Könyvesblokk: G. István, Kerber, Markó

.konyvesblog. | 2019. április 29. |

kblog_kblokkfejlec_1_1_2_5_1_5.jpg

A múlt héten a könyvfesztiválhoz kapcsolódva rengeteg magyar és világirodalmi újdonságot gyűjtöttünk össze nektek. Most három friss verseskötetet ajánlunk hétindító Könyvesblokkunkban. 

G. István László: Földabrosz 

G. István László: Földabrosz

Magvető, 2019, 96 oldal, 1999 HUF

 

A Földabrosz igazi életigenlő kötet: G. István László versei azt mutatják meg, hogy a szó segítségével hogyan lehet felülemelkedni még a legnehezebb helyzeteken is. A versek egyben az érett férfikorról is szólnak, az életnek arról a szakaszáról, amikor a döntéseknek súlya, a visszaemlékezéseknek távlata lesz. „Nem/ beszélek többé egyes számban. De épp ez/ az, hogy sosem beszélhettem – mert az/ egyes szám, mint a hajnal legelső fényeiben
a sötét rozsdacsíkos ígérete, nem/ fény.” (A házasság mantrája) 

Kerber Balázs: Conquest

Kerber Balázs: Conquest - Stratégiai verspróza

Jelenkor Kiadó, 2019, 136 oldal, 1699 HUF

 

Kerber Balázs második kötetében a mitikus és a digitális kultúra találkozik egymással. A Conquest versei a számítógépes stratégiai játékok motívumait használják fel, így a költészet és a virtuális világ nyelve olvad össze bennük.  Ha egy android éppen nem elektromos báránnyal álmodik, akkor ilyen verseket ír – fogalmazza meg Nemes Z. Márió a kötet fülszövegében. „Térképen a király hatalma;/ a hegyek birtokok, a városok hibák./ Szekerek indulnak útnak,/ odafönt fák zárják a világot,/ alul kapu nyílik: nagy lény szája.”

Markó Béla: Amit az ördög jóváhagy

Markó Béla: Amit az ördög jóváhagy

PESTI KALLIGRAM KFT., 2019, 151 oldal, 3000 HUF

 

Markó Béla egész költői életpályáját végigkísérte a szonett mint műfaj, bár a témájukat, hangvételüket tekintve persze mindig más volt bennük a hangsúlyos. Az Amit az ördög jóváhagy szonettjeit a melankolikus derű hangulata hatja át, időszembesítő, szemlélődő, „légösszegző versek” ezek: „pedig szonett csak, pillanatnyi étek,/  de nem az enyém, inkább a tiétek,/ tizennégy sorát erre áldozom,/ és tizenötödik sor soha sincsen,/ mert ami nincsen, abban van az Isten.”

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.