Ki volt William Shakespeare?

.konyvesblog. | 2013. április 03. |


Az 1850-es évek óta összesen 77 olyan szerző neve merült már fel, köztük például Francis Baconé, Edward de Vere-é vagy Christopher Marlowe-é a leggyakrabban, akikről tudni vélték, hogy valójában ők rejtőznek William Shakespeare neve mögött. A Cambridge University Press napokban megjelenő esszékötete ugyanakkor pontot igyekszik tenni a Shakespeare-vita végére, amellett érvelve, hogy az utókor által jól ismert verseket és drámákat csak és kizárólag William Shakespeare írhatta.

A kötet egyik szerkesztője, Paul Edmondson szerint a kutatók eddig homokba dugták a fejüket, mivel azt gondolták, hogy a szerzőséget kétségbe vonó állítások annyira nevetségesek, hogy azokat senki sem veszi majd igazán komolyan. Véleményüket akkor változtatták meg, miután az Atlanti-óceán mindkét partján mind több és több egyetemen foglalkoztak komolyabban azzal a gondolattal, hogy valójában nem is Shakespeare írta a neki tulajdonított műveket. További aggodalomra adott okot, hogy az interneten mind többen csatlakoztak ahhoz a nyilatkozathoz, amely ugyancsak a kétségeit hangoztatta az író kilétét illetően, és az már csak a hab volt a képzeletbeli tortán, hogy hasonló tematikára épült a 2011-es Anonymus című film is.

Az esszékötetben, melynek megjelenését Shakespeare születésnapja elé időzítették, összesen 22 kutató érvel amellett, hogy márpedig nem másnak, hanem Stratford-upon-Avon szülöttének köszönhetjük a remekműveket. Charles Nicholl például azt állítja, hogy bár Marlowe saját jogán is nagyszerű költő és drámaíró volt, ám felhívja a figyelmet arra, hogy 1593-ban meggyilkolták, éppen ezért már halott volt, amikor Shakespeare műveinek a többsége íródott. A kutató emellett gúnyt űz azokból, akik figyelmen kívül hagyják a halottkém jelentését, és azt állítják, hogy Marlowe csak megrendezte a saját halálát, ezzel igyekezvén elkerülni, hogy eretnekség miatt vád alá helyezzék.

Shakespeare személye mindazonáltal mindig is izgatta a kutatók fantáziáját. Egy friss tanulmány szerint például a Bárd nemcsak nagyszerű drámaíró volt, de szívtelen üzletember is, aki évekig a raktáraiban felhalmozott gabonakészletekkel spekulált, ezzel alapozva meg vagyonát, emellett pedig a maga idejében adócsalással is vádolták a hatóságok.

Forrás: Guardian, Huffington Post

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.