Csütörtökön kezdetét vette a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, amire rengeteg újdonsággal készültek a kiadók. A kortárs magyar, a non-fiction és a világirodalmi megjelenések után most a friss gyerekkönyvek közül válogattunk, a teljesség igénye nélkül. Összeállításunkban a kisebbeknek szóló kötetek felől haladunk a nagyobbaknak szóló könyvek felé.
Az egyik alapérzelem áll Nanna Nesshöver képeskönyvének középpontjában, ami nem más, mint a düh. Hiszen bárkinek lehet rossz napja, még egy aranyos kismajomnak is. A történetbeli Milo alaposan feldühítette magát, ami bizony rossz érzés, ráadásul a mérge csak nem akar elpárologni. Szerencsére Milón kívül sok állatlakója van a vadonnak, akik már ismerik ezt az érzést, és igyekeznek jó tanácsokat adni a kismajomnak.
Egy kisgyereknek a városi barangolás felér egy kalandtúrával, ráadásul most egy kétnyelvű böngésző segít a felfedezésben. Vidák Zsolt kétnyelvű kötetét lapozva egy varázslatos és nem mindennapi Budapest titkai tárulnak fel az olvasó előtt: furcsa épületek, mókás és nem városba illő járókelők, vicces feliratok sorjáznak elé. A helyszínek könnyen felismerhetőek, mégis mások, mesésebbek, mint a valóságban. Mindennek tetejébe a grafikus apró poénokat, hibákat és még egy szökött papagájt is elrejtett az oldalakon, így érdemes akár többször is alaposan végigböngészni a kötetet.
A szökevény kanári és a csibész veréb párosa Budapest után az alföldi város felé veszi az irányt. Úgy gondolják, itt végre biztonságban lehetnek. Vajon igazuk van, vagy valaki mégiscsak a nyomukban jár? Hogy ez kiderüljön, érdemes elkísérni őket a Dóm tértől a Vadasparkon át a titokzatos Öreg hölgyig. Útközben kiderül, hogyan bújhat el egyik épület a másikban, hol található a város nevezetes patásáról elhíresült "Lófarát", és megtudhatjuk azt is, mi a street art. A kötet segítségével nemcsak a két barát útját követhetjük nyomon, de megismerhetjük Szeged ikonikus épületeinek, tereinek és szobrainak titkait.
A Hétlábú paripák és jó boszorkányok Csíkszentdomokos mesevilágából ad izgalmas válogatást. A történeteket Belatini Braun Olga gyűjtötte Erdélyben az 1940-es években, majd 2013-ban Dr. Benedek Katalin tette hozzáférhetővé az Estefia, Éjfélfia, Hajnalfia című kötetben, amelynek pontosan rögzített és lábjegyzetelt szövegei elsősorban a kutatókat célozzák. Zalka Csenge mostani válogatása azonban a szélesebb kortárs közönségnek szól: a kötet mai nyelven megfogalmazott, de az eredeti mesék ívét és zamatát híven őrző darabjait bárki örömmel mesélheti vagy olvashatja.
Olgica egy tizenkét éves kamaszlány, olyan, mint bármelyik másik kamaszlány. Vagyis nem igazán. Szuperokos, szemtelen, ügyetlen, és nem szereti a meglepetéseket. Nem túl lelkes tehát, mikor kiderül, hogy a számára addig ismeretlen nagynénjével kell töltenie a hétvégét. Mi több, Constantin, a drága nagyapa is alig várja, hogy láthassa őt. És nagyapa nem szereti, ha ellentmondanak neki. De vajon mi a nagyobb kihívás? Kalandorként, folyton trükközve menekülni lerázhatatlan fogdmegek elől, vagy szembenézni a családi titkokkal? Alex Moldovan könybéből kiderül.
Felfedezés az, amit előttünk még senki sem ismert - pedig mindig ott volt, arra várva, hogy valaki megtalálja. Ez a kötet kicsit közelebb hozza az olvasóhoz azokat a tudósokat, akik élen járnak a felfedezésekben, és megtudhatja, hogyan, mikor és miért fedezték fel mindazt, ami előremozdította a világ kerekét. A kötet a történelem több mint negyven legfontosabb tudományos áttörését ismerteti, a gravitációtól a klímaváltozásig, a védőoltásoktól a fekete lyukakig. Alapigazság, hogy a gyerekek tele vanak kérdésekkel - Tim Cooke pedig most segít megválaszolni ezeket.
A Hamnet szerzője nemcsak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is ír: az Ahol a Hóangyalok laknak után már magyarul is olvasható legújabb kötete. A fiú, aki a szívében hordozta a csodát hőse Jem, aki a családjával vidékre költözik, ám valahogy nem találja a helyét. A domboldalban fekvő, régi házikóban ugyanakkor furcsa dolgok történnek: a cipők megtelnek gesztenyével, a lépcsők gyapjúlabirintussá változnak. Jem húga, Verity biztos benne, hogy mindez egy pajti műve, aki mélyen a dombban élő, ősi teremtmény. Jem azonban megingathatatlan abban, hogy ilyen lény nincs. Azonban ez mások szívére és elméjére oly' érzékenyen hangolódó apró, mitikus teremtmény valóban létezik! Mi több, a csodatévő eszköztárában lapuló tréfa, huncutság és csintalanság segítségül hívásával elhatározza, hogy segít Jemnek felébreszteni a gyermek szívében kihunyt varázslatot. Kádár Annamária csodálatos fordításában, és Daniela Terrazzini lenyűgöző illusztrációival jelenik meg.
Zalán Peti az iskolatársai zaklatása elől a könyvekbe menekül, és arról álmodozik, hogy egyszer író lesz - csakhogy hiányzik számára az igazi téma, a valódi nagy kaland. Egy váratlan telefonhívásnak köszönhetően az előtte álló nyarat Egerben töltheti. A város felfedezése közben ismerkedik meg Tündével, akivel különös rejtély nyomába erednek: egy városi legenda szerint Gárdonyi Géza egyik ismeretlen kézirata máig elrejtve lapul valahol Egerben. Valóban létezik a titokzatos Gárdonyi-kézirat, vagy csak kitaláció az egész? Képes-e Tünde és Peti feltörni mind az öt pecsétet, amely a rejtély megoldásához vezet? Vajon csak ők tudnak a titokról, vagy vannak mások is, akik rátennék a kezüket az értékes régiségre? A kalandok során erre is fény derül.
Zénó rosszkedvűen zötyög hazafelé a busszal, amelyről sorban szállnak le az utasok. Végül csak heten maradnak, de a busz sehogy sem akar célhoz érni, végül nagy zökkenéssel megáll a ködös, sűrű erdőben. Az utasok és a sofőr hiába keresik a kiutat. Azt sem tudják, hogy a valóságban vannak, vagy a képzeletük játszik velük. Esetleg valamiféle kísérletbe csöppentek? Hogy kijussanak, össze kell fogniuk, őszintének kell lenniük egymással, és szembe kell nézniük a szorongásaikkal. Wéber Anikó új kötete a Pagony 9-12 éveseknek szóló Abszolút Könyvek-sorozatában részeként jelent meg.
Dara McAnulty kötetében megosztja velünk kifogyhatatlan csodálatát és elmélyült érdeklődését a természeti világ és annak lakói iránt. Az élettől nyüzsgő vidéki tájat, amelybe vibrálóan élményszerű feljegyzései kalauzolnak, ismerős lények – fekete rigók, vércsék, nyulak, százszorszépek – népesítik be, és Dara barangoló családtagjai is felbukkannak. Közben azt is megtudhatjuk, hogy ez a lelkesedés miként segíti át a nehézségeken, amelyekkel autista fiatalként kell napról napra szembenéznie. A naplóírás tizenkét hónapja alatt nagyot fordul vele a világ: családjával az ország egy másik részébe költözik, ahol idegen környezetben, új iskolában kell megtalálnia létfontosságú belső egyensúlyát. De a költözés egy új vidék felfedezésének lehetőségét is jelenti. Miközben a tavasz nyárba, majd őszbe fordul, a természet jelenlétéből és családja támogató szeretetéből erőt merítve Dara ahhoz is megtalálja magában a bátorságot, hogy hallassa a hangját, és aktivistaként álljon ki környezetünk védelme érdekében.