Egy hitlergyűlölő zsaru kedvéért tévézne ismét Woody Harrelson - írja a comment:com, ami szuper hír, mert nemcsak Harrelson, de Bernie Günther is nagy kedvencünk. Utóbbi Philip Kerr Berlin Noir-sorozatának nyomozója, kicsit olyan, mint a mi Gordon Zsigmondunk: a maga útját járja, és nem nagyon hagyja magát letéríteni róla.
A sorozat első regénye 1989-ben jelent meg először angolul, és jó sokat kellett várni a magyar megjelenésre, a Jaffa tavaly adta ki. Ezt írtuk akkor a Halálos márciusról:
Berlin olimpiai lázban ég, de "Bernie Günthert azonban sokkal inkább egy ellopott gyémánt nyakék sorsa foglalkoztatja. A megbízója Németország egyik leggazdagabb embere, aki lányát és vejét veszítette el egy rejtélyes tűzesetben, meg az említett nyakéket, melynek felkutatásáért nagyon sokat fizetne. Az elég hamar kiderül, hogy az egyre titokzatosabb ügyben, melyben a megbízók száma nagyjából a rejtélyek számával arányosan nő, az ékszernél sokkal nagyobb a tét. Kegyetlenül megcsonkított hullák és gyönyörű nők szegélyezik hősünk útját, miközben egy-egy pillanatra felvillan Hermann Göring vagy Jesse Owens alakja is".
A második részben (Sápadt gonosztevő) 1938-ban járunk, egész Németország a hadviselésre készül, a nácikat pedig amúgy megvető Günthert a bűnügyi rendőrség feje kéri fel arra, hogy segítsen egy sorozatgyilkos utáni nyomozásban:
"Valaki szőke, kék szemű árja lányokra vadászik Berlin utcáin: brutálisan megerőszakolja, majd felkoncolja őket, a testeket pedig eldugja valahol. A nácik zsidó összeesküvést sejtenek a háttérben, a nyomok ugyanakkor a legfelsőbb körökig vezetnek." A teljes kritikáért katt ide!
Philip Kerr eredetileg csak három kötetet tervezett, a krimik azután olyan sikeresek lettek, hogy az író már a tizenegyedik résznél tart. Ez 1956-ban játszódik, a címe: The Other Side of Silence.