A legzöldebb karácsonyi ajándékötlet természetesen az, ha nem adunk tárgyi ajándékot, fölösleges kacatokat egymásnak. Ám alighanem létezik egy korosztály, akikkel talán még a legradikálisabb zöld karácsonyozók is hajlandók kivételt tenni: a gyerekek számára nem igazán létezik karácsony ajándékok nélkül és egy felnőtt sem szeretne csalódást okozni a hozzá közelálló gyerekeknek. Hogyan ajándékozhatjuk meg őket „zöld” szemlélettel? Legkönnyebben könyveken keresztül - ehhez adunk néhány ötletet. Összeállításunkban vannak új mesék a környezetvédelemről, magyar és külföldi klasszikusok, amelyek mind a természet és ember viszonyának megértését segíthetik.
Amikor a kukák világgá mentek
Az Amikor a kukák világgá mentek című antológia szerzői azt örökítik meg, ők miként gondolkodnak napjaink legégetőbb kérdéséről, a környezetvédelemről, mindannyiunk közös otthona, a Föld sorsáról. A mese műfaja sok mindenre ad lehetőséget, de legfőképp arra, hogy cselekvésre buzdítson, példákkal és történetekkel inspiráljon bennünket.
A könyvben sok különféle nézőpont és értelmezés olvasható. Van, akit inkább az állatok iránti felelősségvállalás ihletett meg, van, aki szerint csodára is szükségünk van a változáshoz, és van, aki az apró, de szívből jövő tettekben lát megoldást.
A könyv megjelenésekor a Szívünk rajta programban a hónap könyve is lett, recenziónkban pedig azt írtuk róla, hogy a benne található mesék valószínűleg még sokáig aktuálisak lesznek. A kötetben 24 kortárs magyar szerző és 13 illusztrátor inspirálja az olvasót – nemcsak arra, hogy jobban óvja a környezetét, de arra is, hogy nyitott szemmel járjon ezentúl és meglássa azt is, ami nyilvánvaló
A Szívünk rajta programban júniusban az Amikor a kukák világgá mentek című meseantológia lett a hónap könyve. A kötetben összesen 24 szerző és 13 illusztrátor inspirálja az olvasót – nemcsak arra, hogy jobban óvja a környezetét, de arra is, hogy nyitott szemmel járjon ezentúl és meglássa azt is, ami nyilvánvaló. Addig, amíg nyilvánvaló.
Zanzibári mesék
Húsevő nyúl, beszélő állatok, Szimba, az oroszlán - mintha csak egy Disney-film elevenedne meg George W. Bateman és Edward Steere könyvének lapjain. Ám a hasonlóság nem véletlen, ugyanis a Disney filmstúdió számos filmjének ötletét ebből a könyvből merítette (a legismertebb ezek közül az Oroszlánkirály). A garantált siker és töretlen népszerűség ellenére eddig mégsem jelent meg magyar nyelven ez a nagyszerű kötet, melynek első kiadása 1870-ben Angliában, majd 1901-ben az USA-ban látott napvilágot és 10 tanzániai mesét tartalmaz, amit Batemannek és Steere-nek Zanzibár-szigetén meséltek, ahol szájról-szájra adták azokat a generációk.
Ahogy Zanzibár partjainál a levegő édes az egzotikus fűszerek egymásba bonyolódó, kavargó illatától, úgy hoz ez a mesegyűjtemény páratlan kulturális találkozást fekete afrikai, arab és keleti, bizony olykor még japán(!) meseelemekkel, amelyekben dzsinnek beszélgetnek oroszlánokkal, lopótök-emberkék segítenek be a gazdaságba, majmok tereferélnek cápákkal olyan eredeti és semmihez sem hasonlítható kavalkádban, amelyet valóban csak Zanzibárnál, a nagy kultúrák kereszteződésében várhatunk.
A kötetben bőséges szószedet segíti a csagga, nigériai, tanzániai, zulu és kiszuahéli kifejezések eredetének megértését, miközben az egzotikus tájakon barangolva együtt izgulhatunk Szungura, a ravasz nyúl és társainak kalandjain. A történeteket Vaspöri Cintia rajzai és grafikái teszik vizuális élménnyé.
Dornbach Mária: Az égig érő mesefa
A rövid, csattanós állatmesék fontos szerepet töltenek be életünkben: alkalmasak morális kérdések megvitatására és erkölcsi igazságok belátására, valamint segítenek a félelmek és szorongások oldásában és a konfliktusok kezelésében, méghozzá úgy, hogy hirtelen belátásokhoz, gyors felismerésekhez vezetnek. Gyerekek és felnőttek egyaránt találhatnak bennük olyan motívumokat és helyzeteket, amelyek ismerősek a mindennapokból.
Dornbach Mária évtizedek óta gyűjti és fordítja a spanyol nyelvterületről származó meséket, amelyek végre egy kötetben is megtalálhatók. A szerző újrameséli a régi történeteket, amelyekből kiderül, hogy minden állat és varázslatos hős tanít nekünk valamit, ami gazdagíthatja személyiségünket - olvasható Boldizsár Ildikó ajánlásában.
Lázár Ervin: A négyszögletű Kerek Erdő
Téged is gyakran meglátogat a Szomorúság? Akkor irány a Négyszögletű Kerek Erdő, ott nincs hatalma! Egy napon becsönget majd hozzád Mikkamakka, és elvezet a tisztáshoz, ahol már sok különc, elvarázsolt barátja lelt új otthonra. Ha úgy tartja kedvük, költői versenyt rendeznek. Együtt találják meg a gyógymódot Szörnyeteg Lajos álmosságára vagy Bruckner Szigfrid kilyukadt szemfogára. Amikor pedig a gonosz Kisfejű Nagyfejű Zordonbordon betiltja a bukfencezést, majd a pomogácsokkal riogatja az erdőlakókat, közös erővel túljárnak az eszén.
Lázár Ervin klasszikussá vált mesegyűjteménye 1985-ben jelent meg először a Móra Könyvkiadónál Réber László rajzaival. A Négyszögletű Kerek Erdő azóta generációk kedvence lett könnyed, mégis filozofikus humora és szerethető figurái miatt.
Fekete István: Vuk
Ki máshoz is fordulhatnánk útbaigazításért, amikor a természetvédelem és az ember viszonya a természethez újra az egyik legmeghatározóbb kérdéssé válik, ha nem Fekete Istvánhoz?
Ki máshoz is fordulhatnánk útbaigazításért, amikor a természet és az ember viszonya a természethez újra az egyik legmeghatározóbb kérdéssé válik, ha nem Fekete Istvánhoz?
Vuk családjának életét kioltotta a simabőrű. A rakoncátlan rókakölyköt nagybátyja, az öreg Karak veszi védelmébe. Megtanítja vadászni, megismerteti vele az erdő rejtelmeit, s óva inti a rá leselkedő veszélyektől. Vuk bebizonyítja, hogy leleményessége, ravaszsága révén bármikor képes túljárni a simabőrű és hű kutyái eszén. Fekete István népszerű regényét, amely a felnőtté válás izgalmas története, az írói életművet megjelentető sorozat köteteként adta ki idén újra a Móra.