Tizenhárom könyv verseng 2016-ban azért, hogy elnyerje a jelentősen megújított Nemzetközi Man Booker-díjat, köztük Nobel-díjas szerzők művei, és egy olyan könyv, amelyet betiltottak Kínában.
Nevében ugyanaz, mégis nagyban más az a Nemzetközi Man Booker-díj, melyet idén odaítélnek az arra érdemes szerzőnek. Az eddigi szabályok szerint ugyanis a Nemzetközi Man Booker-díjat olyan élő alkotó kaphatta meg, aki vagy angol nyelven ír, vagy munkái általában hozzáférhetőek angolul. Az évente kiosztott Man Booker-díjjal szemben tehát - 2015-ig bezárólag - a kétévente átadott nemzetközi díjat nem egy-egy mű alapján, hanem az író teljes munkássága nyomán ítélték oda. Tavaly például Krasznahorkai László kapta az elismerést.
2015 júliusában azonban módosultak a szabályok: a Nemzetközi Man Booker-díj ugyanis egyesült az Independent foreign fiction prize-zal. A név maradt Nemzetközi Man Booker, de a fúzióval egy olyan irodalmi szuperdíj jött létre, melyet mostantól évente ítélnek oda, és nem az addigi írói munkásságot ismerik el vele, hanem egy-egy adott - angolra lefordított és Nagy-Britanniában megjelentetett - könyvet. A cél tulajdonképpen nem más, minthogy így bátorítsák a színvonalas idegen nyelvű művek lefordítását és kiadását. A győztes könyv 50 ezer fontos díjazásban részesül, melyet egyenlő arányban osztanak szét az író és a fordító között. A szűkített listára felkerült szerzők és fordítóik fejenként ezer fontot kapnak, így az elismerés összdíjazása évente eléri a 62 ezer fontot.
Csütörtök reggel egyelőre még csak a hosszú lista került nyilvánosságra, ezen 13 kötet szerepel, köztük két Nobel-díjas szerző műve (a török Orhan Pamuk és a japán Kenzaburō Ōe), és két elsőkönyves (a kongói Fiston Mwanza Mujila és a finn Aki Ollikainen). A listán helyet követelt még magának a világhírű olasz (álneves) szerző, Elena Ferrante és a kínai Yan Lianke is, akinek hazájában betiltották a könyvét.
A szűkített listát, melyen már csak hat könyv szerepel majd, várhatóan április 14-én teszik közzé, a győztes nevét pedig május 16-án hirdetik ki.
Íme, a hosszú lista (angol címekkel):
José Eduardo Agualusa: A General Theory of Oblivion (Angola)
Elena Ferrante: The Story of the Lost Child (Olaszország) - a Park Kiadó ősszel kezdi kiadni Ferrante tetralógiáját, ennek a negyedik kötete került most a longlistre
Han Kang: The Vegetarian (Dél-Korea)
Maylis de Kerangal: Mend the Living (Franciaország)
Eka Kurniawan: Man Tiger (Indonézia)
Yan Lianke: The Four Books (Kína)
Fiston Mwanza Mujila: Tram 83 (Kongói Demokratikus Köztársaság/Ausztria)
Raduan Nassar: A Cup of Rage (Brazília)
Marie NDiaye: Ladivine (Franciaország)
Kenzaburō Ōe: Death by Water (Japán)
Aki Ollikainen: White Hunger (Finnország)
Orhan Pamuk: A Strangeness in My Mind (Törökország) - magyarul Furcsaság a fejemben címmel jelenik meg idén tavasszal a Helikon Kiadó gondozásában
Robert Seethaler: A Whole Life (Ausztria) - a regény várhatóan 2017-ben jelenik meg magyarul a Park Kiadó gondozásában
Forrás: Guardian