Minden, ami velem történt, oda vezetett, hogy író legyek

Minden, ami velem történt, oda vezetett, hogy író legyek

.:wendy:. | 2009. november 18. |

Geert Kimpen a világhírű Kabbalista című regény szerzője nagyon sokáig nem is remélte, hogy valaha író válhat belőle, aztán egy misztikus esemény teljesen megváltoztatta az életét. Könyveivel nemcsak szórakoztatni akar, hanem az élet nagy kérdéseire válaszokat kapni a kabbala tanításainak segítségével.


fotók: Valuska Gábor
 

Érdekesen indult az írói pályája, mi vezette arra, hogy író legyen?

Egészen kisgyerekkorom óta vágytam arra, hogy író legyek. Az inspiráció megvolt, mert gyakorlatilag egy könyvesboltban nőttem fel Antwerpen művésznegyedében, így már gyerekkoromban nagyon sok írót ismertem, akik hatással is voltak rám, de hiába volt ez az álmom, azt gondoltam, én magam sosem lehetek író. Ahogy egyre idősebb lettem, kezdtem elfelejteni, végül teljesen elvetettem ezt az álmot és színházi ember lettem, hollandiai színházakban dolgoztam rendezőként és nem gondoltam az írásra. Aztán hat évvel ezelőtt apa lettem. Ez azért volt a mérföldkő: amikor pont karácsony estéjén megszületett a kislányom és először fogtam a kezembe, ráébredtem, hogy az életem legfontosabb feladata, hogy a segítségére legyek abban, hogy megvalósítsa az álmait. És ebben a pillanatban arra is ráébredtem, ha arra akarom megtanítani, hogy valósítsa meg az álmait, talán először nekem is ezt kéne tennem. Tudtam, hogy az élet nagy kérdéseiről kéne írnom, arról, hogy miért vagyunk ezen a földön, mi a célunk, hová tartunk, hiszen ezek a dolgok foglalkoztattak engem igazán. Bármennyire patetikusnak hangzik, még aznap este írtam egy igen haragos levelet Istenhez, amelyben arra kértem, adjon nekem válaszokat. Konkrét válaszokat vártam, nem szimbolikusakat, tényleg tudni akartam, hogy mi a feladatom itt ebben az életben. Másnap reggel bekapcsoltam a számítógépemet és egy meghívót találtam a postaládámban egy rabbitól, amelyben kabbalaórákra invitált. Azonnal éreztem, hogy ez nem lehet véletlen, válaszokat kértem és tessék itt van a kulcs hozzájuk. Elmentem tehát az órákra. Addig nem tudtam semmit a kabbaláról, de azt gondoltam, néhány kérdésre talán választ kapok. Azt viszont nem is sejtettem, hogy végül ez segít hozzá, hogy író legyek.

Hitt azelőtt ezekben a dolgokban?

Mindig is érdekelt a misztika, de elég kritikus voltam. Sosem fogadtam el az olyan tanításokat, amelyek azt mondták, azért kell hinni valamiben, mert valaki azt mondta nekem, hogy higgyek benne. Mélyebben akartam látni, nem pedig parancsolatokat követni. Azért kezdtem el érdeklődni a kabbala iránt, mert nem vallás; itt nem szabályok vannak, ez egy filozófia, amit kutatni kell, amit meg kell érteni és aminek a működését a való életben is meg lehet tapasztalni. A kabbala azt tanítja, hogy ismerd fel és kövesd a neked küldött jeleket, higgy bennük és általuk megvalósíthatod a legnagyobb álmaidat is. Ha érzékenyek vagyunk a jelekre és követjük őket, akkor olyan helyekre vezetnek el minket, olyan emberekkel találkozhatunk, akiktől tanulhatunk.

Hogyan alkalmazza ezeket a tanításokat a saját életében?

A kabbala tanításának lényege, hogy nincsenek szabályok, viszont a földön mindenkinek van egy saját útja, feladata és különleges tehetsége valamihez, amit ki kell bontakoztatnia. Ez az egyetlen szabály, ha úgy tetszik: az életfeladat megtalálása és kiteljesítése. Az én életemben ez az íróvá válás volt, amiről azt gondoltam, hogy sosem valósulhat meg, most pedig nézze, itt ülök magával és íróként válaszolok a kérdéseire. Ha visszanézek az életemre, minden ami történt velem, ahhoz segített hozzá, hogy jó író váljon belőlem. A színházban töltött éveim és az ott szerzett tapasztalatom abban segített, hogy tudjam, mitől lesz jó egy karakter, hogy tudjam, mi mozgatja a történetet, tudjak vizuálisan gondolkodni, hogy éljen a történet a fejemben és tudjam is azt úgy megmutatni az olvasónak, hogy számára is életre keljen. Meggyőződésem, hogy minden gyermek tudja, hogy mi a tehetsége, miért van itt a földön, és felnőttként újra meg kell találnia ezt a tehetséget, ha esetleg addigra elvesztette volna. Az élet felébreszt minket, hogy használjuk a tehetségünket.

Mégis az a legnagyobb kérdés, hogy honnan tudja a szerző, hogy jó az, amit ír?

Nem volt könnyű, mert nem ismertem kiadókat, nem ismertem a könyvkiadás működését, hiszen teljesen más területről jövök. Amikor megtaláltam a sztorit, azonnal teljesen biztos voltam benne, hogy történjék bármi, én ezt a történetet megírom, és érdekelni is fogja az embereket. Úgyhogy szóltam mindenkinek a színháznál, hogy nem megyek be többé, mert könyvet írok. Olyan volt ez, mintha orosz rulettet játszottam volna, hiszen bár biztos voltam benne, hogy a történet fontos és érdekes, abban mégsem voltam biztos, hogy tényleg befejezem a könyvet, és ha be is fejezem, tényleg találok-e rá kiadót, vagy hogy egyáltalán sikeres lesz-e. De biztos voltam magamban és abban, hogy írnom kell. Aztán minden engem igazolt.

Nagyon sokan Coelhohoz hasonlítják a könyvét, nekem mégis egy másik író, Carlos Ruíz Zafón jutott eszembe, az ő regényeiben is sok a misztikus szál, ám ezeket ő főleg dekorációként, a történet érdekesebbé tétele miatt használja.

Mindenképpen meg akartam osztani a dolgokat, amiket a kabbala segítségével felfedeztem az élet misztériumáról, de nem akartam tankönyvet írni a kabbala tíz tanításáról, ezt megtették helyettem mások; én regényt akartam írni, mert egy regényben meg lehet mutatni a teória és a gyakorlat közti különbséget, árnyalatokat, részleteket. Nem tagadom, egy történet mindig nagyon érdekes, ha misztikus dolgokról van benne szó, de a Kabbalistában a misztika nemcsak dekoráció, azért írok róla, mert hiszek benne és hiszem, hogy hatással van az életünkre.

Ön szerint az íróknak tehát komoly morális elkötelezettséggel kell rendelkeznie? Mindig kell, hogy legyen filozófiai háttér, ami körbeszövi a könyvet?

Igen, én az ilyen könyveket szeretem, mert nekem nemcsak a sztori a fontos, hanem hogy érezzem, hogy a könyv mögött van mondanivaló, van valamilyen üzenet, ami azt mondja, hogy figyelj, olvass el, tanulj tőlem. De persze, ha valaki csak egy történet miatt ír meg egy könyvet, nem mondom, hogy ne tegye, de én magam nem tudnék így írni. Szintén nem tudnék csak azért írni, hogy minden évben megjelenjen egy könyvem. Nekem az írás útkeresés, az engem foglalkoztató kérdések feltevése és a válaszokra való rátalálás megmutatása.

Mennyire elterjedtek és ismertek Hollandiában a kabbala tanításai?

Az ezotéria, a misztika modern életbe való beemelése elterjedt és kedvelt dolog Hollandiában. Az üzleti életben is használják a spirituális tanításokat, például hogy hogyan dolgozzunk spirituális szinten és ezáltal hogyan váljunk jobb menedzserekké. Bár nem sokan tanulják, kutatják a kabbalát komolyan, de nagyon sokan érdeklődnek iránta. Nem gondolom, hogy a régi filozófiák, tanítások modern regényekben való szerepeltetése anakronisztikussá teszi ezeket a könyveket. Az én témáim örök érvényűek.

Min dolgozik most? És mit olvashatnak a magyarok legközelebb öntől?

A második könyvem már megjelent Hollandiában, de önöknél még nem. Ez a regény Isaac Newton titkos életéről szól, aki szintén nagy alkimista és kabbalista volt. Nagyon extrém ember volt, rendkívül érdekes élettörténettel. Tudományos felfedezései mind a kabbalából, az alkímiából és a vallásból származnak, ezekről eddig nem sokat tudtunk. Rengeteg ötletem van, de mindig egyvalamin dolgozom egy időben, most például egy olyan regényen, amihez megint sok háttérkutatás szükséges, és nem mellesleg egy nagy szerelmesregényről is.
 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.