Az iráni kulturális miniszter bejelentette, hogy országa képviselői nem vesznek részt az október 14-18-ig tartó Frankfurti Könyvvásáron, és a többi iszlám államot is bojkottra szólította fel. Irán távolmaradásának oka Salman Rushdie, aki beszédet mond majd a világ legnagyobb könyvvásárán. Közleményében az iráni miniszter arról írt, hogy a vásár a véleménynyilvánítás szabadságának ürügyén meghívott egy olyan szerzőt, aki gyűlölnek az iszlám világban..
Az idei vásár egyik legfontosabb témája a véleménynyilvánítás szabadsága lesz, a vásár igazgatója, Jürgen Boos pedig arról beszélt, hogy Rushdie élete és életműve befolyásos hanggá tette az írót abban a globális vitában, ami a véleménynyilvánítás szabadságáról zajlik a könyvkiadásban. A vásár díszvendége ezúttal Indonézia lesz.
Nem ez volt az egyetlen botrány Rushdie körül mostanában, Szaúd-Arábia a cseh nagykövetnél tiltakozott, amiért a csehek új fordításban jelentetik meg a hírhedt Sátáni verseket, 27 évvel azután, hogy tömegek tüntettek a könyv ellen, Rushdie-ra pedig kimondták a fatvát. A szaúdiak közölték a nagykövettel, hogy a könyv sérti mind az iszlámot, mind a muszlim embereket, és arra kérték, próbálja megakadályozni, hogy eljuthasson az emberekhez.
Rushdie cseh kiadója, a prágai székhelyű Paseka a Reuters-nek arról beszélt, hogy semmilyen kifogásról nem hallott a könyvvel kapcsolatban, amelynek áprilisban megjelent ötezer példányából már szinte az összes elfogyott. A kiadó eddig Rushdie tizenegy könyvét jelentette meg, és továbbra sem hagy fel a publikálásukkal. A Sátáni versek fordítója álnevet használt. A cseh külügyminisztérium elmondta, hogy a kötetről tényleg volt szó egy találkozón a szaúdiak és a nagykövet között, ahol a nagykövet arról beszélt, hogy a cseh jog lehetővé teszi a könyv megjelentetését. A Sátáni versek első cseh kiadása 1994-ben jelent meg.