Doris Lessing nem volt hasznos tagja a társadalomnak

Doris Lessing nem volt hasznos tagja a társadalomnak

.konyvesblog. | 2016. március 08. |

new_image_6.jpg(kép forrása)

A házasság nem Doris Lessingnek volt kitalálva, az író önzőnek, erkölcstelennek, poligámnak, felelőtlennek, kiegyensúlyozatlannak tartotta magát, olyan embernek, aki egyáltalán nem hasznos tagja a társadalomnak. Legalábbis ez derül azokból a levelekből, amiket 2007 irodalmi Nobel-díjasa küldött egykori szerelmének, egy Leonard Smith nevű pilótának.

A 150 levelet, amit a 24 éves Lessing írt a Brit Királyi Légierő pilótájának, a 19 éves „Smithie”-nek, akivel 1944-ben ismerkedett meg Zimbabwében (akkor még Dél-Rhodézia), a sussex-i egyetem szerezte meg még 1993-ban. 1996-ban elhunyt Smith még egy bevezetőt is írt az archívumhoz, ebben az áll, hogy azonnal beleszeretett a nőbe, épp úgy, mint a légierő többi munkatársa. A leveleket az író és Smith akaratának megfelelően nem hozták nyilvánosságra, ám három évvel Lessing halála után most nyilvánosak lettek.

A több évtizedig tartó levelezés alatt Lessing élt házasságban (1945-1949), és írt Smithie-nek a Szovjetuniótól az apja betegségéig és haláláig mindenről. Apja elvesztése után az írta, legszívesebben egy nagy kalapáccsal zúzná össze a világot. 1946 februárjában írott hosszú levelében első regénye vázlatának elkészültéről számolt be, majd bevallotta a férfinek, hogy gyereket vár második férjétől, Gottfierd Lessingtől. Negatív tulajdonságai felsorolása mellett Lessing arról is írt, hogy ő csak dolgozni szeretne, a gyerekeivel lenni, boldognak (és persze párttagnak) lenni, meg egy szeretőt, anélkül, hogy bele kéne őrülnie a házasságba.

Lessing abban az időben találkozott Smith-szel, amikor John Whitehornnal és Coll MacDonalddal is, és természetesen velük is levelezett. Smith szerint az író róla és a két férfiről mintázta Paul, Jimmy és Ted alakját Az arany jegyzetfüzetben.

A sussex-i egyetem egyik oktatója, dr. Pam Thurschwell szerint a levelek azt mutatják, hogy ahelyett, hogy Lessing egyszerűen eldramatizálta volna a terhességével és a házasságával kapcsolatos érzéseit, megpróbálta közvetíteni ambivalens érzéseit azok felé a férfibarátai felé, akik nem az anyát és a feleséget, hanem az elvtársat, az írót, a szeretőt, az értelmiségit látták benne. Ezek a barátságok nagyon intenzívek és bohémek voltak, és szerelmi viszonyokba is torkollhattak.

A levelekből kiderül, hogy amellett, hogy Lessing leírja, mennyire zaklatottak az érzései a házassággal és a terhességgel kapcsolatban, attól is fél, hogy Smith azt reagálja majd, hogy ez az egész túl konvencionális.

Thurchwell úgy véli, a levelek a bizonyítékok arra, hogy Lessing olyan regényíró volt, aki folyamatosan a saját életanyagát használta a szövegeiben, és képes volt távolságot tartani az érzelmi és történelmi megpróbáltatásoktól.  

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.