Négy láb jó, nyolc láb... [Valhalla-sorozat 6.]

-Szűcs Gyula- | 2011. április 01. |

A-
Timothy Zahn: A Birodalom örökösei

Walhalla Páholy, 1991

Ne szépítsük: a tavaly elindított Valhalla-sorozatunkban eddig eléggé csapongva mutattuk be Howard Phillips Lovecraft és Gáspár András műveit. A két szerző kétségtelenül húzónévnek számított az ezernevű és hírhedten vegyes megítélésű kiadó történetében, azzal viszont eddig legfeljebb csak érintőlegesen foglalkoztunk, hogyan is indult meg a nyolclábú paripa (Odin isten Sleifnyr nevű lova a germán mitológiából) először hegynek felfelé, majd a csúcstámadást jelentő fénykor után meredek iramban lefelé.

A Valhalla Páholy története, mint minden sikersztori, a rendszerváltás idején kezdődött: Walhalla Páholy névvel, a Gyűrűkúra című sorozatnyitó kötettel, és a '91 novembere után elképesztő példányszámban eladott Csillagok háborúja-folytatással, A Birodalom örököseivel.

Rendhagyó módon ebben a posztban most mégsem a regényt mutatjuk be (Timothy Zahn zseniális karakterét, Thrawn admirálist úgyis fényezzük majd eleget a sorozat következő részében), hanem a kiadó első éveit, melyek leginkább a hivatalos és nemhivatalos Star Wars-könyvek körüli sikerektől és botrányoktól volt hangosak. Gáspár András, a Walhalla majd kényszerből Valhalla társalapítója és felelős szerkesztője (valamint Wayne Chapman/Damien Forrestal/Ed Fisher álnéven publikáló írója) így emlékszik vissza a kezdetekre:

"A W-V átállás apropója a Csanád által újított első befektető (egy Dicső nevű fémtömegcikk-kereskedő) által tulajdonolt Walhalla Bt-től való különválás volt. A cél pedig az, hogy elejét vegyük az elsődleges névhasználatból fakadó jogvitának az agyilag nem túl komplex Dicső famíliával, ami a Gyűrűkúrát, a Birodalom örököseit és az Észak lángjait finanszírozta. Az átmenet idejéből származik a Pendragon kiadó, amit vészkijáratnak szántunk arra az esetre, ha a Walhalla Bt. nehézségeket támaszt. Nem támasztott, a Jedi hatalma című förtelmen kívül, amivel a Zahn-trilógia oldalvizén próbáltak még egy kis pénzt keresni. Az vesse rájuk az első követ, aki nem írt/íratott Han Solókat akkoriban."

Igen, a Valhalla házi szerzői (a hangzatos angolszász álnevek mögé bújó Gáspár és Nyulászi Zsolt) a rendszerváltás körüli zűrzavaros szerzői jogi szabályozást kihasználva, a Fazekas Attila-féle, saját kútfőből kiegészített Star Wars-képregényekhez hasonlóan, teljesen illegálisan, Lucas tudta nélkül írták meg és adták ki a Han Solo nomádjait, a Han Solo, a birodalmi ügynököt, a Han Solo és a fejvadászokat valamint a Han Solo háborúját. Ezeket paradox módon a Star Wars-rajonók jobban szerették, mint a hivatalos, Brian Daley-féle csempésztrilógiát (a Pendragon-logóval megjelent Han Solo hadjáratát és bosszúját, valamint a Valhalla-logóval kijött Han Solo küldetését és Han Solo legendája címen futó, keménytáblás deluxe változatot). A szintén hazai gyártású A Jedi hatalma viszont még a Thrawn-féle folytatások teszkógazdaságos kivonatának is vérszegény volt, mivel az eredeti trilógiától függetlenül, saját ötletekkel próbálta folytatni a Birodalom örököseit a kasszasiker reményében.

A '90-es évek elején kiadott sci-fi/fantasy könyvek és a kalandos ponyvák még hihetetlenül jól fogytak, különösen, ha valamelyik ismert filmes brandhez kapcsolódtak (korábban itt a Könyvesblogon is megírtuk, hogy Fazekas Csillagok háborúja képregényéből állítólag 700 ezret adtak el). Ez a Thrawn-trilógia esetében is igaz volt:

"A Birodalom örökösei 60 000 példányszámot produkált. Ezt úgy kell elképzelni, hogy délelőtt megjött az Üllői úti Galaktika bolttal szemközti cipőbolt parkolójába, és estére el is fogyott. A teherautó platójáról, készpénzért árultuk a viszonteladóknak. Mindez még '92 elején történt. Ősszel vettünk egy Pharmatrade nevű kft-t, és átneveztük Valhalla Páholynak..." 

Összehasonlításképp kifaggattuk Gáspár Andrást a későbbi Valhalla-kiadványok példányszámáról is:

"A zuhanásszerű példányszámvesztés '94-ben, a nyomdaár-robbanás miatt következett be; attól kezdve a Star Wars regényekből sem igen nyomtunk többet 10 ezernél. 1998-ban eljöttem a Valhallától, megszűnt a rálátásom az üzleti dolgokra. '99 nyarán már csak szerzőként mentem vissza, és 2000 elején ismét összekaptam Csanáddal a Keleti szél 2 miatt. Ezután következett az a majd' kétéves mosolyszünet, ami alatt a Szukits-Valhalla - számomra máig tisztázatlan okból - befejezte földi pályafutását. Az egyetlen példányszámadat, amivel viszonyításként szolgálni tudok, a Chapman könyveké: a Zrínyis Halál havában 20 ezer, a Walhallás Észak lángjai 15 ezer példányban jelent meg, a Valhalla aranykorának tipikus Chapmanjeiből (Két hold, Karnevál) 7 ezer, a Garmacor címeréből 9 ezer készült, és fogyott is el csontig."

Múltidézésből egyelőre legyen elég ennyi, legközelebb a Sötét erők ébredésével folytatjuk - ez volt az a Valhalla-kötet, aminek a legendás Boros-Szikszai-féle borítójából később hivatalos Star Wars-kiadvány lett!

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője. 

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.