Elindult a Kertész Intézet digitális tudástára

Elindult a Kertész Intézet digitális tudástára

.konyvesblog. | 2018. november 12. |

kerteszintezet.JPG

Kertész Imre életművét bemutató digitális tudástárat hozott létre az író nevét viselő intézet – írja az intézet igazgatójára, Hafner Zoltánra hivatkozva az MTI. Az intézet megalapítása annak idején elég nagy vitát váltott ki, pontokba szedtük a főbb történéseket, illetve azt is, amit a digitális tudástárról jelenleg tudni lehet.

  • Kertész Imre özvegyével, a 2016 szeptemberében elhunyt Kertész Magdával létrejött megállapodás alapján a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány lett a Nobel-díjas szerző írói hagyatékának felhasználója és gondozója.
  • 2016 decemberében a közalapítvány bejelentette, hogy e célból 2017 januárjától létrehozzák Kertész Imre Intézetet, melynek feladata az író emlékének és szellemi hagyatékának méltó gondozása, kiadatlan művei és a róla szóló irodalmi anyagok összegyűjtése, feldolgozása, sajtó alá rendezése.
  • Az írói hagyaték jelentős részét ugyanakkor a Berlini Művészeti Akadémia Kertész-archívuma gondozza – Hafner Zoltán korábban azt mondta, hogy a két intézmény nem rivalizál egymással; az MTI tudósítása szerint most az általa igazgatott intézet legfőbb céljaként említette, hogy összegyűjtsék azokat a Kertész Imrével kapcsolatos anyagokat, amelyek sem Berlinben, sem az intézet gyűjteményében nem találhatóak meg.
  • A Der Tagesspiegel korábban arról írt, hogy Kertész Magda első házasságából született fia, T. Sass Márton keresetet nyújtott be a Kertész Imre Intézet ellen, melyben kéri az édesanyjával aláíratott szerződés érvénytelenítését. A litera cikke szerint Schmidt Mária akkor azt nyilatkozta, hogy T. Sassnak semmi joga nincs a hagyatékra, hiszen sosem élt Magyarországon, és nem egyeneságú leszármazott.
  • A Kertész műveit megjelentető Magvető Könyvkiadó korábban ugyancsak beperelte az intézetet létrehozó közalapítványt, amely az 56-os emlékév keretein belül megjelentette Az angol lobogót, holott arra a Magvetőnek 2020-ig érvényes szerződése volt. (Erről lásd bővebben a Magyar Narancs cikkét.) A most elérhetővé vált digitális tudástárban a Kertész-műveket felsoroló aloldalon egyébként megtalálható ennek a könyvnek a közalapítványnál és a Magvetőnél megjelent kiadása is.
  • Érdemes tudni amúgy, hogy Kertész Imre digitalizált művei jelenleg elérhetők a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) honlapján.
  • Hafner Zoltán az MTI beszámolója szerint most azt mondta, hogy a folyamatosan bővülő tudástár része egy 2018. augusztusig minden Kertész Imre-művet és vele kapcsolatos szakirodalmat felsoroló bibliográfia, amely eddig nem publikált fotó-, hang- és filmfelvételekkel is kiegészül. Folytatják a kötetben meg nem jelent művek feldolgozását, a levelek rendszerezését és fordítását is, a magánkézben vagy külföldi közgyűjteményben lévő Kertész-dokumentumok feltérképezését. Az író utolsó 30 évéből például még 10 kötetnyi kiadatlan naplójegyzet vár feldolgozásra.
  • Hafner elmondta azt is, hogy az intézetben őrzik Petri György (1943-2000) hagyatékának egy részét is, amelynek szintén megkezdték a feldolgozását; a költő fia, Petri Lukács Ádám édesapjáról írt visszaemlékezéseit decemberben jelentetik meg a költő születésének 75. évfordulója alkalmából. Hozzátette: 2017 végén került az intézethez Sziveri János (1954-1990) vajdasági költő hagyatéka, amelyből 10 kötetnyi anyagok terveznek kiadni a következő években.
TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.