Podcast: Hogyan épül a Star Wars-könyvbirodalom?

Valuska László | 2015. augusztus 04. |


A Csillagok háborúja új része JJ Abrams rendezésében karácsonykor kerül a mozikba Az ébredő Erő címmel. Gigantikus erősségű márkáról van szó, amit a Disney a felvásárlása óta igyekszik a lehető legszélesebb körben értékesíteni. Az univerzum részeként nemcsak regények, hanem albumok, mesekönyvek, matricás albumok, mindenféle spin offok jelennek meg a 3 éves kortól felfelé. A nagy masszán belül sok célcsoportot megkülönböztetnek, mert a SW egy több évtizedes történet, az akkori rajongóknak már gyerekeik, ha nem unokáik vannak. Mindenkit el kell érni, nagyjából ennyire le lehet egyszerűsíteni a stratégiát.

Az egyes országokban, így Magyarországon sincsen a könyvekre kizárólag megállapodása a Disney-nek, a regényeket az Agave adta ki, viszont a legtöbb könyvre a Libri Könyvkiadónak van szerződése. És ez rengeteg cím, idén 30, ami jövőre akár 100 is lehet. Van köztük ifjúsági regény, albumok, gyerek- és foglalkoztató könyvek, valamint az Ultimate Star Wars könyv, aminél fantasztikusabbat még nem láttam a témában.

Pap Zoltán, a Libri Könyvkiadó liszensz-ügyi főbiztosa a beszélgetés alapján egy igazi geek, aki bevezet minket a SW márka legmélyére: miért Kínában gyártják a könyveket? hogyan viszonyul egymáshoz a Disney és a Lucasfilm? hogyan építenek ki egy márkát? 

A podcastokra érdemes feliratkozni az iTunesonD. Tóth KrisztaFejős ÉvaPéterfy Gergely és Péterfy-Novák ÉvaTotth BenedekUgron ZsolnaDragomán György és Szabó T. Anna, Kemény Zsófi, Lena Dunham, Trónok harca.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.