[Toldi] Kiss Tibor Noé: Térkövezés, virágosítás, baszki

[Toldi] Kiss Tibor Noé: Térkövezés, virágosítás, baszki

.konyvesblog. | 2017. augusztus 20. |

18740336_1680443128650942_4922168410201784056_n_1.jpg

Toldi Miklós 170 éve kapta fel a malomkövet. A magyar irodalom zord, magányos, sértett, de roppant erejű hősét hívta vendégül egy estére a nyári Margó Fesztiválon Dunajcsik Mátyás, Karafiáth Orsolya, Kiss Tibor Noé, Maros András, Péterfy Gergely és Szabó T. Anna. A Kedvencek temetőjében Kiss Tibor Noé és a közmunka. 

 

Kiss Tibor Noé: Térkövezés, virágosítás, baszki

Ajánlás: Bobafett, G. O. D.

Hé, paraszt! Melyik út megyen itt Budára? Hát, a te kurvaanyádat, gondoltam magamban. Könyököl ki az Audiból vagy mittudomén milyen kocsi volt az. Régen ezek Volgában pöffeszkedtek, most mi van? Volvo meg Honda? Kétszáztizennyolccal menjetek a faszomba. Hé, paraszt. Azt hittem, kiesik a kezemből a gereblye. A Fecón láttam, hogy kedve lett volna belevágni a szélvédőbe, de felemelni is alig bírja, nemhogy hadonásszon vele. Csak heverészett tovább az árokparton a többiekkel együtt. Én hallgattam, ahogy szoktam, ismersz te engem, nap tüzében, forgószélben, jeges szélben. Tőlem aztán atomtámadás is jöhet, nekem mindegy. Szóval csak hallgattam, és néztem azt a nagy fekete BMW-t, a szemem is belefájdult az erős nézésbe. Ők aztán hiába néztek, keringtek ott a műanyag bóják között, építjük át a körfogalmat. Térkövezés, virágosítás, baszki, virágokkal lesz majd kirakva a közepén, hogy Mezőkövesd. Egyelőre csak hordjuk a térkövet meg gyomlálunk, a kertészek majd később jönnek. Tavaly a focicsapat stadionját építettük, a nyitómeccsre kaptunk egy ingyenjegyet meg egy sárga-kék zászlót. Hímzéses minta a betonfalba faragva, nagyon ütős, nem messze a főbejárattól. Matyóminta, arra mi nagyon büszkék vagyunk. Engem nem érdekel a politika. Ha ásót adnak a kezembe, ások. Ha kaszát, hát kaszálok. Ha meg nem adnak semmit, akkor a kezemmel is tudom kaparni a földet. A többiek máshogy vannak vele, henyélnek, lopják a napot, hortyognak a betonkeverő alatt. Tavasszal ki kellett takarítanunk a csatornát, egy hétig álltam derékig a jéghideg vízben, azóta a lábujjaim hamarabb jelzik, hogy eső lesz, mint az a tájszólásos csávó a tévében, nem jut eszembe a neve. Dobáltam ki a vízből a műanyag flakonokat, azok meg az árokparton ülve röhögtek rajtam. Egy, csak egy legény van talpon a vidéken, kezdte szavalni a Fecó, én meg csak hallgattam, ők meg csak röhögtek. Az sem érdekelt, ha valami véresre vágta a kezemet a vízben, ismersz. Engem anyám így nevelt. Hogy ne ellenkezzek, ne okoskodjak, csak hallgassak, abból baj nem lehet. A bátyámnak, persze, ez sose tetszett, hamar meg is pattant otthonról, fenn dolgozik az emberi források minisztériumában. Akár ő is ülhetett volna abban a rohadt Audiban, ez jutott eszembe, amikor a napszemüveges sofőr leparasztozott a körforgalomban. Hogy a kurvaanyádat neked is, a bátyámnak is, meg mindenkinek. Az élet szar.

Havi hetvenezerért kaparom a földet. A kábeleknek az a dolga, hogy az áramot vigye ide-oda, a fűrészpor akkor jó, ha kiborul az olaj. Tudok én minden munkavédelmi előírást, kívülről fújom az összeset. A műszakvezető ezzel kezdte két évvel ezelőtt, azóta se láttuk. Ez nem tesz jót a munkamorálnak. Belenyúl az egyik a festékbe, hogy megnézze, friss még-e. A másik fésülködni kezd a gereblyével, azután meg van lepve, hogy csomókban hullik ki a haja. Bámulom őket, tompa, hosszú jajjal. Tökkelütöttek. Nem csodálkozom azon, hogy bennünket mindenki kihasznál. Talán mégis a bátyámnak volt igaza. Ez itt nihil, barbárok vagyunk, a réti farkas hozzánk képest agysebész. De azért kinyílt a bicska a zsebemben. Nemcsak az, hogy leparasztozott, parasztozzon, ha akar. Hanem ez a gúnyolódás, hogy melyik út megyen itt Budára? Mintha itt mindenki úgy beszélne, hogy megyen, hallik meg vína. Vína a jó édes anyád, inkább vedd le a napszemüvegedet, amikor hozzám beszélsz. Hé, paraszt, mondhattam volna én is. De hiába mondunk mi bármit, nem érdekel az senkit. Kiganajozzuk a csatornát, hogy a terasz eresze alól gyönyörködve nézhessék a hattyúkat. Ötszáz forint egy kávé, ráadásul nem is kávénak hívják, ki sem tudom mondani a nevét. Felhúzzuk nekik a stadiont, hogy együtt zabálhassák a vipben a kaviárt. Megépítjük nekik a körforgalmat, hogy gyorsabban visszajussanak Budapestre. Hogy még véletlenül se kelljen betenni a lábukat a városainkba. Minálunk könnyen elhangzik néhány csúnya szó, összekoszolódik a cipő, repül a nehéz kő. Szívem szerint ezt mondtam volna a napszemüveges sofőrnek, de csak hallgattam, mert amit én gondolok, azt én csak gondolom, de nem szívesen mondom ki, inkább hallgatok. Álltunk ott a nagy határ mezőben, körülöttünk műanyag bóják, földre fektetett közlekedési táblák, sóderhalmok, huzalok, térkőkupacok, munkagépek, betonkeverők meg néhány tikkadt szöcskenyáj, azok is elhallgattak. Betöltötte a csend az egész pusztát, csak a motor duruzsolt  halkan, a sofőr kikönyökölt az ablakon, Fecó rágta tovább a pipacsot az árokparton, a hátsó ülésen megmozdult valaki. Melyik út megyen itt Budára, jó volna tudni, ugye. Nem kenyerem a beszéd, úgyhogy inkább felemeltem a földről az egyik stoptáblát. Volt súlya rendesen, főleg a betontalapzatnak, de hát anyám engem így nevelt. Gyerekkoromban krumplis zsákokkal dobálóztunk, ilyen rudakkal mi most is csak szórakozunk. Néha a vállamra veszek egyet, a két végére felülnek az unokatesóim, libikókázunk, vagy ahogy nálatok mondják, döcizünk, jó kis hepaj. Szóval megfogtam a stoptáblát, hogy mutassam vele az utat Pest felé. Mintha alumíniummá vált volna a karom, álltam a kavargó porban, nem véletlenül becéznek úgy a többiek, hogy terminátor. Néztük egymást a napszemüvegessel, várta, hogy megremegjen a kezem, de arra ugyan várhatott. Ha én valamit megfogok, akkor az meg van fogva, ismersz engem.

A program az Arany-emlékév támogatásával készült.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!