A múlt héten a könyvfesztiválhoz kapcsolódva rengeteg magyar és világirodalmi újdonságot gyűjtöttünk össze nektek. Most három friss verseskötetet ajánlunk hétindító Könyvesblokkunkban.
G. István László: Földabrosz
G. István László: Földabrosz
Magvető, 2019, 96 oldal, 1999 HUF
A Földabrosz igazi életigenlő kötet: G. István László versei azt mutatják meg, hogy a szó segítségével hogyan lehet felülemelkedni még a legnehezebb helyzeteken is. A versek egyben az érett férfikorról is szólnak, az életnek arról a szakaszáról, amikor a döntéseknek súlya, a visszaemlékezéseknek távlata lesz. „Nem/ beszélek többé egyes számban. De épp ez/ az, hogy sosem beszélhettem – mert az/ egyes szám, mint a hajnal legelső fényeiben
a sötét rozsdacsíkos ígérete, nem/ fény.” (A házasság mantrája)
Kerber Balázs: Conquest
Kerber Balázs: Conquest - Stratégiai verspróza
Jelenkor Kiadó, 2019, 136 oldal, 1699 HUF
Kerber Balázs második kötetében a mitikus és a digitális kultúra találkozik egymással. A Conquest versei a számítógépes stratégiai játékok motívumait használják fel, így a költészet és a virtuális világ nyelve olvad össze bennük. Ha egy android éppen nem elektromos báránnyal álmodik, akkor ilyen verseket ír – fogalmazza meg Nemes Z. Márió a kötet fülszövegében. „Térképen a király hatalma;/ a hegyek birtokok, a városok hibák./ Szekerek indulnak útnak,/ odafönt fák zárják a világot,/ alul kapu nyílik: nagy lény szája.”
Markó Béla: Amit az ördög jóváhagy
Markó Béla: Amit az ördög jóváhagy
PESTI KALLIGRAM KFT., 2019, 151 oldal, 3000 HUF
Markó Béla egész költői életpályáját végigkísérte a szonett mint műfaj, bár a témájukat, hangvételüket tekintve persze mindig más volt bennük a hangsúlyos. Az Amit az ördög jóváhagy szonettjeit a melankolikus derű hangulata hatja át, időszembesítő, szemlélődő, „légösszegző versek” ezek: „pedig szonett csak, pillanatnyi étek,/ de nem az enyém, inkább a tiétek,/ tizennégy sorát erre áldozom,/ és tizenötödik sor soha sincsen,/ mert ami nincsen, abban van az Isten.”