Indiában nincs forgalmazója Az éjfél gyermekeinek

.konyvesblog. | 2012. szeptember 11. |

Ez volt az a könyv, amely Salman Rushdie-t a nyolcvanas évek legelején egy csapásra világhírűvé tette: 1981-ben elnyerte a Booker-díjat, majd 1993-ban és 2008-ban az összes, addig Booker-díjjal kitüntetett könyv közül is a legjobbnak ítélték. Az éjfél gyermekeiből most film készült, amelyet a tervek szerint októberben mutatnak be az Egyesült Államokban, ám amelyért – a Guardian beszámolója szerint – Indiában eddig még nem nagyon kapkodtak, a forgalmazási jogokat ugyanis még senki nem vásárolta meg.

Az éppen függetlenné váló India történetét allegorikusan feldolgozó regényről maga a szerző korábban többször egy, a szülőhazájának írt „szerelmeslevélként” beszélt. A rendező, Deepa Mehta a hétvégi torontói premieren nyilatkozva azt mondta, hogy a film is visszaadja ezt a szeretetet vagy szerelmet, ugyanakkor sajnálkozásának adott hangot, amiért Indiában a politikusok megfosztják az embereket attól, hogy maguk döntsenek arról, mit vagy mit nem jelent ez a film a számukra.

Az éjfél gyermekeit már könyvként sem szerették az indiai politikusok. Indira Gandhi például az általa a hetvenes évek második felében bevezetett szükségállapot kritikája miatt, és persze azért, mert ő maga a regényben meglehetősen negatív színben tűnik fel, annak idején rágalmazás vádjával beperelte az írót. Míg azonban a könyvben Gandhi a saját nevén szerepel, a filmben már nem, sokak szerint mégis ez lehet az oka, hogy az indiai forgalmazók most nem törik magukat a filmért. A Gandhi család politikailag ugyanis a mai napig nagyon befolyásos Indiában: Indira Gandhi menye, Sonia Gandhi áll például a kormányzó Kongresszus Párt élén, az ő fiát, Rahult pedig sokan a miniszterelnöki poszt várományosának tartják.

Rushdie-nak a Sátáni versek című kötete sem aratott osztatlan sikert Indiában. A könyv, amely miatt Khomeini ajatollah 1989 februárjában istenkáromlás miatt fatvát, azaz vallási kiközösítését hirdetett az író ellen, tiltólistán van Indiában. Rushdie januárban például azt követően mondta le részvételét a jaipuri irodalmi fesztiválon, hogy több indiai muszlim csoport is tiltakozott az író megjelenése ellen, sőt, állítólag egy közelebbről meg nem határozott alvilági csoport meg is akarta öletni.

Az biztos, hogy a Sátáni versekről az utóbbi hetekben megint sokat lehet hallani, angolul és magyarul ugyanis ősszel jelenik meg Rushdie új kötete, a Joseph Anton, amely a fatva kihirdetése utáni időszakról szól, amikor az író bujkálni kényszerült. A könyvet már a megjelenése előtt az idei év egyik irodalmi szenzációjának tartják.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.