Bill Gates ezeket a könyveket ajánlja idén nyárra!

.konyvesblog. | 2017. május 23. |

Bill Gates nagy könyvmoly, rendszeresen ír és beszél arról, hogy éppen mit olvas, és nagyon szereti a kedvenc-listákat is. Tavaly főként sci-fit és sok-sok tudományos művet ajánlott a nyárra, idén pedig a TIME magazin cikkében írt arról, hogy szerinte mivel nem foghatunk mellé a nyaralásunk alatt – talán nem túl meglepő, hogy megint főleg a tényirodalmi könyvek közül válogatott.

Íme, Gates ötös listája:

Jimmy Carter: Teljes élet-Visszatekintés 90 évesen

Jimmy Carter Teljes élet - Visszatekintés 90 évesen

Fordította: Etédi Péter, Partvonal, 2016, 320 oldal, 3990 HUF

 

Bár az amerikai exelnök már több mint kéttucatnyi könyvet írt, mégis maradt még olyan története, melyet eddig nem osztott meg a nyilvánossággal. Gates-t főleg az nyűgözte le, ahogyan Carter fiatal évei – egy olyan vidéki házban nőtt fel, ahol nem volt folyóvíz vagy elektromosság – hogyan alakították a személyiségét, és útját a Fehér Házba.

Yuval Noah Harari: Homo Deus

Gates nyári listáján már Harari előző könyve, a Sapiens is szerepelt, és azt írja, hogy a folytatás ugyanolyan olvasmányos és gondolatébresztő. Utóbbi kötet egyik legfőbb állítása, hogy azok az elvek, melyek meghatározóak voltak társadalmaink kialakításában, jelentős változáson mennek át a 21. században, ez pedig hatással lesz arra az életre, melyet jelenleg ismerünk. Harari mindkét könyvét itthon az Animus adja ki, a Homo Deus néhány hete jelent meg magyarul, ITT bele is tudtok olvasni.

Maylis de Kerangal: The Heart

Bár Gates szerint ezt a könyvet az olvasók a fikciós művek polcán találják meg, de szerinte ahogyan Maylis de Kerangal a gyászt körülírja, az a költészethez áll közelebb. A kötet egy szívátültetés történetét meséli el: egy balesetben súlyosan megsérült fiúnak esélye sincs felépülni, a szülei pedig transzplantációra ajánlják fel a szerveit. Gates szerint ugyanakkor a cselekmény csak másodlagos a szereplőkhöz és a nyelvezethez képest. A könyvet a felesége ajánlotta Gates-nek, aki már tovább is ajánlotta a kötetet egy olyan barátjának, aki hozzá hasonlóan főleg non-fictionöket olvas.

Trevor Noah: Born a Crime

Gates régóta a The Daily Show rajongója, amiatt is nagyon bírta a házigazda Trevor Noah életrajzát. Holott utóbbi egyáltalán nem egy rózsaszín tündérmese: Noah még az apartheid idején született Johannesburgban, egy dél-afrikai anya és egy svájci apa gyermekeként, abban az időben, amikor a vegyes párkapcsolatokat még börtönbüntetéssel sújtották. Gyerek- és fiatalkora tele volt tragikus pillanatokkal, megható története ugyanakkor sokszor varázsol mosolyt is az ember arcára.

J.D. Vance: Hillbilly Elegy

Ez a könyv is leginkább egy felemelkedés-történetként értelmezhető: Vance-t a nagyszülei nevelték, miután apja elhagyta a családot, anyja pedig kevés érdeklődést mutatott a gyereknevelés iránt. A kaotikus háttér és a rossz anyagi körülmények ellenére a fiú végül a Yale jogi karán kötött ki. Gates szerint a könyv igazi varázsát nem is maga a sztori adja, hanem az a bátorság, mellyel Vance elmeséli a saját élettörténetét. Vance amúgy az egyetem után egy kockázatitőke-kezelő cégnél helyezkedett el, majd a CNN-nél lett kommentátor, könyvéből pedig Ron Howard akar filmet forgatni.

Bill Gates hosszabb interjút is adott a TIME-nak az olvasási szokásairól, mutatjuk a legérdekesebbek kijelentéseit:

  • egyik kedvenc könyve Stephen Pinkertől a The Better Angels of Our Nature, amit gyakran ajánl másoknak is
  • nagyon megbízik a felesége értékítéletében, Melinda Gates ajánlotta neki A Rosie projektet is (itthon a Libri adta ki)
  • arra a kérdésre, melyik könyvek változtatták meg az életét, az alábbi választ adta:

- Pinker fent már említett könyve – megváltoztatta, ahogyan a világról gondolkodik
- John Brooks Business Adventures című kötete, melyet sok éve Warren Buffett adott neki kölcsön (erről Gates már többször is beszélt, bestseller is lett a könyv egyből, mi ITT írtunk róla) – a Xerox Xerox Xerox Xerox című esszének Gates szerint meg kellene nyernie a legokosabb fejezetcímért járó díjat, a tartalma viszont még annál is jobb, sokat merített belőle a Microsoft vezetőjeként
- Scott Fitzgerald A nagy Gatsbyje az a regény, melyet a legtöbbször újraolvasott

  • soha nem hazudta egy könyvről, hogy elolvasta, miközben nem is – szerinte nála sokkal nagyobb problémát jelent, hogy képtelen félbehagyni egy könyvet, még ha nem is tetszik neki – ez végül azzal jár, hogy a nem-szeretem könyvvel sokkal több időt tölt, amint azokkal, melyeket szeret
  • Gates még mindig a papíralapú könyvekre szavaz, és szeret a lapszélre jegyzetelni – megvan az a szerinte rossz szokása, hogy éjszaka sokáig fennmarad, ha egy könyv nagyon tetszik neki
  • szerinte az olvasás szeretete hozzájárult a sikeréhez – hálás a szüleinek, amiért olvasásra buzdították – az olvasás felkelti a világ iránti kíváncsiságát, ez pedig segített neki abban, hogy előrelépjen a munkájában és az alapítványi tevékenységében
TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.