Kertész Imre: A végső kocsma
Magvető Könyvkiadó, 2014, 404 oldal, 2792 HUF
- Kertész Imrét augusztus 20-án a legmagasabb magyar állami kitüntetéssel, a Magyar Szent István Renddel tüntette ki Áder János
- összeszedtük az öt kedvenc Kertész-könyvünket).
- A kitüntetés hírével párhuzamosan jelent meg a Heti Válaszban Schmidt Mária cikke a Nobel-díjas magyar íróról, aki "...a két diktatúráról vallott nézetei miatt esélye sem lehetett arra, hogy a ballibek által uralt kánonban, a sztárolt írók, értelmiségiek körébe felvételt nyerhessen."
- Az író korábbi nyilatkozatait itt szedtük csokorba.
- Az író akkor csak feleségén keresztül üzent: "a konszenzus megteremtésének a vágyáról és elodázhatatlan szükségességéről szól a díj elfogadása és átvétele".
Friderikusz Sándornak sikerült leülni az ATV-s műsorában beszélgetni Kertész. Az első kérdés rögtön a Nobel-díjas író állapotára vonatkozott, amire úgy válaszolt, hogy az rossz. A két éve itthon élő író tényleg nincs jó állapotban, nem jó nézni ezt a beszélgetést.
Az Index is megírta tegnap, hogy a riporter kérdésére, hogy miért vette át a díjat annak ellenére, hogy mindenki megrökönyödött rajta, azt felelte: "Amit kínálnak, azt el kell fogadni. Sokan lebeszéltek róla, hogy ez valami bűncselekmény elfogadni. Menjenek a francba, ez hülyeség" - mondta. Azt állította, azért fogadta el, mert magyar állampolgár, és "a magyar állam elnöke kínálta fel, a magyar állam feje".
Kertész Imre új kötete, A végső kocsma a 2001 és 2009 között írt naplófeljegyzések és szépirodalmi vázlatok, töredékek egy megíratlan, és talán meg sem írható regénynek a különös és fájó történetét idézik meg. Az írót eszerint kézről kézre adják Európa nagyvárosai, ami egyszerre fárasztó és szívmelengető. A hétköznapok forgatagában, unalmában és taposómalmában azonban Kertész folyamatosan jegyzi le gondolatait Európáról, az öregségről, könyvekről és a halálról, közben a kötet lapjain felbukkan Szabó István és Sharon Stone alakja is.