Anthony Broadwatert 1982-ben ítélték el Alice Sebold megerőszakolásáért, összesen 16 évet töltött börtönben. Sebold akkor a Syracuse Egyetem diákja volt, és az egyetemi kampusz közelében, egy alagútban támadták meg. Hónapokkal később az utcán pillantott meg egy fekete férfit, akit a támadójának vélt. Broadwatert letartóztatták, és bár a rendőrségen Sebold nem tudta azonosítani, vádat emeltek ellene. Később a tanúk padján viszont Sebold már a támadójaként azonosította a férfit, aki végig ártatlanságát bizonygatta.
Alice Sebold 1999-ben a Lucky című könyvében írta meg a megerőszakolásának és a bírósági tárgyalásnak a történetét: a regény egymillió példányban kelt el, és elindította a nő írói karrierjét. Broadwater nagyjából akkor szabadult, amikor megjelent a Lucky, az ügy miatt pedig szexuális erőszaktevőként regisztrálták.
Később viszont súlyos aggályok merültek fel a letartóztatása és a tárgyalás miatt, felülvizsgálat indult, ami tavaly a férfi felmentésével zárult. Sebold bocsánatot kért, a Luckyt egyelőre visszavonták a boltok polcairól. A fordulathoz nagymértékben hozzájárult, hogy filmet akartak forgatni a könyvből: az egyik producer az előkészítés során több ellentmondásra felfigyelt, majd egy magánnyomozót fogadott, hogy tisztázzák a kérdéseket, ez pedig utóbb az ügy jogi felülvizsgálatához vezetett.
Az ártatlanul vádolt Broadwater most ötvenmillió dollárra perli New York államot. Az új kereset kitér rá, hogy a férfi mindvégig ártatlanságát hangoztatta – a nyomozástól kezdve a tárgyaláson és fellebbezésen át, végig a bebörtönzése alatt és a kiszabadulása után is, mind a mai napig.
Forrás: Guardian