Az iskolákban a lassú olvasást kellene megtanítani

.konyvesblog. | 2017. november 10. |

Fenyő D. György, a Magyartanárok Egyesülete alelnökének eduline-os interjúja elég nagyot ment (mi is szemléztük), melyben sok más mellett a kronologikus szemlélet elvetéséről, a kötelezők listájának megváltoztatásáról és az elmélyülő olvasás fontosságáról is beszélt. A szeretlekmagyarorszag.hu megkérte az egyesület elnökét, Arató Lászlót, hogy ugyancsak fejtse ki a véleményét.

Ő elmondta, hogy szerinte az említett interjúból a sajtó és a közvélemény is elsősorban a kötelező olvasmányokra fókuszált, holott ezzel egyidejűleg nagyon fontos annak a kontextusnak a vizsgálata, hogy miért is nem kellene már bizonyos műveket tanítani. Ez pedig nem más – ahogy azt Fenyő D. György is kiemelte –, mint hogy az iskola manapság már nem az információ közvetítésében, hanem annak elrendezésében lehet a diákok segítségére.

„Véleményem szerint azt kellene megtanulniuk az iskolában, hogy elidőzzenek egy olvasmányon. A lassú olvasást. A lelassulásra nincsenek kondicionálva a gyerekek, és erre óriási szükség lenne. A hétköznapi, gyors tempójukból kimozdulva, kevesebb művet, de alaposabban kellene feldolgozniuk”

– vélte Arató László.

Szerinte az iskolák nagy részében nem lenne szabad feladni Jókait, a Csongor és Tündét, Az ember tragédiáját és a Bánk bánt is. Ugyanakkor sikeresen nem is lehet minden középiskolában, minden tanulócsoportnak mindet megtanítani: „Van, ahol és amikor az egyiket, van, ahol és amikor a másikat célszerű tanítani”, ehhez viszont rá kell szánni 4-5 hetet. Hogy kinek mit tanítsanak, azt a tanulócsoportok megismerése döntené el.

„Ha egy csoportban mondjuk a történelem vagy a lélektani dilemmák iránti érdeklődés erősebb, ott helye lehet a Bánk bánnak vagy Az ember tragédiájának. Ahol teszem azt, a csoda, a fantasztikum iránti érdeklődés erős, ott pedig inkább a Csongor és Tünde, és mellé mondjuk a Tragédiából a falanszter-szín”

– mondta Arató László, hozzátéve, hogy szerinte a gyerek javaslatait is figyelembe kell venni, és sokkal több populáris irodalmat kellene olvastatni.

Jókairól elmondta, hogy regényei régen könnyű olvasmányok voltak, ezért is volt meghatározó a pedagógiai-iskolai szerepük: „Csakhogy nagyjából a '80-as évektől ez a szerep lejárt”, és könyvei ma már nem alkalmasak az olvasás megszerettetésére. Szerinte ugyanakkor nem kiirtani kellene Jókait a listáról, hanem ott tanítani, ahol helye van, ahol rá való fogékonyságot fedez fel a tanár.

A teljes interjúért kattintsatok ide!

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.