Ted Hughes a szeretőjével töltötte Sylvia Plath halálának éjszakáját

Ted Hughes a szeretőjével töltötte Sylvia Plath halálának éjszakáját

.konyvesblog. | 2015. szeptember 30. |

1421.jpg

Ted Hughes életrajzírója, Sir Jonathan Bate  szerint a verset, amit Hughes írt első felesége, Sylvia Plath halálának éjszakájáról, egy olyan veszekedés inspirálta, amiben elhangzott, hogy Plath elhagyja az országot. A Last Letter című költeményt, ami az öngyilkosságot megelőző három napról mesél, Melvyn Bragg ásta elő a British Libraryban 2010-ben. 

Az új Hughes-életrajzban Bate arról ír, hogy az öngyilkosság hétvégéjének péntek reggelén Plath titokzatos búcsúlevelet küldött a férjének, amelyben bejelentette, hogy azt tervezi, elmegy az országból, és soha többé nem fognak találkozni. Plath azt feltételezte, hogy a levél nem jut el a férfihez szombatig, de már péntek délután megérkezett. Az aggódó Hughes a levéllel a kezében elrohant felesége Primrose Hill-i lakásába, ahol veszekedni kezdtek: Plath állítólag kikapta a levelet Hughes kezéből, és a tűzre vetette. Ez volt az utolsó személyes találkozásuk, és ez ihlette a Last Letter című verset is.

Másnap Plath feltelefonálta a férjét, hogy rajtakapja Hughes szeretőjét, Susan Alliston, amint felveszi a telefont. Amikor Alliston átadta a kagylót Hughes-nak, a férfi annyit mondott Plath-nak: nyugi, Sylvie!  - legalábbis Alliston korábban sosem látott naplója szerint.

Kapcsolódó cikkeink:

Plath Az üvegburába írta magát

Hogyan lett öngyilkos Sylvia Plath?

Bate arról ír, hogy Plath halálának éjszakáját Hughes az ágyban töltötte a szeretőjével, méghozzá a Bloomsbury lakásban, ahol Hughes és Plath először feküdtek le egymással, és ahol a nászéjszakájukat is töltötték. Hughes hétfőn szerzett tudomást felesége haláláról, és bármennyire is próbálta, Bate szerint soha nem tudott megszabadulni a bűntudatától.

Az életrajzíró először beszélt olyan nőkkel, akikkel Hughes-nak korábban kapcsolata volt, például a férfi első komoly barátnőjével, Shirley-vel, aki Cambridge-ben találkozott a költővel. Az új könyvből természetesen Assia Wevill sem maradhatott ki, aki hat évvel Plath halála után, 1969-ben lett öngyilkos, búcsúüzenetében arról írva, hogy Hughes és ő nem élhetnek együtt „Sylvia emléke miatt.”

Öt évvel felesége halála után Hughes érzelmein Wevill, későbbi felesége, Carol Orchard és egy Brenda Hedden nevű nő osztoztak. A férfi, A-nak, B-nek és C-nek nevezte a nőket, egy eddig ismeretlen naplójában pedig arról írt, hogy mennyire nem tudott dönteni közöttük.

Bate-nek teljes hozzáférése volt a költő archívumához az Egyesült Államokban és a British Libraryban egyaránt, ám nem miután Hughes özvegye, Carol elhatárolódott a könyvtől, nem tudta folytatni a kutatást a hagyaték hozzájárulásával. 

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.