Krasznahorkai László köszönetet mondott az olvasóknak

Egy Samuel Beckett-idézet ugrott be neki elsőnek, amikor Krasznahorkai Lászlót a Nobel-díjról kérdezték.

bs | 2025. október 10. |

Krasznahorkain a világ szeme: az apokalipszis nagymesterének tegnapi győzelme óta Orbántól Bödőcsön át Magyar Péterig rengetegen reagáltak, a szerzőt pedig végül a Svéd Nemzeti Rádió érte utol először, akiknek röviden nyilatkozott. Azóta a Nobel-díj Facebook-oldalán is hallható vele egy rövid interjú: mutatjuk, hogy érzi magát Krasznahorkai László.

Az olvasás segít a túlélésben

„Ez több mint katasztrófa!” – kezdete a szerző, felidézve Samuel Beckett mondatát, aki állítólag a „what a catastrophe” kijelentéssel reagált, amikor megkapta a Nobel-díjat. Hozzátette ugyanakkor, hogy természetesen nagyon boldog és büszke, hogy ilyen nagyszerű írók sorában lehet a neve, és örül, hogy használhatja a magyar nyelvet.

Mindenekelőtt az olvasóknak mondott köszönetet, és arra buzdított mindenkit, hogy vegyen minél többször könyvet a kezébe.

„Vissza kell szereznünk a fantáziánk használatának képességét, mert az igazi fantázia egy egész más élethez vezet. Az olvasás gazdagít, és erőt ad a túléléshez ezekben a nehéz időkben” – mondta.

Arra a kérdésre, hogy mi a legfőbb inspirációforrása, szinte azonnal rávágta, hogy a keserűség. Bevallotta, hogy elszomorítja a világ jelenlegi állapota, de szeretne adni valamit a következő generációknak, hogy ők is átvészeljék a sötét időket.

Ami az ünneplést illeti, elmondása szerint a váratlan örömhír nem írta felül a napi terveit, de estére talán egy kis pezsgőzés belefér.

Olvasd el a szerzőről készült portrécikkünket itt!

Fotó: A szerző Facebook-oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Krasznahorkai László elénk teszi az elsötétedő világ természetét

Portré az irodalmi Nobel-díjas szerzőről.

...

Krasznahorkai László: Nagyon boldog vagyok

A friss Nobel-díjas Krasznahorkai nyugodt és ideges egyszerre. 

...

„Maximálisan megérdemli” – így reagáltak Krasznahorkai Nobel-díjára Orbántól Bödőcsig

Így köszöntik Krasznahorkait!

2025 november 15.
Budapest Music Center
Mátyás utca 8.

Első alkalommal rendezi meg nonfiction könyvfesztiválját, a Futurothecát a Könyves Magazin. 2025. november 15-én a Budapest Music Centerben fellép a brit szám- és nyelvzseni Daniel Tammet, az időtudatos norvég geológus, Reidar Müller, a dán klímapszichológus, Solveig Roepstorff és a spanyol sztár agysebész, Jesús Martín-Fernández, Orvos-Tóth Noémi és Meskó Bertalan. Az olvasás segít megérteni összetettebb kérdéseket, problémákat vagy folyamatokat, amelyek a jövőnket alakítják. A Futurotheca – A jövő könyvtára olyan témákat, szerzőket és könyveket emel a fesztivál középpontjába, amelyek megismerésével olvasóként alakíthatjuk a jövőnket.

Program

Támogatók
A hét könyve
Kritika
A Huckleberry Finn kalandjait újragondoló Pulitzer-díjas bosszúregényben a tudás a legnagyobb veszély
A szex és az intimitás az egyetlen módja, hogy emberek maradjunk: Miranda July sikerkönyvéről

A szex és az intimitás az egyetlen módja, hogy emberek maradjunk: Miranda July sikerkönyvéről

Miranda July Négykézláb című regénye megmutatja, hogy a szex nem pornóról vagy állatiasságról szó, hanem a határok leküzdéséről.

Hírek
...

Krasznahorkai Nobel-díjas beszéde kötetben is megjelenik

...

Mit szólna ehhez Harry Potter?! Találkozott a három Malfoy generáció

...

Idén ők esélyesek a Horváth Péter Irodalmi Ösztöndíjra

...

Leleplezték a Bridget Jones-szobrot: mit gondoltok róla?

...

Bán Zsófia regénye Amerikában vált valósággá, de sokan nem örülnek az AI-fejlesztésnek

...

Hogyan találkozik Nádas Péter és Rajk László története? Ezen a kiállításon kiderül