Fekete Giorgio: Minden művészet akkor jó, amikor tényleg rólad szól

Fekete Giorgio: Minden művészet akkor jó, amikor tényleg rólad szól

Bemutatjuk a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 2026-os zsűrijét: Fekete Giorgio az alkotásról, az őszinteségről osztotta meg a gondolatait, és elmondta, mit keres a könyvekben.

Fekete Giorgio, a Carson Coma együttes frontembere, dalszerző és szövegíró most a Mastercard – Alkotótárs zsűritagjaként keresi a legjobb pályamunkákat.

„Az alkotásban talán az önbizalom az egyik legnehezebb kérdés”

– mondja. Úgy véli, az emberben van egy ifjonti naivitás, hogy amit megírt, az jó lesz. De ahogy egyre idősebb az ember, egyre híresebb a zenekar, egyre nagyobb az elvárás, és „szörnyen nehéz megtartani azt, hogy az ember nem gondol a következményekre.”

Az Alkotótárs programban szereplő írók is túl vannak az első megjelenésükön és így vagy úgy, de nagy nyomást éreznek. A zenész szerint annál fontosabb és jobb lesz a végeredmény, minél inkább meg tud nyílni az alkotó. Zsűritagként elsősorban nem a technikai megvalósítás a fontos a számára, hanem az ötlet: „…amiben meg tudok kapaszkodni, a hook, amire emlékezni fogok, én ezt keresem” – mondja.

„Én nem az irodalom világából jövök, de azt tudom, hogy

minden művészet akkor jó, amikor tényleg rólad szól és azt adod át, ami te vagy és nem azt, akiről azt gondolod, hogy a közönség, vagy adott esetben egy zsűri pozitívan fog reagálni rá.

Az őszinteség a legfontosabb” – vallja.

Június 30-ig lehet jelentkezni!

Az idén hatodik alkalommal kiírt Mastercard – Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramjára június 30-ig küldhetik el pályamunkájukat mindazok, akiknek már megjelent egy vagy két könyve, és a 40. életévüket még nem töltötték be. A két nyertes 3-3 millió forint támogatásban részesül.

A jelentkezési időszak utáni előzsűrizést követően, nyár közepén derül ki, kik kerültek shortlistre, a nyerteseket pedig a szeptemberi díjátadón jelentik be. Az Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogram hat éve indult azzal a céllal, hogy valódi lehetőséget adjon a fiatal magyar szerzőknek arra, hogy szabadon koncentrálhassanak az alkotásra. További információk itt. 

-

Kapcsolódó cikkek
...

Zenész, irodalmár, költő – Bemutatjuk a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj zsűrijét!

Az eddigi legváltozatosabb csapat állt össze!

...

Indul a jelentkezés: legyél te a Mastercard – Alkotótárs új ösztöndíjasa!

Az idén hatodik alkalommal kiírt Mastercard – Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramjának jelentkezési időszaka elindult.

...

Szabó T. Anna: A legbátrabb a pályakezdő, aki leírja az első sort

Bemutatjuk a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 2026-os zsűrijét: Szabó T. Anna beszél alkotásról, magányról és bátorságról.

KÖNYVHÉT
...

Még 6 regény külföldi íróktól, amire érdemes figyelni az Ünnepi Könyvhéten

Világirodalmi köteteket ajánlunk, amikre érdemes lecsapni az Ünnepi Könyvhéten.

...

6 magyar regény a Könyvhét megjelenései közül, amit semmiképp ne hagyj ki

Izgalmas debütálások, megrázó történetek és egy csipetnyi mágia.

...

Vérszerződést kötünk, hogy komfortzónán kívüli könyveket olvasunk! / Flair #6

A Vigadó tér 18-as standjánál az olvasó podcasterek vakmerő kihívásra vállalkoznak: álkapcsolatok, escortnapló és feminista fantasy. Hallgassátok!

...

Flair Podcast #5: A póniklubtól Esterházyig – így váltunk olvasóvá

Hogyan váltunk olvasóvá? Flair Podcast az Ünnepi Könyvhéten a szerkesztőséggel.

...

Flair Podcast #3: Mindenkinek van egy saját Bermuda-háromszöge – Beszélgetés Mechiat Zina költővel

Mechiat Zina költővel beszélgetünk második, Bermudák találkozása tilos című kötetéről.

...

Flair #2: BookTok, politikai viharok és az Alice Munro-titok – Beszélgetés Milovecz Laurával

Könyvhét, Vigadó tér 18-as stand: podcast a flair székekből, hallgassátok! 

Olvasnivaló
...

Biró Zsombor Aurél: Jól színlelem az érzelmi nyitottságot // Alkotótárs podcast I.

...

Harag Anita: Én mindig novellákat akartam írni // Alkotótárs podcast II.

Hírek
...

Ezek a legjobb gyerekkönyvek a HUBBY diákzsűrije szerint

...

Meghalt Somogyi Győző festőművész

...

„Korunk legnagyobb regénye” – 40 éve jelent meg Nádas Péter nagy műve, az Emlékiratok könyve

...

A bennfentes kívülálló – David Szalay megnyitotta az Ünnepi Könyvhetet

...

Tompa Andrea, Terék Anna és Patat Bence is ott lesz a FISZ-táborban

...

Idris Elba: Nem mindenki örülne egy fekete James Bondnak

Olvass!
...

Miért változik meg egy anya illata? Olvass bele Szentesi Éva új regényébe!

Hogyan lehet az életbe kapaszkodni, amikor folyamatosan ott jár az ember nyomában a halál? 

...

Van még irodalom az apa halála után? – Olvass bele Mohácsi Balázs első regényébe!

Ahol már nem segítenek a versek, ott naplót, esszét, lexikont, novellát kell írni – egy nagy avantgárd regényben. Olvass bele!

...

Harminc gyógyító novella, ami kapaszkodót adhat a nehéz időkben

Segíthet-e egy új név megszabadulni a tulajdonosának a békáktól?