Egy szakadék szélén álló könyvtárból mentik a könyveket az olasz tűzoltók

A tűzoltók jelenleg is mentik a könyveket a már félig levegőben lógó szicíliai könyvtárból. 

sza | 2026. február 27. |

Az épület falán vágott résen keresztül mentik a tűzoltók a könyveket a Niscemi városában található könyvtárból, mivel a január vége óta tartó földcsuszamlások miatt veszélybe került az épület, jelenleg is a földcsuszamlás során keletezett szakadék szélén áll.

Január 25-én a szicíliai Niscemi városában a heves esőzések következtében földcsuszamlás alakult ki, amelynek követeztében 1000 embert kellett evakuálni, teljes városrészek váltak használhatatlanná. A hatóságok elrendelték a könyvtér minél hamarabbi kiürítését.

Az eddigi munkálatok során 350 könyvet sikerült megmenteniük az összesen 4000 példányt számláló állományból, a helyzet pedig egyre súlyosabb, ugyanis Salvatore Cantale tűzoltóparancsnok szerint az épület fele már a levegőben lóg, így bármikor leomolhat.

A munkálatokat a szilárd talajon álló fal egyikén vágott résen keresztül végzik, továbbá kötelekkel erősítették meg a polcokat, hogy egyben ki tudják húzni őket. Munkájukat drónok és műszerek segítik, amelyek az épület legkisebb mozgását is képesek érzékelni.

A könyvtárat még egykori szülöttje, Angelo Marsiano történész hozta létre, a földcsuszamlást követően Stefania Auci író indított aláírásgyűjtést az állomány megmentésére. A természeti katasztrófa hatására 4 kilométer hosszan omlott le a homokból és agyagból álló domboldal, az omlás pedig azóta is tart.

A könyvtár jelenlegi helyzetéről videó is készült, így látható, hogy valóban a szakadékba zuhanás fenyegeti:

(MTI)

Fotó: Facebook

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mikor szaródott el minden ennyire az interneten? Van visszaút?

Követeljük vissza az internet régi formáját!

...

Súlyosbodott az író betegsége, csúszik az új Heated Rivalry-könyv

Rossz hír a vérbeli Heated Rivalry-rajongóknak: a sorozat új részére még legalább 8 hónapot kell várni.

...

Tarr Bélától még New Yorkban is elbúcsúznak

Hét filmjét levetítik.

Hírek
...

Botrány Amerikában: AI-gyanú miatt visszavontak egy horrorregényt

...

Itt alkotott a „vajbokájú” Esterházy Péter – videó

...

Szabó T. Anna az év írónője a Glamour-gálán

...

Ezek most a legjobb gyerekkönyvek: kiosztották a HUBBY-díjakat

...

Fehér Béla utolsó regénye egy őrült autóversenyről szól

...

Kis formátumban nagy ötletek: elsőkötetes szerzőket támogat a chapbook-pályázat

A hét könyve
Kritika
A halál közeledtével egyre erősebb az élni akarás? – Oravecz Imre új Alkonynaplójáról
Szécsi Noémi: Az anyák nem kuriózumok többé a művészetben

Szécsi Noémi: Az anyák nem kuriózumok többé a művészetben

Miért kellett választaniuk a nőknek az anyaság és művészet között? Szécsi Noémi művészettörténeti esszéjéből kiderül.

Kovács Dominik és Kovács Viktor: Új rokon

Kovács Dominik és Kovács Viktor: Új rokon

Egy távoli amerikai rokon él-hal a magyar konyháért, egy rosszul átsütött fánk mégis mindent megváltoztat. A Kovács ikrek tárcasorozatának első része.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Hazug politika, orosz–ukrán háború, eltussolt ügyek – Olvass bele Dorosz Dávid thrillerébe!

Szécsi Noémi
Szécsi Noémi

Szécsi Noémi: Az anyák nem kuriózumok többé a művészetben