Motorosok (The Bikeriders) - fotó: Focus Features - konyvesmagazin.hu

Június 20-án kerül a mozikba Jeff Nichols filmje, a Motorosok, mely a ‘60-as években, az amerikai Közép-Nyugaton játszódik, és a Vandals nevű motorosklub történetét meséli el. Vagyis inkább csak mesélné, mert nem nagyon tud mit mondani, és az is iszonyúan kiszámítható.

A kiindulópont

Danny Lyon fotóriporter 1963 és 1967 között követte a chicagói Outlaw Motorcycle Club (Törvényen kívüli motorosklub) tagjait, hogy megörökítse és dicsőítse az „amerikai motorosok” jelenségét. Elkísérte őket versenyekre, kocsmákba, kirándulásokra, velük volt, amikor szórakoztak és amikor balhéztak. 

Lyon Hunter S. Thompsontól kért tanácsot a munkához, aki 1965-ben maga is eltöltött egy évet a Hell’s Angels mellett, majd élményeiről cikket, később könyvet írt. Thompson azt mondta neki, hogy takarodjon a klubból, hacsak nem feltétlenül szükséges a fotózás miatt.

„Azt tanácsolta, hogy ne csatlakozzak az Outlawshoz, és viseljek sisakot. Csatlakoztam, és alig viseltem sisakot”

– mesélte később Lyon, aki 1966-67-ben maga is a klub teljes jogú tagja volt. A vége felé azonban, amikor már náci zászlók is előkerültek, a fotós sem látta olyan romantikusnak a helyzetet. Az anyagból készült Motorosok című könyve 1968-ban jelent meg, és hatalmas siker lett. (Itt meg lehet nézni néhányat a leghíresebb képek közül, az alábbi videóban pedig mesél róluk.)

Az, hogy a könyv alapján Jeff Nichols (Take Shelter; Loving) írt és rendezett filmet, tulajdonképpen a fotósorozat évtizedeken át tartó hatását igazolja. A motorosklubok világa, a lázadás mítosza pedig érdekes és sokrétű téma, gondoljuk csak a sikeres Sons of Anarchy, majd az annak spin-offjaként készült Mayans M.C. sorozatokra. Csak ezúttal az a probléma, hogy Nicholsnak alig volt plusz mondanivalója, és egy képeskönyv nem egyenlő a lebilincselő forgatókönyvvel.

Kapcsoljuk a helyszínt

Ahelyett ugyanis, hogy a rendező szimplán a fotók által elmesélt történetre és ne adj isten, a fantáziájára hagyatkozott volna, beleerőltette Danny Lyon személyét is a filmbe (Mike Faist játssza). A film keretét így az adja, hogy Lyon különböző időpontokban beszélteti a chicagói Vandals motorosklub tagjait, habár a karaktereket és a klub történetét leginkább Kathy (Jodie Comer) nézőpontjából ismerjük meg. Ő a klub egyik oszlopos tagjának, Bennynek (Austin Butler) a barátnője, majd felesége,

Bennyben pedig a klub alapítója és vezetője, Johnny (Tom Hardy) saját fiatalkori önmagát és lehetséges utódját látja.

Lyon kérdez, Kathy mesél, aztán egy ponton „odakapcsolnak”, mint egy híradóban, és mutatják, mi történt utána. A kevés kiemelhető jó ötlet közé tartozik, hogy a rendező behozta a női szemszöget, csak közben ez a keretezés inkább valamiféle fikcionalizált, esztétizált dokumentumfilm-jelleget kölcsönöz az egésznek, miközben minden izgalmat és drámaiságot kilúgoz belőle.

Valójában már az elején is könnyű kitalálni, mi lesz a sztori íve, de az idő haladtával egyre sablonosabbá válik. Egy mondatban össze lehet foglalni: a mindenhonnan kilógó figurák a motorosklubban verődnek össze, aztán ez menő lesz, egyre többen lesznek, és amikor már nem lehet kontrollálni a viselkedésüket, jön a nagy-nagy baj.

Sajnos nem kevésbé sablonosak a szereplők sem. Sem Dannyről, sem Bennyről, sem Johnnyról nem tudunk meg sok mindent. Na jó, látjuk, hogy Johnnynak nagyon tetszik, amikor Marlon Brando motoros karaktere A vad című 1953-as filmben így válaszol a „Mi ellen lázadsz, Johnny?" kérdésre: „Mi ellen lehet?”.

Ráadásul abban sem bízhatunk, hogy a szűkszavú, gyakran összehúzott szemöldökkel szemlélődő motorosok maguk mondanak el valamit,

mert nem egy párbeszéd-hangsúlyos filmről van szó. Teljesen érthetetlen például, hogy az alapvetően békés, balhét kerülő és csak időnként, szórakozásból kicsit verekedő, kétgyerekes Johnnyban mi változik meg, amikor hagyja, hogy a klub tevékenysége egyre erőszakosabbá váljon. Hova lesznek a gyerekei? Mit szól a fejleményekhez a felesége, aki gyakran vele megy?

Igen, látjuk a durva verekedéseket, az erőszakot, a gyilkossági kísérleteket, de Lyon valahogy mégsem tud érzelmileg bevonni a történetbe.

Kontextus nélkül

Vagy említhetném például azt, hogy már az elejétől fogva többek dzsekijén látjuk a náci vaskeresztes felvarrót, mégsem esik erről egy büdös szó sem a filmben. Nagyon szájbarágós az a megkülönböztetés is, hogy a később érkező, a vietnámi háborút megjárt új tagok azok, akik elrontják az addig többnyire békésen motorozgató klub szellemiségét, behozva a drogokat, a vandalizmust és a fizikai/nemi erőszakot. 

Vietnam futó említésén kívül a korszak Amerikájáról és az akkoriban zajló polgárjogi mozgalmakról sem tudunk meg semmit.

Pedig a lázadás nem vákuumban zajlik. Még annyi sem derül ki, hogy Lyon a mozgalmakat aktívan fotózta, és nyilvánvalóan a motorosoknak is volt ezekről véleménye. Egy pikniken mutatnak például fekete motorosokat, de őket is mintha csak biodíszletnek biggyesztették volna oda, hogy ne érje kritika a készítőket a diverzitás hiánya miatt.

-Motorosok - Johnny (Tom Hardy) és Benny (Austin Butler) - fotó: UPI Media - konyvesmagazin.hu  

És persze, összeszedtek a mellékszereplők közé egy csomó szokatlan arcú karakterszínészt.  Régi jó hollywoodi szokás szerint viszont muszáj volt, hogy Bennyt egy olyan aktuális szívtipró alakítsa, akinek az összevert jeleneteken kívül olyan sima az arcbőre, hogy legszívesebben elkérném az éjszakai széruma nevét. Nem tehet róla, persze, dehát nézzük már meg az eredeti fotókat, mennyivel koszlottabbak és durvább külsejűek voltak ezek a figurák.

Legalább Tom Hardy, a Zipcót alakító Michael Shannon meg a Sonnyt játszó Norman Reedus kellően mocskosnak tűnik,

utóbbi kicsit undorítónak is.

Nem arról van szó, hogy nézhetetlen a Motorosok, mert nem az, még csak nem is kínos. Biztos odafigyeltek a motorok meg a jelmezek korhűségére, a zene is elég jónak tűnt (találtak mást a Born to Be Wild helyett, hála istennek). De filmnek annyira semmilyen, annyira steril, hogy temérdek izgalmasabb elfoglaltságot tudok elképzelni annál, mint hogy valaki 113 percen keresztül hangulatvideót nézzen.

(Képek: Focus Features / UIP)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Veres Attila új filmje akár a sikerkönyve világában is játszódhatna

A nemzetközileg is elismert horrorszerző, Veres Attila legutóbbi kötete kiegészítésének látja a filmet, aminek a forgatókönyvírója volt.

...
Szórakozás

Az új Éhezők viadala-könyvből rögtön film is készül

A történet az 50. Éhezők Viadala idején játszódik, amikor a második mészárlás történt.

...
Szórakozás

Milyen Gyűrűk Ura-utalást rejtett Viggo Mortensen az új filmjébe?

A Gyűrűk Ura színésze Stephen Colbertnél járt, és „Frodo for President” feliratú pólójával is elbüszkélkedett.

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

Listák&könyvek
...
Nagy

Mi a közös Shakespeare-ben, Szabó Magdában és Karinthyban? 4 könyv a nagy riválisokról

...
Hírek

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

...
Szórakozás

Decemberben is lenyűgöző adaptációkat nézhetünk, jön a Gyűrűk Ura új animés verziója is