5 fontos Auschwitz-regény a Sorstalanságon kívül

5 fontos Auschwitz-regény a Sorstalanságon kívül

iSophie | 2015. január 27. |

if-this-is-a-man-primo-levi-book-auschwitz-gate.jpg

(kép forrása)

1945. január 27-én, vagyis éppen hetven éve szabadították fel az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábort. Kertész Imre néhány nappal ezelőtt az évforduló kapcsán azt nyilatkozta: Auschwitz nem történelmi kisiklás volt, hanem szükségszerűség, és ha nem vigyázunk, akár meg is ismétlődhet. Hazánkban Kertész Nobel-díjas regénye, a Sorstalanság a legismertebb Auschwitz-regény: az emlékünnep alkalmából most összegyűjtöttünk öt további fontos írást a témában.

Dr. Nyiszli Miklós: Mengele boncolóorvosa voltam az auschwitzi krematóriumban

„Alulírott dr. Nyiszli Miklós orvos, volt - A. 8450 tetoválási számot viselő - K. Z. fogoly, e
szerzésemben megjelenő művet, mely az emberiség történetének legsötétebb lapjait foglalja
magában, minden indulattól mentesen, a valóságnak megfelelően, a legkisebb túlzás és kiszínezés mellőzésével írtam meg, mint közvetlen szemlélője és szereplője az auschwitzi krematóriumok és máglyák munkájának, melyeknek tüzeiben apák, anyák és gyermekek milliói enyésztek el.”

677522_4.jpgEzzel a mondattal kezdődik Dr. Nyiszli Miklós 1946-os memoárja. Nyiszli nem író, hanem orvos – Németországban szerzett patológus-végzettségének köszönhette, hogy dr. Mengele jobb kezeként túlélte az auschwitzi táborban töltött időt. Hazatérve kötelességének érezte, hogy beszámoljon az átéltekről, magánkiadásban megjelentetett emlékirata azonban csak a halála után vált igazán ismertté. Megrázó leírásokban bővelkedő, felkavaró történetét 2004-ben Kertész Imre javaslatára adták ki újra, majd két évvel ezelőtt ismét megjelent a Magvető gondozásában.
További cikkünk a témában>>

Robert Merle: Mesterségem a halál

„Minden tisztességes ember veszedelmes. Csak a söpredék veszélytelen.”

881638_5.jpgEzt a Goncourt-díjas francia író 1952-es regényéből tudjuk meg, mely tulajdonképpen egy magyarázatkísérlet arra, miért, hogyan is történhetett meg mindaz, ami hét és hetven év távlatából ugyanúgy felfoghatatlannak tűnik. A fiktív önéletrajz elbeszélője, Rudolf Höß talpig becsületes ember: szerető családapa, törvénytisztelő állampolgár és lelkiismeretes munkatárs, ám az auschwitzi tábor egyik táborparancsnokaként egyben könyörtelen tömeggyilkos is. Merle a regényben arra a kérdésre próbál válaszolni, hogyan fér össze a két különböző élet. Olvasás közben az egyes szám első személyű beszédmód miatt akkor is azonosulunk Rudolffal, ha nem akarunk, és megértjük, sőt, valamilyen szinten szánjuk is őt – ugyanakkor iszonyodunk tőle. A könyv így azt a nagyon fontos tapasztalatot fogalmazza meg, hogy semmi sem fekete-fehér: még Auschwitzzal kapcsolatban sem.

Elie Wiesel: Az éjszaka

„Leszállt az éj. Senki sem imádkozott, hogy gyorsan teljen. A csillagok szikrái voltak csupán a bennünket elnyelő hatalmas tűznek. Ha az a tűz egy szép napon kialszik, semmi sem marad a mennybolton, semmi, csupán kihunyt csillagok, halott szemek.”

covers_15358.jpgA Nobel-békedíjas Elie Wiesel írásai mindig is fontos mérföldkövei voltak a holokauszt-irodalomnak - maga a holokauszt, mint mai értelemben használatos kifejezés is az író nevéhez fűződik. Legismertebb regénye az 1958-as, eredetileg jiddis nyelven írt Az éjszaka. A könyvben Wiesel tizenöt éves önmagának, Eliezernek a történetét meséli el: az észak-erdélyi ortodox zsidó családból származó fiút 1944-ben Máramarosszigetről deportálták, ahonnan Birkenauba, Auschwitzba majd Bunába és Buchenwaldra került. A legrosszabb mégsem a szenvedések és megaláztatások sora volt, hanem az, hogy Eliezer mindeközben nemcsak a családját, hanem az istenhitét is végleg elvesztette. A regény megrázó, fekete krónika a huszadik század legsötétebb eseménysoráról.

Wiesław Kielar: A 290. számú auschwitzi fogoly

„Sohasem hittem volna, hogy ilyen sokáig lehet haldokolni.”

covers_172649.jpgHajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a halál valamiféle magasztos dolog, és hogy ennek ellentéteként a túlélés is az. Wiesław Kielar 1972-es memoárja elég gyorsan lerombolja mindkét tévképzetünket. A lengyel író könyve egyfajta útikalauz a pokolhoz. Tárgyilagos stílusban mutatja be, hogy is mennek a dolgok az auschwitzi táborban, ahol a tizenkilenc éves elbeszélő a 290. számú fogolyként nem kevesebb, mint öt évet él túl - ebben a túlélésben azonban nincs semmi felemelő, hiszen jobbára kisszerű praktikákon és a teljes közöny művészetének elsajátításán alapul. Ennek a pokoljárásnak mégis van valami vonzó bája, bár nehéz volna megmondani, hogy az elbeszélő személye, a szenvtelen, olvasmányos stílus vagy az élet minden körülmények ellenére való igenlése okozza-e. A kötet magyarul Az auschwitzi halálgyár rémtettei címmel is megjelent.

Csobánka Zsuzsa: Majdnem Auschwitz

„Csöndesedj el. Ne beszéld ki a világokat, tartsd benn, vagy suttogd a vízbe. Fusd ki. Mert a kimondott szó a dolgokat elnehezíti, el is érvényteleníti talán. Egy egyszerű történetté válik, ami továbbadható, és mindig változik, mindig új formát ölt. Végül ki tudja, mi volt belőle az igaz. Ki tudja, mit tesz hozzá, hogyan csorbítja maga a kimondás.”

majdnem-auschwitz-cimlap-647x1024.jpgA nyelv felől közelíti meg Auschwitzot Csobánka Zsuzsa könyve, mely tulajdonképpen nem is holokauszt-regény. Először is az eseményeket itt nem a szemtanúk, hanem az unokáik szemszögéből ismerhetjük meg, akik a túlélők harmadik generációjaként ugyanúgy csak másodkézből kapott, töredékes információkkal rendelkeznek a történtekről, mint mi, olvasók. Másrészt a könyv nem lezárult, történelmi eseményként, hanem egy kitágított, ma is jelenlévő metaforikus térként kezeli Auschwitzot, ahová az emberekkel való kapcsolataink lökhetnek minket – például a szerelem. A 2013-as regény folytatása A hiányzó test címmel jelent meg a tavalyi könyvhéten.

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!