Barnás Ferenc: Ez a munka egy lázálom lenyomata - Összekötve 

Barnás Ferenc: Ez a munka egy lázálom lenyomata - Összekötve 

Barnás Ferenc legújabb, Életünk végéig című regényét idén Aegon Irodalmi Díjra és Libri irodalmi díjra is jelölték. A tavalyi év egyik legkiemelkedőbb kortárs magyar irodalmi alkotásáról az Összekötve műsorában korábban már Ott Annával, az Aegon Irodalmi Díj zsűritagjával is beszélgettünk. A többek között családregényként, művészregényként, társadalmi tablóként is olvasható kötetről cikkek, kritikák sora született már. Ezeket az értelmezéseket, szempontokat feltárva most az autofikció műfajáról, a családi és szerelmi kapcsolatok összetettségéről, valamint magáról az írás folyamatáról és az írói hivatásról is beszélgettünk a szerzővel.

Fehér Adrienn | 2020. május 05. |

  • Jóllehet az autofikció az elmúlt időszakban vált igazán népszerűvé, a szerző munkásságában mindig is meghatározó volt. Ebben a regényében is megjelennek az autobiografikus elemek: a saját anyagába átemelt valóságot dolgozza át, ebből csinál irodalmat. Indonéziában elkapott dengue-láz például, amelynek hatására magának regény megírásának nekifogott, a történetben is megjelenik: Sepi, a főszereplő szintén átesik a betegségen.
Barnás Ferenc 
Életünk végéig
PESTI KALLIGRAM KFT., 2019, 456 oldal
  • A helyzettől függ, mennyire nehéz megtartani a távolságot az író, az elbeszélő és a főszereplők között. Írás közben egyértelműek számára a határok: először az elbeszélőt kell megteremtenie, akivel sem ő maga, sem a megszólaltatott főhősök nem azonosak. Az azonban már minden olvasónak szíve joga, hogy közelít az elkészült munkához, a különböző szintek közti viszonyokhoz.
  • Az autofikció azért vált mostanában ilyen fontossá, mert a válságban lévő világunk szélsőséges tapasztalataira keresünk választ az irodalomban is. Ebben a műfajban az író élete, az aktuális valóság és a fikció fonódik össze: olyan súlyos problémák tematizálódnak általa, amelyek ugyan sokunk életében jelen vannak, mégsem tudunk, merünk beszélünk róluk. Írás közben benne is ott motoszkál a kérdés, meddig lehet elmenni az autofikcióban:

ez a műfaj sokszor fájdalmas és kegyetlen, de éppen ettől lesz ilyen nagy ereje.

  • A regény 11 testvér, egy majd 50 fős rokonság életét mutatja be. A család itt organikus, folyamatosan mozgásban van, állandóan újraírja saját történetét. A családi békét fenntartása, megteremtése érdekében mégis minden testvér különböző tudattal, eltérő családértelmezéseken keresztül próbál megfelelni a hatalmas tekintélyű, már-már zsarnoki apa elvárásainak. A mindannyiuk életét megnehezítő, állandóan feszült családi légkörért egyértelműen az apa a felelős, a történet végén azonban ő is felmagasztosul: évtizedeken keresztül emberfeletti teljesítménnyel, hihetetlen erővel biztosította a szokatlanul hatalmas család fenn- és összetartását. A szerző a regényben a problémákon, az állandó feszültségen keresztül modellezte a világot: számára ez fontosabb egy tökéletes család bemutatásánál. 
  • A történet másik nagyon fontos szereplője Lil, a főhős szerelme, aki radikálisan megváltoztatja Sepi világlátását, a problémákhoz való hozzáállását. A szerző korábbi műve, a Másik halál története is eredetileg Lilnek volt elbeszélve, ott azonban még nem volt ennyire jól kidolgozva a személye, így inkább ezt a kötetet ajánlotta neki. Sepi és Lil szerelmének van egy transzcendens olvasati lehetősége, a lelkiségnek már-már giccshez közelítő dimenziói nyílnak meg. 
  • Íróként nemcsak a művek megszületését éli meg egzisztenciális kérdésként, hanem azt is, hogy ezek minél jobb, megfelelőbb formát öntsenek. 30 éve ír, azóta a művészet és az élet kapcsolata foglalkoztatja. Műveiben a saját életének szilánkjain keresztül mutatja be, hogyan megy át egymásba, hogyan kerül szinkronba az élet és az irodalom.
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Az én valóságom egyezik Barnás fikciójával - #olvass Ott Annával

Barnás Ferenc Életünk végéig című regényét először karácsonykor, az év legterheltebb időszakában olvastam, amikor pattanásig feszül mindenkiben a húr a tudattól, hogy eljött az idő, amikor együtt a család, és ha tetszik, ha nem, szeretnünk kell egymást. Mindig nagyon érdekelt a család, az intézmény, a különböző szabályrendszerek, a rutinok, a hagyományok, a mintázatok és a szereposztások.

...
Hírek

Barnás Ferenc regénye egy hatalmas család története [Aegon Irodalmi Díj]

Ott Anna szerint nagyon izgalmasak az Életünk végéigben szereplő ágas-bogas család szabályai és rituáléi, ahogy az is, felnőttként milyen azzal szembesülni, hogy mi számít normálisnak. 

...
Összekötve

A családunkat nem választhatjuk meg, az adva van - Összekötve Ott Annával

Az Aegon Irodalmi Díjért idén is a tavalyi év legjobb kortárs magyar irodalmi művei versenyeznek. Ott Anna irodalomszervező mutatja be Barnás Ferenc Életünk végéig című regényét. Összekötve.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.