Tíz könyv, hogy mindenkinek jól induljon az iskola!

.konyvesblog. | 2019. szeptember 04. |

Az első iskolai napok nagyon meghatározóak egy gyerek életében, a szülő pedig sokat tehet azért, hogy sikerrel vegye az akadályokat. A mesélés például rengeteget segíthet, és szerencsére már rengeteg olyan gyerekkönyv van a piacon, ami pont a szeptemberi első napokról, az újdonságokról, az izgalmakról, félelmekről, pontosabban utóbbi leküzdéséről szólnak. Ezekből gyűjtöttünk most össze tízet.

Tamás Zsuzsa: Kicsi Mimi iskolás lesz

Tamás Zsuzsa: Kicsi Mimi iskolás lesz

Naphegy Kiadó, 2019, 48 oldal, 2200 HUF

 

Kicsi Mimi iskoláskorba lépett: a társaival együtt elbúcsúzott az óvodától, majd alighogy eltelt a nyár, az iskolai évnyitón találja magát. A nyuszi végigjárja ugyanazokat a stációkat, melyeken minden kis elsős átesik ezekben a napokban, hogy a végén egy új közösség teljes értékű tagja lehessen. A kötetet Horváth Ildi illusztrálta.

Oliver Scherz: Mentsük meg Matildát!

Oliver Scherz: Mentsük meg Matildát!

Fordította: Győri Hanna, Európa Könyvkiadó, 2014, 308 oldal, 3137 HUFB+

 

A plüssállatokon úrrá lesz a jeges rémület, amikor egy reggel arra ébrednek, hogy kis gazdájuk, Matilda eltűnt. Hiába kutatják át a lakás minden zegét-zugát, nem találnak rá, így nem tudnak másra gondolni, minthogy elrabolták a kislányt. Tüstént mentőexpedíciót szerveznek, a nyomok pedig egyértelműen az iskolába vezetnek. Daniel Napp rajzaival.

Bajzáth Mária: Így megyek az iskolába

Bajzáth Mária: Így megyek az iskolába

Fordította: Mészáros Klára, Európa Könyvkiadó, 2014, 308 oldal, 3137 HUFB+

 

Bajzáth Mária olyan meséket válogatott a Népmesekincstár-sorozat iskolai tematikus kötetébe, amelyek segítenek átlépni a gyerekeknek egy új életszakaszba. „Képzeletüket a varázslat és a csoda éppúgy izgatja, mint ahogy érdeklik őket a számok, a test, az élet és a halál kérdései, a barátok, az ellenfelek, és a megfejthetetlennek tűnő talányok. (...) Miközben rengeteg információt szerez a világról, a népmese – nélkülözve az oktató szándékot – az érzelmeire hat, és évezredek tapasztalatát, tudását, örök emberi értékeket közvetít számára” – nyilatkozta a mesepedagógus. A kötetet Kürti Andrea illusztrálta.

Liane Schneider: Bori iskolába megy

Liane Schneider: Bori iskolába megy

Fordította: Orosz Anett, Manó Könyvek, 2019, 24 oldal, 790 HUF

 

Mindegy, hogy kistestvére születik, úszni tanul vagy éppen egy tanyára látogat, a Borival tartó olvasók szemtanúi lehettek szinte minden fontos pillanatnak. Nincs ez másképp az iskolakezdéssel sem, az első becsöngetésig viszont még számtalan érdekes dolog történik Borival, amik mind segítenek az iskolássá válásban. Az Eva Wenzel-Bürger által illusztrált kötet mellé megjelent egy foglalkoztató is (Indulj iskolába Borival!), amellyel könyvjelzőt vagy akár órarendet is készíthetnek az elsősök.

Vadadi Adrienn: Leszel a padtársam?

Vadadi Adrienn: Leszel a padtársam?

Pozsonyi Pagony, 2017, 105 oldal, 3490 HUF

 

Az iskolakezdés nemcsak új napirendet és új feladatokat jelent, hanem egy teljesen új közeget is, ahol minden kisgyereknek meg kell találnia a maga helyét és közösségét. Ráadásul egy csomó olyan kérdés izgatja őket, amelyek egy felnőttnek elsőre talán már eszébe sem jutnak – például, hogy lehet-e játékot vinni az osztályterembe, vagy hogy mi történik akkor, ha két gyerek ugyanazt a széket nézte ki magának? Az átmenetet sok-sok vicces, dacos, sírós-nevetős momentum kíséri, az első iskolai napok kacifántos helyzeteit pedig nem árt, ha otthon is el tudja mesélni egy kisgyerek – például egy-egy mese segítségével. A kötetet Pásztohy Panka illusztrálta.

Kormos István: Vackor az első bében

Kormos István: Vackor az első bében

Móra Könyvkiadó, 2019, 72 oldal, 2499 HUF

 

Óriási klasszikus Kormos István piszén pisze meséje a mackóról, akit beírattak a Kökörcsin utca végén található iskolába – és akinek például egy Csukás Pista nevű fiú is az osztálytársa lesz. A kismackónak nincsenek illúziói, tudja, hogy az ismerkedés után a tanulás vár rá: „Írás,/olvasás,/számtan,/ének,/kör-/nye-/zet-/is-/me-/ret,/torna,/én nem félek –/s csak néha játszadozás./Ez már nem óvoda!” A kötetet Reich Károly illusztrálta.

Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok

Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok

Móra Könyvkiadó, 2019, 52 oldal, 2499 HUF

 

A mostani elsősök szüleinek is biztos megvolt már Janikovszky Éva klasszikusa, ami sajátos nézőpontból, mégis teljesen természetesen mutat rá az iskoláslét fonákságaira. Például arra, hogy miért kérdezik a felnőttek örökké azt, hogy szeret-e az ember iskolába járni. A válasz nem egyértelmű, hiszen van, amikor igen, van, amikor nem. Hogy mikor igen, és mikor nem, arra valószínűleg jó pár éve a mai elsősök szülei is tudták a választ, csak azóta már elfelejtették – még szerencse, hogy van egy könyv, ami nem hagyja, hogy végleg kimenjen a fejünkből. A kötetet Réber László illusztrálta.

Davide Cali: Azért késtem az iskolából, mert...

Davide Cali: Azért késtem az iskolából, mert...

Fordította: Rét Viktória, Pozsonyi Pagony, 2017, 40 oldal, 1990 HUF

 

A rutinos iskolásoknak nyilván már komplett kifogásgyűjteményük van, Cali könyve így elsősorban a zöldfülűeknek segít, akik kifogásként választhatnak a gonosz nindzsák, a rémisztő táncosnők vagy a titokzatos vakondemberek felbukkanása közül, de hivatkozhatnak akár arra is, hogy egy csapat óriáshangya lopta el a reggelijüket, és ezért nem értek oda becsengetésre. Davide Cali és az illusztrátor Benjamin Chaud kettőse rengeteg humorral lazít az első napok feszességén, amitől már a becsengetés előtti utolsó percek sem tűnnek olyan rémisztőnek.

Finy Petra: Iskolások kézikönyve lányoknak

Finy Petra: Iskolások kézikönyve lányoknak

Pozsonyi Pagony, 2016, 72 oldal, 2490 HUF

 

Néhány hete volt egy összeállításunk, amelyben az ovis készülődéshez válogattunk a friss megjelenésekből: abban már szerepelt Finy Petra új kötete, aki néhány éve írt egy olyat is, amely a kisiskolásoknak segít. Egészen pontosan nem is egy könyvet írt, hanem kettőt, hiszen ugyanennek a kötetnek létezik egy fiúknak szánt változata is. A könyv a címnek megfelelően egy útmutató az elsősöknek arra, hogy mi vár rájuk a suliban, így egyszerre segít nekik egy csomó gyakorlati dolgokban, nem mellesleg pedig hozzájárul az újdonság okozta feszültség feloldásához is. A könyveket Pásztohy Panka illusztrálta.

Carrie Weston: Borisz iskolába megy

Carrie Weston: Borisz iskolába megy

Fordította: Tót H. Ágas, Studium Plusz Könyvkiadó, 2018, 32 oldal, 2499 HUF

 

A félelmekről, a beilleszkedésről és az elfogadásról szól Carrie Weston mesekönyve, amely egy új osztálytárs érkezésével indít. Az új gyerek nem más, mint egy félelmetesnek tűnő barna medve, Borisz, aki az első pillanatban halálra rémíti társait. Pedig nem állt szándékában – a beilleszkedés mindent összevetve nem zökkenőmentes, ám az osztálytársak hamarosan rájönnek, hogy mindenkinek szüksége van egy olyan barátra, mint amilyen Borisz. A mesét Tim Warnes illusztrálta.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!