Aki irodalommal foglalkozik, az figyelje a többi művészetet

Rostás Eni | 2017. október 29. |

A Sorvezetőben ezúttal a legnagyobb irodalmi inspirációikról vallanak a megkérdezettek. A könyvekről, amik miatt írók, költők akartak lenni, és amik néha azonosak a lakatlan szigetre cipelt túlsúllyal. Deres Kornélia és Szeifert Natália után Horváth Viktor. 

hv_oszkoedina.JPG

Fotó: Oszkó Edina

Gyerekkorból jó könyvélményeim a színes-utazós kalandregények felfedezőkkel, kalózokkal, indiánokkal és királykisasszonyok hős megmentőivel – de itt már át is csúsztunk az iskolai könyvek macsó rémálmába. Ezek a pusztító inspirációk. Kincskereső kisködmön: bűntudatkeltés, szorongás; Pál utcai fiúk: kölcsönös csoportos kirekesztés, életünk hiábavaló feláldozása egy absztrakt őrültségért; Légy jó mindhalálig: kommunikációs deficit és könyörtelen intézmények miatti magányba vetettség; János vitéz: szerelmünk belehal abba, hogy magára hagytuk a legnehezebb helyzetben, mi pedig az élet minden problémájára csak egyféle megoldást ismerünk, a gyilkolást.

Ennek a típusú irodalomnak a kultusza egybeesett a világháborúkkal és népirtásokkal. Hogy szerettem ezeket a könyveket, és mennyire fogalmam sem volt róla, hogy mit művelnek velem meg a többiekkel! Gyerekként magunkba szívjuk, most pedig nem győzök figyelni, hogy megszabaduljak tőle. Legyen rá gondunk, hogy a következő nemzedékek csak felnőttkorukban kapják kezükbe ezeket a történeteket.

Könyves Magazin 2017/4.

LIBRI-BOOKLINE ZRT, 2017, 72 oldal, 490 HUF, vagy 5 pont + 199 HUF

 

A jó kalandok. Kísérletek az idő megértésére Homérosszal, Miltonnal, a Gilgames-eposszal; a struktúra játéka és a grandiózus kompozíció mint tett a Bibliával, Tolsztojjal. A világok közötti átjárhatóság Austerrel és Borgessel.

A felszabadítóak. Iskola a határon: a legsötétebb korokban is van remény. Kafka, Orwell: nincs remény. Houllebecq, Ellis: a borzalom poézise. Mann, Dosztojevszkij: az arányok szépsége. A Mester és Margarita, Svejk: idióta rezsimek és irónia. Balzac, Harry Potter: nem kell félni, ha eltűnik a magas művészet és alkalmazott művészet közötti határ, meg a giccs és a poézis közötti határ.

Lao-ce, Timur és csapata, Újszövetség: az állati késztetéseinken túl látni, és lemondani a dacról nem balekság, hanem a globális túlélés esélye. A túlélés globális esélye.

Hogyan lehet elkerülni az ilyen felsorolások pozőrségét?

Szerintem nem a könyvek inspiráltak engem írásra – aki irodalommal foglalkozik, az figyelje a többi művészetet.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.