Visszavonul Amerika egyik legrettegettebb könyvkritikusa

Visszavonul Amerika egyik legrettegettebb könyvkritikusa

.konyvesblog. | 2017. augusztus 01. |

(Kép forrása)

Michiko Kakutani neve fogalom – a The New York Times Pulitzer-díjas vezető könyvkritikusa minden cikkével figyelmet követelt magának, friss kötetek sorsát tudta eldönteni egy-egy cikkével vagy recenziójával, és olyan világhíres írók könyveit tette mérlegre, mint Thomas Pynchon, David Foster Wallace, Toni Morrison vagy J. K. Rowling. Persze sok-sok ezer kritikus és újságíró végzi ezt a munkát szerte a világon, de kevésnek van olyan befolyása, mint a NYTimesnál közel negyven évet eltöltő Kakutaninak, aki a napokban jelentette be, hogy otthagyja a lapot.

Kakutani kiadói vélemények szerint Amerika egyik legrettegettebb és legnagyobb tiszteletben álló kritikusa volt, és akadt, aki egyenesen úgy vélte, hogy távozásával egy korszak ért véget. A kritikus a jövőben valószínűleg inkább könyvszerzőként fog jelentkezni, legalábbis ez derül ki Twitter-bejegyzéséből, melyben azt írta, hogy mostantól a politikáról és kultúráról szóló hosszabb írásművekre kíván koncentrálni.

Kritikusi pályájának több érdekes és emlékezetes pontja volt, ezekből gyűjtöttünk ki párat:

  • 2007-ben jelent meg a Harry Potter és a halál ereklyéi, de a NYTimes még a hivatalos megjelenés előtt megjelentette Kakutani kritikáját (állítólag a szerkesztőség egyik alkalmazottja teljesen véletlenül bukkant egy példányra, Kakutani pedig egyetlen este elolvasta a 700 oldalas kötetet), ami miatt akkor eléggé támadták őt és a lapot is.
  • Kakutanit nem hatotta meg a hírnév, és ha indokoltnak látta, olyan nagy neveket is lehúzott, mint Gore Vidal vagy Norman Mailer. Utóbbi egy 2005-ös Rolling Stone-interjúban arra panaszkodott, hogy ő Kakutani elsődleges céltáblája. Hozzátette azt is, hogy a NYTimes szerkesztői nem tudják kirúgni a kritikust, mert szerinte rettegnek tőle.
  • Három évvel később Jonathan Franzen azt mondta Kakutaniról, hogy ő a leghülyébb ember New Yorkban – Franzen valószínűleg nem viselte túl jól, hogy a kritikus finoman szólva sem volt elragadtatva Diszkomfortzóna című kötetétől. Évekkel később viszont nagyon szépeket írt a Szabadságról – hogy ezek után változott-e Franzen véleménye Kakutaniról vagy sem, azt nem tudni.
  • 2015-ben Kakutani elsőként recenzálta Harper Lee Menj, állíts őrt! című második regényét, és tudatta az amerikai olvasókkal, hogy ikonikus kedvencük, a Ne bántsátok a feketerigót! Atticus Finche ebben a könyvben rasszista nézeteket vall.
  • Emlékezetes volt az az interjúja, melyet 2017 elején Barack Obamával folytatott: abban a távozó amerikai elnök elárulta, hogy olvasással élte túl a Fehér Házat.
  • Ugyancsak emlékezetes volt Volker Ullrich Hitler-életrajzáról (Hitler: Ascent, 1889-1939) írt szeptemberi cikke, melyet sokan Donald Trump kritikájaként (is) olvastak.
  • Utolsó kritikája egy elsőkönyves nigériai szerző, Ayobami Adebayo kötetétől jelent meg.

Forrás: NYTimes, Vanity Fair

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.