Kleinheisler László: Ének az esőben

Kleinheisler László: Ének az esőben

.konyvesblog. | 2016. június 24. |

kleinheisler2.JPGKleinheisler László (fotó: MLSZ)

Magyarország 44 év után újra kijutott a labdarúgó Európa-bajnokságra, ennek örömére felkértünk 5 írót, hogy írjanak novellát a magyar válogatott kultikus, lecserélhetetlen vagy épp népmesébe illő játékosairól. A játékosok között akad, aki egy kocsmában gyűjtötte össze a pénzt az első focicipőjére, a szerzők között pedig olyan is, aki a felkérésig semmit sem tudott a mellé választott focistáról. Az irodalom és a foci ezúttal Fehér Renátó, Karafiáth Orsolya, Kiss Tibor Noé, Mán-Várhegyi Réka és Nagy Gabriella íróasztalán találkozik.Mán-Várhegyi Réka Kleinheisler Lászlót álmodta musicalhőssé.  (A sorozat korábbi részei: Fehér Renátó és Király Gábor, Nagy Gabriella és Dzsudzsák Balázs, Kiss Tibor Noé és Gera Zoltán)

Kleinheisler László

támadó középpályás

Életkor: 22

Jelenlegi klubja: SV Werder Bremen


Mán-Várhegyi Réka író, első könyve, a Boldogtalanság az Auróra-telepen 2014-ben jelent meg

– A pályára vágyom – suttogja Kleinheisler László. Az erkélyen áll, nekünk háttal, és a vöröslő brémai égboltra függeszti tekintetét.

Feltámad a szél, zörgeti a faleveleket. Kleinheisler finoman dobol a lábával. És megfordul!

– A magyar foci nekem köszönhetően az utóbbi évtizedek legnagyobb sikerének küszöbére ért – mondja. Keresztülvág az erkélyen, a szállodaszobán, és kilép az ajtón. – Szegény legényből lettem a válogatott hőse.

Idősebb férfi dugja ki a fejét egy másik szoba ajtaja mögül.

– Úgy ám! – énekli, és Kleinheislerre kacsint.

Afrikai takarító tolja a kocsiját a folyosó végén.

Könyves magazin 2016/3.

LIBRI-SHOPLINE NYRT, 2016, 76 oldal, 870 HUF

 

– Mint ismert, honfitársunkat gyorsan mély vízbe dobták Brémában – mondja a takarító. – A Hertha elleni remeklése után a ’gladbach ellen már a kezdőcsapat tagja volt. Azóta viszont rendre a kispadon nézi végig az összecsapásokat. Fogytán a türelem?

– Ami az edzéseket illeti – mondja Kleinheisler, és belép a liftbe –, egyre jobban bírom a tempót.

– Lackó! Ugye így hívtak téged Csobánkán? – kérdezi a recepciós a földszinten. – Ahol a nehéz gyermekkorodat töltötted.

– Lackónak, Lacának, Vörösnek, Lacikának – válaszolja Kleinheisler, és tesz egy-két tánclépést. – Brémai társaimnak viszont meggyűlik a baja a nevemmel. Úgy hívnak, „Lázsló”.

Egy piruettel bependerül a forgóajtóba, a másik oldalon elegáns szökkenéssel érkezik meg az utcára. Csepereg az eső.

– Mellesleg jegyzem meg – mondja, és felhajtja a gallérját –, a Kleinheislerben az s betűt s-nek kell kiejteni, nem z-nek.

– Úgy ám! – énekli az iménti idősebb férfi az egyik emeleti ablakból. – Amikor a fiú harmadikos volt, eljött megnézni őt a szövetségtől két vezető. Megy a meccs, Lacus egyszer csak lerohan a pályáról! Eltelik másfél perc, fut vissza, kérdem, hol jártál? Azt válaszolja:

– Főnök, tele volt a tartály! – válaszolja Kleinheisler, és a slicce elé kapja a kezét.

Ballonkabátos nő érkezik szembe. Előráncigálja a táskájából az ernyőjét, és bosszúsan kinyitja.

– Elmentem Csobánkára megnézni – dúdolja felénk. – Mondtam, ez a srác kivételesen tehetséges. De csak a fociban.

– Nem voltam valami jó tanuló – tárja szét a karját Kleinheisler, és pukedlizve elengedi maga mellett a ballonkabátos nőt.  Befordul a kisközértbe, egy doboz kólát kér.

– De nem ám! – Válaszolja a török boltos. – Ha Csobánkán marad, semmi nem lesz belőle. Matekhoz, magyarhoz egyetlen neuronja volt, ha azt kiveszik a fejéből, leesik a füle. De a labdához úgy ér hozzá!

Kinyílnak az ablakok, és egyszerre énekli egész Bréma:

– Úgy ám!

– Év végén jutalomkönyvet akartak venni nekem – mondja Kleinheisler, és belekarol a sarki villanyoszlopba. – De aztán a tanár úrnak szerencsére eszébe jutott, hogy inkább egy márkás focilabdát adjanak. És én? Az ünnepség kellős közepén rúgni kezdtem a bőrt!

Kleinheisler szalad az utcán előre, zuhog az eső, a brémai polgárok az ablakokból integetnek.

– Csak egy dolgot akarok – lihegi futás közben. – Bizonyítani! Pályára állni a Werder Bremennel! Ott lenni a válogatottban az Európa-bajnokságon! Megtanulni németül! És a felcsútiaknak egy új pingpongasztalt venni, mert anno Puskás-játékosként mérgemben összetörtem egyet!

– Hogy töretlen legyen a fejlődése – énekli egy kocogó az utca másik oldalán – és a beilleszkedése, Kleinheslerrel kint él a szerelme is. És a kutyájuk, Bodza.

– A Schalke elleni meccsen megtorpantam egy pillanatra, amikor kiléptem a játékoskijáróból. Félelmetes atmoszférát teremtettek a szurkolók. A Hertha ellen viszont alig vártam, hogy végre beálljak. Leírhatatlan érzés volt! – szalad tovább Kleinheisler.

A közeli téren focipálya, zöldell a fű. Az alapvonal mellett fiatal lány gyalogol.

– Ó, a csobánkai Scholes! Egy óvodába jártunk. Huncut gyerek volt.

A pályán egy csapat gyerek kergeti a labdát.

– Én sírtam, amikor berúgta a norvégok ellen azt a gólt – mondja az egyik fiú.

– Nem mindig játszom a magyar válogatottban. De ha igen, azt megkönnyezik a norvég halászok! – táncolja körül a pályát Kleinheisler.

– Nekünk ő a példaképünk – teszi hozzá egy másik fiú. – Ha van bennünk kitartás, és csak feleannyira szeretünk focizni, mint ő, lehet, hogy a katari vb-n már nekünk tapsolnak a magyar szurkolók.

Zuhog az eső, lassan elhalkul a zene.

– A pályára vágyom – dúdolja a bőrig ázott Kleinheisler. Zsebre dugja a kezét, vállat von, és tovább ballag. Mi már nem követjük. Alakja egyre távolodik. A távolból hajókürt hangja hallatszik.

Szerző: Mán-Várhegyi Réka

A cikk eredetileg a Könyves Magazin nyári számában jelent meg.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!