Linda Boström Knausgård neve valószínűleg nem cseng ismeretlenül a magyar olvasók előtt - akik olvasták Karl Ove Knausgård Harcom című regényfolyamát, tudják, hogy a norvég író elég részletesen ír benne a családi életükről, szerelmükről, a kapcsolat megroppanásáról. A svéd Linda Boström Knausgård ugyanakkor nem pusztán egy híres író exfelesége, hanem saját jogán is ismert és népszerű szerző, akinek magyarul most tavasszal jelent meg Isten hozott Amerikában című regénye - a járványhelyzetre tekintettel egyelőre kizárólag e-könyvben.
A kötet főhőse egy kislány, aki az őt sújtó traumákra az egyetlen rendelkezésére álló eszközzel válaszol: a hallgatással. A regényben összecsúszik a múlt és a jelen, az emlékek és a valóság, az élők és a holtak világa. A fülszöveg a következőt írja róla:
"Egy háromtagú családot a teljes széthullás fenyeget. Nap mint nap a szakadék szélén egyensúlyoznak. Apja halála óta a tizenegy éves kislány, Ellen nem szólal meg, és ha otthon van, jóformán ki sem teszi a lábát a szobájából. Ahogy a bátyja sem, aki még a szobája ajtaját is beszögezi, hogy távol tartson mindenkit. Csak anyjuk hisz benne, hogy ők hárman egyszer újra közel kerülhetnek egymáshoz. A fény családja vagyunk, ismételgeti konok meggyőződéssel.
Ám a család otthonában egyelőre a sötétség az úr; beszivárog a lakás zugaiba, a lelkek legmélyére. A hármukat elválasztó csend áttörhetetlen fallá szilárdul. Ellen tudja, hogy mindennek ő az oka, hiszen apja halála az ő lelkén szárad. Ő imádkozott a haláláért. És Isten meghallgatta a fohászát. Ellen meggyőződése szerint ő és Isten tehetnek róla, hogy kisgyerek korának boldogsága örökre elveszett. Pedig Ellen kétségbeesetten vágyik rá, hogy újra szerethessen, és újra szeressék.
Vajon a család, az anya és két gyermeke képes lesz-e rá, hogy ismét megtalálják az egymáshoz vezető utat, és új életet kezdjenek a múlt romjain?"
- svéd író-költő, 2016 novemberéig a világhírű norvég író, Karl Ove Knausgård felesége
- ez a szerző második kötete, amely által végleg leszámol azzal, hogy valaki más könyvének egyik szereplője legyen (hiszen volt férje Harcom című regényfolyamában így szerepel)
- az Isten hozott Amerikában című regényt a legrangosabb svéd irodalmi elismerésre, August-díjra jelölték
- „Bár nem önéletrajz, szinte minden, ami helyet kapott benne, a valós életben is megtörtént” – mondta el Linda Boström Knausgård. Linda is magányosan és szemlélődve töltötte a gyerekkorát Stockholmban, miközben azt érezte, sosem akar felnőni. A kötetbeli főszereplőhöz hasonlóan az ő édesanyja is elismert színésznő volt (Ingrid Boström), akinek személyisége a kisregény anyafigurájához hasonlóan egyszerre volt ragyogó és nyomasztó. Bár Ellen a regényben túl fiatal ahhoz, hogy megnevezhesse édesapja betegségét, Linda megteszi ezt: „az apám bipoláris volt”. 26 éves korában pedig őt is ezzel diagnosztizálták – a betegségével való küzdelem Karl Ove Knausgård regényfolyamában is megjelenik.
- történetével Linda Boström Knausgård saját személyes és irodalmi erejét is szerette volna megmutatni
Olvassatok bele a kötetbe:
Linda-Bostrom-Knausgard-Ist... by konyvesblog on Scribd