Závada Péter, Vecsei H. Miklós Csoóri-estje, Margó Esztrád [PROGRAMAJÁNLÓ]

Závada Péter, Vecsei H. Miklós Csoóri-estje, Margó Esztrád [PROGRAMAJÁNLÓ]

A végre melegedő nyári napokkal a programok is sűrűsödnek. Margó, Hamvas Béla, sárkányok vagy épp egy drogos agymenés? Mutatunk pár eseményt, amik közül érdemes válogatni.

sa | 2021. június 03. |

Margó Irodalmi Fesztivál

-

Mikor? Június 10-13.

Hol? Városmajori Szabadtéri Színpad

Jövő csütörtökön kezdődik a tizedik Margó, mi már nagyon várjuk, sok izgalmas programmal készülünk a jubileumi alkalomra. Például itt mutatjuk be Závada Péter negyedik verseskötetét, a Gondoskodást. Vecsei H. Miklós és csapata József Attila és Pilinszky János életműve után most Csoóri Sándor munkássága előtt tisztelegve hozott létre egy koncertszínházi előadást. És persze a tizedik születésnapot is alaposan megünnepeljük egy egyszeri és megismételhetetlen esztráddal, amiben Dragomán György, Erdős Virág, Kardos-Horváth János, Nyáry Krisztián, Simon Márton, Szabó T. Anna és Totth Benedek  segít nekünk rendhagyó felolvasásokkal, zenével és slammel. Azután pedig iszunk a medve bőrére. Végül az egész fesztivált egy jóféle Rájátszás-bulival zárjuk, amin fellép Beck Zoltán, Egyedi Péter, Grecsó Krisztián, Háy János, Jancsovics Máté, Kemény István, Kollár-Klemencz László, Sárközy Zoltán, Szűcs Krisztián. 

A járványügyi szabályokat figyelembe véve, a nézők és a közreműködők biztonságát szem előtt tartva az eseményeken való részvételhez védettségi igazolvány szükséges, a maszkviselést pedig az aktuális hivatalos járványügyi rendelkezéseknek megfelelően szabályozzuk.

A részleteket itt találod.

Pilinszky János-konferencia

-

Mikor? Június 04.

Hol? Petőfi Irodalmi Múzeum

Pilinszky János születésének 100., halálának 40. évfordulója alkalmából egész napos konferenciát szervezett az Irodalmi Magazin. A konferencia célja, hogy minél többféle szempontból közelítsék meg az életművet és annak utóéletét. Az előadásokban foglalkoznak például a Pilinszky verseiben megjelenő hit témáival, a “tapasztalat nyers elevenségével és a figyelem természetével”, Pilinszky verseinek angolra fordításával, de a költő komoly- és könnyűzenei hatásaival is.

A részleteket itt találod.

A Hamvas Béla olvasósarok megnyitója - Weiner Sennyey Tibor előadása

-

Mikor? Június 05.

Hol? Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár, Szentendre

Mi is beszámoltunk róla, hogy Hamvas Béla bútoraiból rendeztek be olvasósarkot a szentendrei könyvtárban. A Hamvas-olvasósarkot az inspiráció helyének szánják, ahol a látogatók nemcsak láthatják, de használhatják is Hamvas eredeti bútorait. A megnyitón előadást tart Weiner Sennyey Tibor költő “Hamvas Béla fakanala, avagy az egyszerű tárgyak titokzatos szépsége” címmel, Pájer Alma Virág színművésznő pedig Hamvas Béla műveiből olvas fel.

A részleteket itt találod.

CEU Határtalan Tudás Online: A mese nem csak a gyerekeké

-

(Kép forrása: Gordon Johnson/Pixabay)

Mikor? Június 04.

Hol? Online ezen a linken

A népmese a falusi közösségekben eredetileg a felnőttek szórakozását szolgálta, mára mégis elsősorban gyermekműfajként ismerjük. A felnőtt mesemondó körök az utóbbi években kezdtek új életre kelni. Hogyan lett gyerekműfaj a meséből? Mit csinálnak a felnőttek egy mesekocsmában vagy egy mesepárbajon? Miért lesz jobb a szövegértése annak, akinek sokat meséltek gyerekkorában? Hogyan mentették meg a Grimm testvérek a mesét a „romantika elől”? Mit kell tudnia egy jó mesemondónak, hogy megragadja közönségét?

A Határtalan tudás következő eseményén előad Sándor Ildikó néprajzkutató, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének vezetője és a Magyar Táncművészeti Egyetem docense; Klitsie-Szabad Boglárka etnográfus, mesemondó, a Hagyományok Háza népmese szakelőadója, Prima Junior díjas mesemondó, 2019-ben mesemondói tevékenységéért elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere állami kitüntetést; Gombos Péter egyetemi docens, olvasáskutató, a MATE Kaposvári Campusa Neveléstudományi Intézetének oktató-kutatója, a Magyar Olvasástársaság (HUNRA) korábbi elnöke, jelenleg alelnöke.

A részleteket itt találod.

Miért szeretjük ennyire a sárkányokat? Moobius Könyvklub élő online beszélgetés

-

Mikor? Június 03.

Hol? Online a Facebookon

Sárkány (főnév): mitikus lény, jellemzően hatalmas, mágikus vagy spirituális tulajdonságokkal bíró hüllő. Vagy éppen a sikeres fantasy kulcseleme? A világteremtés alapjait lefektető Középföldétől kezdve George R. R. Martin A tűz és jég dala-sorozatán át Christopher Paolini Alagaësiajáig minden, magára valamit is adó fantasy világban vannak – és lesznek is – sárkányok. Hogyan lehetséges, hogy mégsem tekintjük lerágott csontnak ezeket a néhol barátságos, máskor kegyetlen és félelmetes lényeket? Hogyan tudja a sokadik, elődjeitől látszólag alig különböző fantasyvilág is belopni magát az olvasók szívébe? A legújabb Moobius Könyvklub-beszélgetés keretein belül Szántó Dániel krimiíró (és gyermekkorától fogva fantasyrajongó), Keserű József irodalomteoretikus, egyetemi oktató, illetve Gaborják Ádám, az Európa Könyvkiadó szerkesztője keresik a választ a fenti kérdésekre.

A részleteket itt találod.

Félelem és reszketés Las Vegasban

Mikor? Június 03.

Hol? Bem mozi

“1971-ben járunk, az Egyesült Államokban, a kompromitációs botrányba keveredett Richard Nixon elnöksége és a hippi korszak idején. Raoul Duke, a sportriporter, megbízást kap a nevadai sivatagban megrendezett motorverseny tudósítására. Barátjával az ügyvéd Dr. Gonzóval, útnak indul, ám céljuk nem a sivatag lesz, hanem Las Vegas, a szerencsejáték városa. A két férfi a kábítószerek és az alkohol összes létező fajtájával felszerelkezve vág neki a kalandnak, hogy megtalálja az amerikai álmot” - foglalja össze a Port.hu a Hunter S. Thompson amerikai író, újságíró klasszikusából készült film cselekményét. Ha rég voltál moziban, van érvényes oltási igazolványod/applikációd és szabad a ma estéd, irány a Bem!

A részleteket itt találod.

Hírlevél feliratkozás

(Címlapi kép forrása: Thaler Tamas / Wikipedia)

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!