Október 16-án, az őszi Margó fesztiválon derül majd ki, hogy ki nyeri a legjobb első prózakötetnek járó Margó Irodalmi Díjat. Az 500 ezer forinttal járó Margó-díj kiemelt támogatója a Főváros, a Bookline, a Balassi Intézet és az Aegon-díj, a magas szakmai presztízzsel bíró elismerés a kortárs irodalmat és az olvasást népszerűsíti. Idén 21 elsőkönyvet neveztek, amelyek között találni alkoholista stand-upos apukáról szóló ifjúsági könyvet, read-up comedyt és Petri-díjas szerző bemutatkozását is. Tegnap már mutattunk tíz könyvet a mezőnyből, most megmutatjuk a többieket..
Machael Walden: Esthar
Michael Walden: Eshtar - Első könyv
Metropolis Média, 2016, 491 oldal, 3990 HUF
Epikus, kalandos történet egy nőről, akit leginkább Jennifer Lawrence kelthetne éltre. Különböző idősíkok, a Földet leigázni akaró Féreg a fantasy-scifi crossoverben.
Milbacher Róbert: Szűz Mária jegyese
Milbacher Róbert: Szűz Mária jegyese
Magvető, 2016, 272 oldal, 2990 HUF
A habókos Bizdó Józsika alaposan dokumentálja egy meg nem nevezett magyar falu hétköznapjait, kockás füzetbe körmölt feljegyzéseiből pedig kirajzolódik, milyen volt a 20. század második felében a periférián.
Molnár T. Eszter: Stand-up! Egy majdnem normális család
Molnár T. Eszter: Stand-up! - Egy majdnem normális család 1.
Tilos az Á, 2016, 245 oldal, 2990 HUF
Vicces, szeretni való ifjúsági könyv egy kesze-kusza családról, és persze Virágról, akinek naplójából a kamaszhétköznapokon, -örömökön és -bánatokon túl súlyos traumák egész sora sejlik fel.
Kritikánk a könyvről ITT olvasható.
Morsányi Bernadett: A sehány éves kisfiú és más (unalmas) történetek
Morsányi Bernadett: A sehány éves kisfiú és más (unalmas) történetek
Kalligram, 2015, 328 oldal, 2800 HUF
Egy egyedülálló bölcsész anya korántsem unalmasan elmesélt hétköznapjai valahol az életrajzi regény és a novellaciklus között félúton. Bada Dada, Derrick és egy macska, akit majdnem Wittgensteinnek hívnak.
Patkós Dániel: Szilánkok
Patkós Dániel: Szilánkok - Read-up comedy
Underground Kiadó, 2015, 184 oldal, 3730 HUF
Patkós Dániel azt vette a fejébe, hogy a stand-up comedyt ír, vagyis szórakoztató történeteket.
Radnóthy Szabolcs: A hullámlovas
A harmincas, IKEA-rajongó irodista belefárad az szürkeségbe, és a szörfdeszkától várja a feloldozást. Egy szörföző róka és az Y generáció mindenkori problémái a nyílt tengeren.
Ronil Caine: Lilian
Ronil Caine: Lilian
Metropolis Média, 2016, 320 oldal, 2990 HUF
Bár a borító azt sugallja, hogy a Lilian egy nagyvárosi chick-lit, de valójában egy olyan sci-fi, melyben az emberi klónok elmondhatatlan örömet okoznak egyeseknek, míg a projekt félre nem siklik.
Schreiner Dénes: Mint kagylók, ha bezárulnak
Schreiner Dénes: Mint kagylók, ha bezárulnak
L'Harmattan, 2016, 236308 oldal, 1990 HUF
A katonaévek nyers és ondószagú világa, egy első gyóntatására készülő pap és egy visszeres lábú liftes néni elevenednek meg Schreiner Dénes novelláiban. Hétköznapi groteszk, naturáliák és a görög mitológia.
Szaniszló Judit: Beenged
Szaniszló Judit: Beenged
Magvető, 2016, 148 oldal, 2490 HUF
Petri-díjas blogger? A Zetor Leilát ismeritek? Akkor Szaniszló Juditot is, aki egyszerű történeteket ír egy harmincas nő öröméről és szomorúságáról, hullámvasút a műfaja a kötetnek.
Vékony Krisztián: Sors-algoritmus
Vékony Krisztián: Sors-algoritmus
Metropolis Média, 2016, 449 oldal, 3790 HUF
Budapestre költözött Philip K. Dick és a Helyreigazító csoportja: az emberek sorsát befolyásolja egy titkos ügynökség, de mindez magyar terepen, pörgősen, izgalmasan, kevés matematikával.
Zelei Bori: Kevert
Zelei Bori: Kevert
L'Harmattan, 2016, 112 oldal, 1990HUF
Közösségi finanszírozásban jelent meg Zelei Bori első novelláskötete, melynek kamasz hősei nem szőnek nagyratörő álmokat, nem akarnak világot váltani, csupán azt az egyetlen utat keresik, melyre azt mondhatják, igen, az a sajátjuk.
A szerzővel készült interjúnkat olvasd el ITT.