Pók, csajok, satöbbi

-Szűcs Gyula- | 2009. november 27. |

A-
Hihetetlen Pókember - Az új Bosszú Angyalai?
The Amazing Spider-Man #519-524.
Írta: J. Michael Straczynski, rajzolták: Mike Deodato, Joe Pimentel és Tom Palmer

Kingpin kiadó, 2009, 136 oldal, 2990 Ft.

 

Gyógyíthatatlan Babylon 5-rajongó vagy? 92-ben olvastál utoljára Pókembert? Akkor azonnal futás a legközelebbi könyvesboltba, mert a Kingpin Kiadó elhozta neked az utóbbi évek egyik legjobb Pókember-sztoriját a Babylon 5 atyja, J. Michael Straczynski tollából!

Szuperhősök meg felnőttképregények terén nálam a DC/Vertigo mindig is köröket vert a Marvelre. A DC-nél már a 80-as évektől rábízták Batmant és a többi nagy húzónevet az Alan Moore- és Grant Morrison-kaliberű brit írózsenikre, később pedig több tévés forgatókönyvírónak is szabad kezet adtak, többek között a Lostot jegyző Brian K. Vaughnnak és annak a Jeph Loebnek, aki fénykorában olyan gyöngyszemeket alkotott, mint Schwarzi Kommandója, meg a Long Halloween című Batman-klasszikus.

A Marvel-főnökség csak 2001 környékén rött rá, hogy a képegényrajongó sorozat-forgatókönyvírók valószínűleg jól értenek a karakerközpontú történetmeséléshez, a jól ismert szereplők jellemének elmélyítéséhez, meg az epizód végi giga-cliffhangerek bedobásához, ezért a Babylon 5 író-producerére, Michael Straczynskire bízták a legsikeresebb Pókember-sorozatot, a The Amazing Spider-Mant. Straczynski egészen 2007-ig írta a Hálószövő kalandjait, aztán átkerült vezető írónak a Thor képregényekhez, hogy valaki szedje végre ráncba a viharisten megtépázott hírnevét (az újításként beemelt hard fantasy-elemekkel elsöprő sikert aratott a rajongók körében, de erről majd máskor). A Kingpin nemrég egy kötetben jelentette meg az Amazing Spider-Man 519-524. számait.

De miben is rejlik Straczynski zsenialitása?

Az egyik fő erőssége a karakterábrázolás, főleg az, ahogy esendő emberként képes bemutatni a legnagyobb hősöket. Nála a szuperembereknek ugyanúgy vannak sötét titkaik, megromlott párkapcsolataik, vagy peches napjaik, mint a közönséges halandóknak. Straczynski ráadásul bármikor képes szembemenni a kőbe vésett Pókember-kánonnal, és egy jó sztori érdekében radikális változtatásokat bedobni. A Kingpin-kötet nyitó epizódjában például porig rombolja May néni otthonát, Peter szülőházát, majd miután nagynénistül-feleségestül beköltözteti a csóró Pókembert a Bosszú Angyalainak főhadiszállására (ez már ugye alapból szül egy csomó konfliktust), összehozza az örökké Ben bácsit gyászoló öreglányt a Stark-rezidencia inasával, Jarvissal! Ugyanakkor a komor hangulat és a komoly érzelmek bemutatása mellett bármikor képes viccet csinálni az egész szuperhőslétből, és brilliáns párbeszédekkel megtűzdelt sitcom-jelenetekben porig alázni olyan popkulturális ikonokat, mint Rozsomák:

Straczynski emellett fanatikus scifi-, James Bond- és ponyvarajongó. Az Új Bosszú Angyalai? sztorija a Csak kétszer élsz és a Moonraker legszebb hagyományait idézi: egy titkos terrorista mozgalom, a Hydra (akiknek ugyanúgy polip a jelképük, mint a Bond-filmekben a S.P.E.C.T.R.E. bűnszervezetnek!) egy doomdsay machine-nel el akarja pusztítani a fél világot, hogy aztán zsarnokként uralkodhasson a maradékon.

A tipikus hülye világvége-fegyver természetesen most is egy rakéta, tele tífusz, lépfene és pestis- vírusokkal, amit - ahogy az a Főgonosz Kötelező Monológjából kiderül - az Ogallala víztározóba akarnak lőni, megbénítva ezzel 8 szövetségi állam teljes vízellátását. Hogy a Nagy Terv kivitezése alatt távol tartsák az okvetetlenkedő szuperhősöket, a földalatti klónozótartályaikban elkészítik négy Bosszúangyal (Amerika kapitány, Vasember, Thor, és az addigra már halott Sólyomszem) szuperhasonmását.

A főhadiszállásra Indiana Jones-módjára egyedül lemerészkedő Pókember itt már nemcsak a szokásos hülye vicceit nyögi be, rajta keresztül parodizálja Straczynski az 60-as évek teljes ponyvaregény- és képregénykultuszát. Peter Parker például azon töpreng amikor először meglátja a terroristák titkos bázisát, hogy a gonoszok miért tudnak mindig hipp-hopp felépíteni egy komplett alagútrendszert, miközben New York városvezetése éveket tököl a metróbővítéssel. Máskor meg odakiabál Thor és Vasember zöld klónjának, hogy "Hahó, a gonosz ikertestvér téma már rég kiment a divatból!"

A retróhangulathoz Mike Deodato, Joe Pimentel, és Tom Palmer sallangmentes rajzai, valamint Matt Milla zöld, barna és sárga színei is nagyban hozzájárulnak. Itt nincs harsány színorgia meg csöcs- és izomtúltengés, mint Michael Turner Supergirl-füzeteiben (a SHIELD-ügynöknő, Rozsomák, valamint Peter Parker és Mary Jane félmeztelen jelenete egyáltalán nem öncélú, dramaturgiailag nagyon is indokolt), sem eltúlzott gumicukor-emberek, mint David Finch Bosszú Angyalai-rajzainál. A 136 oldalba sűrített hat Pókember-sztori hűvös és elegáns, de ha kell, humoros és érzelmektől forró - mint egy jól sikerült James Bond-epizód.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.