Az 5 legjobb Stephen King-regény filmen

Rusznyák Csaba | 2014. december 31. |

Stephen Kingről sokszor és sokat írtunk, (legutóbb egy portrécikket közöltünk) különleges alakja ő a popkultúrának, szerepe nem csupán a könyvek világában pótolhatatlan, hanem a filmekében is. Regényeiből nagy kedvvel készítettek elég jó filmeket, a Ragyogás vagy A remény rabjai nélkül nem lennénk ugyanazok a kultúrafogyasztók. A Könyves Magazin őszi számában összegyűjtöttük a legjobb Stephen King-adaptációkat. Lehet kommentelni, őrjöngeni, illetve pótolni a nem látott filmeket.

MEGJELENT AZ ÚJ Könyves magazin 2014/3.

Libri-Shopline, 2014, 104 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF 

Mit találsz a magazinban? 5 exkluzív Gyarmati Fanni-fotó

Tévésorozatok és irodalom, Putyin és a legfontosabb orosz írók

Interjú Vámos Miklóssal, Háy Jánossal,  Irvine Welsh-sel, Vlagyimir Szorokinnal

 

Ragyogás (The Shining, 1980)

Egyetemesen Stanley Kubrick filmjét tartják minden idők legjobb King-adaptációjának (sőt, a valaha készült egyik legjobb horrornak is), így aztán ironikus, hogy maga King sosem szerette: szép képekkel teli, de elhibázott feldolgozásnak tartja, amiből hiányzik az emberi tragédia és az érzelmi töltés (legutóbb a Ragyogás tavaly megjelent folytatásának, az Álom doktornak az utószavában is megerősítette ezt a véleményét). Annak ellenére, hogy King szempontja abszolút jogos, a Ragyogás kitörölhetetlen, masszív része az amerikai filmtörténetnek.

Állj mellém! (Stand by Me, 1986)

Rob Reiner drámája King 1982-es A test című novelláján alapul. A sztori négy fiúról szól, akik az 1950-es évek végén elindulnak, hogy megkeressék egy eltűnt gyerek holttestét, és hősökké váljanak. A Wil Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman és Jerry O’Connell főszereplésével készült film, akárcsak a novella, egy keserédes mese felnőtté válásról, diszfunkcionális családokról és a vidéki kisvárosok nyomasztó, gyerekálmokat összezúzó kilátástalanságáról. Ez az első, King valamely művéből készült film, amit a szerző sikeres adaptációnak tart.

Kedvencek temetője (Pet Sematary, 1989)

King egyik legelemibb horrorjának adaptációja szép sikert aratott a kasszáknál, de a kritikusokat erősen megosztotta, pedig Mary Lambert filmje, ha az eredeti színvonalát nem is éri el, az egyik legjobb horror, ami a szerző művei alapján készült (amihez persze hozzátartozik, hogy a gyatra feldolgozások száma igen magas). A forgatókönyvet maga King írta, és megkövetelte a stúdiótól, hogy pontosan kövessék azt.  

Tortúra (Misery, 1990)

Rob Reiner második King-adaptációjának forgatókönyvét a kétszeres Oscar-díjas William Goldman írta (aki később az Atlantisz gyermekeit és az Álomcsapdát is filmre viszi), és bár az eredeti regény sokkolóbb, brutálisabb részeit (például a láblevágást) kényszerűen tompították a hollywoodi szabályoknak megfelelően, a Tortúra így is a korszak egyik legizgalmasabb és legfelkavaróbb thrillere. James Caan a balesetet szenvedett író, Kathy Bates az őrült rajongó és ápoló szerepében brillírozik.

A remény rabjai (The Shawshank Redemption, 1994)

King barátja, Frank Darabont modern klasszikusa a szerző 1982-es kisregényéből készült, és egy ártatlanul bebörtönzött férfi (Tim Robbins) csaknem két évtizedes rabságáról és egy sorstársával (Morgan Freeman) kötött barátságáról szól. Darabont első King-adaptációja (amit majd a Halálsoron és A köd követ) pénzügyileg nem bizonyult túl sikeresnek a kasszáknál, viszont a videós megjelenéssel már aratott, a kritikai reakció pedig eleve lehengerlően pozitív volt.

(A cikk egy része a Könyves Magazin őszi számában jelent meg.)

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.