Scuddernek nincsenek szabályai - nyilatkozta a Könyves Magazinnak adott interjújában Lawrence Block. Szabályai lehet, hogy nincsenek az exalkoholista exzsarunak, kedvenc helyei azonban vannak. Most ezeket mutatjuk meg.
Hell’s Kitchen
Scudder Manhattanben a Midtown West, más néven Hell’s Kitchen nevű környéken él. Itt a hotel, ahol lakik, itt a kedvenc étterme, a kedvenc kocsmája, itt él a legtöbb ismerőse és barátja. Itt lődörög részegen, vagy gyalogol órák hosszat, utcáról utcára, ha valami nem hagyja nyugodni. Eltökéltebb olvasók gyakran próbálják a könyvsorozatban felsorolt helyszíneket megtalálni, például a Paris Green nevű éttermet, de a legtöbb teljesen vagy félig-meddig fikció. Viszont akad köztük igazi is, ilyen a Morning Star, ahol Scudder és segítője, TJ gyakran együtt reggelizik.
A Northwestern hotel (és a Parc Vendome)
Miután Scudder kilépett a rendőrségtől, otthagyta jól szituált Long Island-i életét, feleségét és két kisfiát, és beköltözött a West Side-i Nortwestern nevű hotelbe. A regények nagy részében itt él, és bár kevés időt tölt a szobájában, ráadásul nincs se irodája, se saját közvetlen telefonja, de még engedélyei sem, a portán nyugodtan lehet neki üzenetet hagyni. Jó eséllyel majd valamikor később visszahív. A Northwestern egyébként ebben a formában, ezzel a névvel sosem létezett, de Block szerint volt egy nagyon hasonló hely, a Henry Hudson. A későbbi regényekben Scudder és felesége, Elaine már a Parc Vendome-ban él, ami éppen csak átellenben van a nyugati ötvenedik utca és kilencedik sugárút sarkán, és szintén egy létező épület.
Könyves magazin 2014/2.
Libri-Shopline, 2014, 96 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF
Mit találsz a magazinban? Tíz év után új regénnyel jelentkezett Dragomán György
Kötelezők: Jókai helyett Az éhezők viadalát és a Harry Pottert ajánlják
Interjú D. Tóth Krisztával, Péterfy Gergellyel, Terézia Morával, Darvasi Lászlóval
Kocsmák
Scudder, miután véletlen lelőtt egy kislányt, hosszú időre kivonta magát a forgalomból, és alámerült a magány és nyomorúság bourbonízű tengerébe, ahonnan csak öt könyvvel később jött fel először levegőt venni. Az Armstrong’s, a Polly’s Cage, a McGovern’s, az Antares & Spiro’s: csak néhány a számtalan kocsmából, ahol sokáig állandó vendég volt, és ahol jó eséllyel a mai napig emlékeznek rá. Ha ezekben nem találjuk, érdemes benézni a Grogan’s Open House-ba, ez Matthew egyik törzshelye. Szintén a Hell’s Kitchen ad neki otthont, de csak a regényekben, ugyanis szintén Block egyik remek kitalációjáról van szó. Hiszen ki ne akarna bármikor örömmel látott vendég lenni egy olyan helyen, ahol a tulaj Micky Ballou, akit a környék egyik legnagyobb gengszterének tartanak, és aki történetesen a legjobb barátunk.
Templomok
Scudder kifejezetten sokat jár templomokba, ám nem vallásos meggyőződésből, sokkal inkább a kisugárzásuk miatt. „Nem tudom megmondani, pontosan mi fogott meg bennük. New Yorkban nagyjából máshol nem lehet nyugodtan gondolkodni, de nem vagyok benne biztos, hogy csak ezért vonzanak a templomok. Logikus következtetés lenne feltételezni, hogy keresek valamit, de fogalmam sincs, mit keresnék. Imádkozni nem imádkozom. Nincs miben hinnem” – mondja a Pusztítás és teremtés ideje című könyvben. Kedvenc temploma, a St. Paul, ahol néha ücsörög, pénzt tömköd a perselybe, és ahol később gyűlésekre jár, szintén létezik. Block szerint érdemes betérni, ott hagyni pár dollárt, gyújtani egy gyertyát.
Az Anonim Alkoholisták gyűlései
Scudder története először az 1982-es Nyolcmillió halál című könyvvel ért véget, miután egy igazán húzós delírium után elhatározta, hogy végre ideje leszokni a piáról. Ez történetesen egybeesett azzal, amikor Lawrence Block is hasonló elhatározása jutott saját függőségét illetően. A későbbi regényekben Scudder már absztinens, és az Anonim Alkoholisták gyűléseire jár a város legkülönbözőbb pontjain.
Szerző: Andok Tamás
A cikk eredetileg a Könyves Magazin őszi számában jelent meg!