akiknek nincsenek mélyreható ismereteik ezeken a szakterületeken.

A szokásos könyvajánlón túl Bill Gates most először mesélt arról is, miket szokott nézni: ezek között első helyen szerepel a Pandémia című Netflix-sorozat, de a sorozat-listáján olyan címek szerepelnek még, mint A Million Little Things, a This Is Us és az Ozark, valamint a hetvenes években készült BBC-sorozat, az Én, Claudius is.

Forrás: Forbes

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Ha Bill Gates-ra hallgatsz, ezeket a könyveket olvasod a nyáron

...
Nagy

Bill Gates ezeket a könyveket ajánlja idén nyárra!

...
Hírek

Bill Gates sci-fit és sok-sok tudományt ajánl a nyárra

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.