Egy tragikusan végződő vidámparki látogatást soha nem lehet feldolgozni

.konyvesblog. | 2019. február 01. |

C.J. Tudor egyáltalán nem panaszkodhat első regénye fogadtatására. A brit író munkáját több díjra is jelölték, és már a megjelenés idején 38 ország vásárolta meg a kiadási jogokat. Nem is csoda, hiszen A Krétaember egy olvasmányos, csavaros, hagyománytisztelő thriller, amely kacérkodik ugyan a természetfelettivel, de mégis két lábbal áll a valóság talaján. 

C.J. Tudor: A krétaember

Fordította: Loósz Vera, MŰVELT NÉP KÖNYVKIADÓ, 2018, 334 oldal, 3990 HUF

 

A főszereplő és narrátor Ed Adams – gyerekkori becenevén Eddie Munster – két idősíkon meséli el történetét. A visszatekintő részek 1986-ban játszódnak, míg a könyv jelenideje harminc évvel később, 2016-ban van. Eddie-nek és barátainak nem volt egyszerű gyerekkora az egyébként unalmasnak tartott Andersburyben: mindannyian egy tragikusan végződő vidámparki látogatás résztvevői voltak, ahol életveszélyesen megsérült egy lány is. Eddie ekkor még csak 12 éves, így természetesen a látvány sokkjától lebénulva képtelen elsősegélyt nyújtani. Szerencsére a helyszínen tartózkodik a nem olyan régen a városba költözött tanár, Mr. Halloran is, akivel közösen sikerül megmenteniük a lány életét. Rengeteg pletyka tárgya ő a városban és a srácok is csak Hóka Hapsiként emlegetik szokatlan külseje miatt – Mr. Halloran ugyanis albínó. A város egy időben kisebbfajta hősökként ünnepli őket, és egy furcsa barátság veszi kezdetét Eddie és az albínó tanár között. Ám Eddie képtelen szabadulni a tragédia gondolatától, kicsit bűntudata is van, mert ha csak rajta múlt volna, a lány nem éli túl. Ed barátaival, Dagi Gav-vel, Metál Mickey-vel és Hoppoval egyébként krétarajzokkal kommunikál, de egy idő után a rajzok valamilyen furcsa oknál fogva elkezdik félrevezetni azok eredeti használóit. Amikor a viszony megromlik a fiúk közt, egy rejtélyesen felbukkanó, sürgető rajz ismét összehozza őket. A nyomok egy, az erdőben elrejtett hullához vezetnek. Ez a traumatikus élmény végigkíséri a srácok életét és az események harmincadik évfordulójának közeledtével ismét felszakadnak a régi sebek. Az azóta sikeres életet élő Mickey ugyanis hazalátogat Andersburybe. Szeretné, ha Ed segítene megírni neki egy könyvet a szörnyű gyilkosságról, mellesleg pedig rájött olyan dolgokra is az üggyel kapcsolatban, amelyek addig homályban maradtak. 

A Krétaembert sokszor hasonlítják Stephen King műveihez és Tudor első könyve valóban elég sok mindenben hasonlít a horror mesterének írásaihoz. A gyerekkori barátokat kísértő szörnyű események és a két idősíkon játszódó történet leginkább az Az-hoz teszi hasonlatossá, de szerencsére konkrét másolásról szó sincs. Mr. Halloran pedig, ha csak nevében is, de A ragyogás előtti főhajtásként is értelmezhető. A horror helyett műfajilag viszont sokkal inkább jellemző a thriller, azon belül is a misztikus vonallal indít, amely aztán szépen lassan átadja a helyét a klasszikus „whodunnit?”, azaz „ki a gyilkos?” jellegű sötét kriminek. A könyv horrorisztikus elemeit a vidámparki jelenet naturalisztikussága és egyes leírások brutalitása jelentik, valamint explicit szexualitást is tartalmaz. Habár a regény nyelvezete néhány trágárság ellenére könnyedebbnek mondható, sok helyen megfeleltethető lenne akár a young adult irodalom kritériumainak is. A mutatós borító is sugallhat olyan könyvet, amely ifjúságbarát, de a tematikája és az említett ábrázolásmódok miatt kifejezetten a felnőttek jelentik az olvasmány célközönségét.  

Az aszfaltra rajzolt krétaemberek szörnyű képeket jövendölnek

C. J. Tudort sokan az új Stephen Kingnek tartják. Hátborzongató könyvében, A krétaemberben 12 éves gyerekek világába csöppenünk. 1986 nyarán az egyik fiú színes krétákat kap ajándékba, amikkel először nem tud mit kezdeni, de aztán kiderül, hogy egész jól lehet hasznosítani őket. Baráti körének 5...

A karakterek kialakítása nem mentes a sztereotípiáktól, de a cselekmény előrehaladtával javul az összkép. A sztereotipizáltságot erősíthetnék a többször előforduló közhelyes megállapítások (úgy életről, mint halálról, de barátságról, gyermekkorról és felnőttségről is), ám szerencsére ezek a gondolatok is kellően jól és frissen vannak megfogalmazva ahhoz, hogy ne legyenek zavaróak. A cselekményleírás nagyon részletes, szinte filmforgatókönyvszerűen aprólékos és meglehetősen bőbeszédű. Általában viszont elmondható, hogy a könyv párbeszédközpontú, a legtöbb információhoz ezeken a már-már interjúkhoz hasonló dialógusokon keresztül jut az olvasó. A történet viszonylag lassan indul be, a szerző folyamatosan adagolja, csepegteti az információkat, mígnem a mű felétől lendületesebbé válnak az események. A lassú, várakozásépítő felvezetés viszont indokolt: a kevés kezdeti infó után jó ritmusban érkeznek a fordulatok, a narrátor kezd megbízhatatlanná válni a körülötte zajló események hatására, és az olvasó maga is elkezdheti kirakni a puzzle darabjait. Tapasztaltabb krimiolvasók néhány kulcsmomentumra hamar rájöhetnek, de még nekik is tartogathat meglepetéseket A Krétaember

A cselekvő karaktereken kívül mintha más is alakítaná az egyszerűen induló, majd fokozatosan bonyolultabbá váló történet folyamát, és ez teremti meg Tudor művének rejtélyességét. A jól kialakított szerkezet és a nyelvezet könnyen olvashatóvá teszi A Krétaembert, így a műfajjal most ismerkedőknek bátran ajánlható, talán egyfajta kapudrogként is szolgálhat. A műfaj „veteránjai” se ijedjenek meg, számukra is kellemes olvasmány lehet. Naturálisabb, brutálisabb részletei miatt viszont indokolt az erős idegzet és a tizennyolc év feletti életkor.

Szerző: Laki Péter

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!