„Alice, vedd fel a telefont!”

.konyvesblog. | 2013. október 11. |

Le vagyok nyűgözve, és nagyon hálás vagyok. Állítólag ezek voltak Alice Munro első szavai, miután megtudta, hogy idén neki ítélték az irodalmi Nobel-díjat. Munro annak különösen örül, hogy ennyi kanadait boldoggá tudott tenni a győzelmével, és annak is, hogy most majd több figyelmet kap a kanadai irodalom.

Margaret Atwood, az ország másik legkelendőbb irodalmi exportcikke Twitteren örvendezett a győzelemnek, és posztolta saját 2008-as Guardian-cikkét, amelyben kollégáját dicsőíti. „Hurrá! Alice Munro nyerte a 2013-as irodalmi Nobelt.” Egy másik kanadai írónő, Lynn Coady annyit írt: Alice Mun-frickin-ro!!! Kanada miniszterelnöke, Stephen Harper szintén a Twittert választotta, hogy az összes kanadai állampolgár nevében gratuláljon a nyertesnek, Amy Davidson, a The New Yorker szerkesztője pedig épp a Times Square-en volt, amikor Munro neve megjelent a kivetítőn, úgyhogy gyorsan lefotózta, és kiposztolta.

Mivel a bizottság  a bejelentés után nem érte el azonnal az írónőt, megkezdődött a viccelődés a néma telefonnal és a hangpostán bejelentett Nobel-díjjal. „Alice, gyerek ki a szerszámos fészer mögül, és vedd fel a telefont!”, üzente Atwood a Twitteren. A Twitter-felhasználók a kanadai írónak, David Gilmoure-nak is beszóltak, aki pár hete azzal borzolta  a kedélyeket, hogy közölte, ő nem fog női írókat tanítani a torontói egyetemen, mert neki az nem érdeke, inkább oktatja „komoly heteroszexuális férfiak” műveit. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a National Postnak adott interjújában Gilmore egyetlen írónőt nevezett meg, akinek műveit (Virginia Woolftól eltekintve) szereti, ő pedig nem volt más, mint Munro. Persze a tényeken ez sem változtat, úgyhogy még mindig jogosak az „Ezt kapd ki, David Gilmore!” bejegyzések.

Legutóbbi novelláskötetének, a Dear Life-nak kiadója, a McClelland & Stewart szerint ez egy nagyon fontos nap Kanadának, és a kanadai irodalomnak. Kanadai szerkesztője, és jó barátja, Doug Gibson szerint mindenkinek (az egész országnak) ünnepelnie kellene, mert Alice Munro életműve elhozta az első irodalmi Nobelt Kanadának. A CBC egyébként (ottani idő szerint) hajnali 4-kor érte utol Munrót, aki arra a kérdésre, hogy a díj változtat-e azon az elhatározásán, hogy felhagy az írással, azt felelte: „Nem, nem hiszem. Eléggé öregnek érzem már magam”.

Jonathan Franzen már korábban is nyíltan Munro rajongói közé tartozott. Most közleményben tudatta ország-világgal, hogy szerinte jelenleg nincs jobb észak-amerikai szépíró Alice Munrónál, és örömének adott hangot, hogy az írónő végre megkapja azt a globális elismerést, amit megérdemel. „Ez egy büszke nap Kanada, és még büszkébb azon műfaj számára, melyben Munro Csehov óta mindenki másnál nagyobbat alkotott”, lelkesedett Franzen.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Jordán Ferenc: Az ember találmánya a szaporodáshoz való jog - Olvass bele a biológus könyvébe!

Litkai Gergely a Bookline Zöld podcastjének következő adásában Jordán Ferenc hálózatkutatóbiológussal beszélget Az ember vége a természet esélye című könyvéről. Olvass bele a kötetbe!

...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről.