Lakatlan szigetre fejszét vinnék, nem könyvet

Lakatlan szigetre fejszét vinnék, nem könyvet

Rostás Eni | 2017. október 27. |

A Sorvezetőben ezúttal a legnagyobb irodalmi inspirációikról vallanak a megkérdezettek. A könyvekről, amik miatt írók, költők akartak lenni, és amik néha azonosak a lakatlan szigetre cipelt túlsúllyal. Elsőként Deres Kornélia.

babhasadas_borito.jpg

Fotó: Tillai Tamás / Jelenkor

Mint későbbi életem folyamán sokszor: már az írásra is fiktív személy inspirált. Egy vörös hajú lány, aki szerette, ha tág tere nyílik a képzeletnek: Anne Shirleyről beszélek. A gyerekkori bevésődés intenzív kapocs, így Lucy Maud Montgomery Anne-sorozatának, elsősorban emléke miatt, ott a helye listámon.

Ugyanígy A Gyűrűk ura három kötetének Tolkientől, az erkölcsi, lelki épség megőrzése miatt. Olyan szökőút ez, amelyik kivezet a Rossz unalomig ismert, fojtott labirintusából. És nem kendőzi el a kijutás közben szerzett sérüléseket. 12 évesen olvastam először, de nem utoljára. Egyes vélemények szerint évente újra kell olvasni ezt a történetet, hogy megállítsuk a gonosz terjedését. Ahogyan a Harry Pottert is. Én megengedőbb vagyok: legyen három év.

Könyves Magazin 2017/4.

LIBRI-BOOKLINE ZRT, 2017, 72 oldal, 490 HUF, vagy 5 pont + 199 HUF

 

Szerencsére az inspiráció folyamatos megújulásban van, s az utóbbi időben például filozófusok, teoretikusok is segítettek az írni (élni?) akarásban: Derrida, Lacan, Jung és Barthes is jöhetnek velem a szigetre, könyvtársként.

De mivel nagy Office-rajongó vagyok, Dwight Schrute klasszikus mondatát idézve: lakatlan szigetre természetesen fejszét vinnék, nem könyvet.

 

A válasz eredetileg a Könyves magazin 2017/4. számában jelent meg. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.