Miért ajándékozott 200 millió könyvet Dolly Parton gyerekeknek?

Dolly Parton jótékonysági munkája kevésbé ismert, azonban jelentős erőfeszítéseket tett az analfabétizmus felszámolására az édesapja példája miatt. Alapítványa 30 éve küldi minden hónapban az életkoruknak megfelelő könyveket a hatév alatti gyerekeknek. Tavaly postázták a 200 milliomodik kötetet.

Az énekesnőt a legtöbben a harsány megjelenéséről ismerik, amit ő büszkén vállal és része a tudatosan alakított imidzsének. A countryműfaj megújításában kulcsszerepet jásztó művész nemcsak énekes-daélszerző olyan dalokat írt, mint az I will alway love you vagy a Jolene, a Here you come again vagy a 9 to 5. Utóbbi egy film főcímeként készült, amelyben ő maga is szerepelt Jane Fonda és Lily Tomlin partnereként. A filmbeli karaktere, a nagymellű szőke titkárnő alakját is arra használta, ahogy számos nyilvános megszólalását, hogy kiforgassa a sztereotípiákat és feminista nézőpontot kínáljon.  

Parton nem felejtette el, honnan jött

Az énekesnő meglehetősen szegény körülmények között nőtt fel 11 testvérével egy egyszobás faházban. Ennek hatására számos olyan jótékonysági programot indított el, ami abban támogatja a rászoruló fiatalokat, hogy befejezzék a tanulmányaikat, lehetőségük legyen a továbbtanulásra vagy a kisebbeknél, hogy megszeressék az olvasást és a könyveket. 

Utóbbi volt a célja az 1995-ben alapított Imagination Library (Képzelt Könyvtár) programnak, amelynek inspirációját az énekesnő édesapja adta.

„Ő volt a legokosabb ember, akit ismertem, de a szívem mélyén tudom, hogy az analfabetizmusa valószínűleg megakadályozta abban, hogy beteljesítse az álmait"

– mondta az édesapjáról Parton. Hogy ez mással ne történhessen meg, létrehozta a programot, amelynek keretében a jelentkezőkhöz minden hónapban érkezik egy könyv ingyen. 

A gyerekek korának megfelelő, jó minőségű köteteket a könyvkiadásban dolgozó szakértők és pedagógusok választják ki. A könyvek között klasszikus történetek és kortársak egyaránt szerepelnek, ahogy fiction és nonfiction könyvek is. Akadnak közöttük mondókás könyvek és iskolai előkészítő kötetek. A kiválasztásukkor fontos szempont a sokszínűség, a gyerekek önbizalmának építése, a művészet fontosságának és szerepének bemutatása. A könyvek között már hangoskönyvek és Braille írással írt szövegek is találhatóak. Minden kötet új példány. 

„Tudom, hogy vannak gyerekek ezekben a közösségekben, akiknek nagy álmaik vannak, ezeknek a magvai pedig gyakran a könyvekben találhatóak meg"

– mondta a kezdeményezésről az alapító. 

A gyerekeknek, illetve a családoknak nem kell megfelelniük semmilyen feltételnek, hogy csatlakozzanak a programhoz, amennyiben az működik a lakhelyükön. Jelenleg 2000 közösség gyerekei kapnak a születésüktől 5 éves koruking minden hónapban egy új könyvet az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában, Írországban és Ausztráliában. 1995 óta 226 millió kötetet jutattak el a gyerekekhez, hogy megszerettessék velük az olvasást.

Forrás: 1000libraries.com, parents.com, a szervezet honlapja, 

Fotó: Dolly Parton's Imagination Library FB-oldal

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Halász Judit a világ legcsiribiribb énekesnője

...

Dolly Parton lesz a főszereplő saját könyvének adaptációjában

A napokban jelent meg a tengerentúlon Dolly Parton első regénye, amelyet James Pattersonnal közösen írt. A Run, Rose, Run máris bestseller lett, az énekes pedig már le is szerződött az adaptációra. 

...

Dolly Parton regényt ír James Pattersonnal

Dolly Parton az első regényén dolgozik, amelyet James Pattersonnal közösen ír. A Run, Rose, Run 2022 márciusában jelenik meg a tengerentúlon.

KÖNYVHÉT
...

Ezt hallgasd a foci-vb után: Tíz meccs, száz év politika – Podcast Kele Jánossal

A foci-vb véget ért, de a Flair még mindig tartogat újabb részeket: Kele János futballszakíró is a vendégünk volt.

...

Kömlődi Ferenc jövőkutató: Az evolúció nem áll meg az embernél

Kömlődi Ferenccel az evolúció, a mesterséges intelligencia és a sci-fi kérdéseit jártuk körül.

...

Menekülés Újlipótból Manhattenbe – Köves Gábor és a New York-i viszketés

Megjelent Köves Gábor első regénye, az Apropó, New York – erről is beszélgettünk a Flair podcastben.

...

Test, hatalom és Kolozsvár – így épül fel a Tompa Andrea-univerzum

Valuska László Visy Beatrixszel beszélgetett frissen megjelent Tompa Andrea-monográfiájáról.

...

Függőség, traumák, eszképizmus: Tolvaj Zoltán harminc év szövegdzsungelét formálta regénnyé

Újabb elsőregényes a Flairben: hallgasd meg az epizódot!

...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

SZÓRAKOZÁS
...

Odüsszeia-kritika: Nolan megpróbálta a lehetetlent, és részben sikerrel járt

Eltűntek az istenek és elfogytak a szavak.

...

Tarr Béla születésnapja alkalmából levetítik a tévében a Sátántangót – reklám nélkül

A Sátántangó teljes egészében látható lesz most vasárnap.

...

A Family Guy készítője sorozatot forgat a Dungeon Crawler Carl-könyvekből

Izgalmas alapanyag egy sorozathoz.

„Alapvetés, hogy a művészet a jelenre reagál” – Rába Roland és Biró Zsombor Aurél beszélgetése // Alkotótárs podcast VI.

„Alapvetés, hogy a művészet a jelenre reagál” – Rába Roland és Biró Zsombor Aurél beszélgetése // Alkotótárs podcast VI.

Mennyire feladata a művészetnek, hogy reagáljon a jelenre? Biró Zsombor Aurél vendége Rába Roland.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Hodász András: Bújtatott egyházüldözés volt az elmúlt 16 évben, a kormány éreztette, hogy kikkel nem ért egyet

chk
chk

Ezeket a műsorokat néztek legtöbben a Netflixen 2026 első felében

A hét könyve
Kritika
Most tényleg azt magyarázzam meg, miért nem kell sajnálni? – Fekete Ádám regényéről
Hodász András: Bújtatott egyházüldözés volt az elmúlt 16 évben, a kormány éreztette, hogy kikkel nem ért egyet

Hodász András: Bújtatott egyházüldözés volt az elmúlt 16 évben, a kormány éreztette, hogy kikkel nem ért egyet

Hogyan kapcsolódik össze egyház, politika és személyes sors? Hodász Andrással beszélgettünk legújabb könyve kapcsán.