Philip Roth élvezi, hogy nem kell írnia

Philip Roth élvezi, hogy nem kell írnia

.konyvesblog. | 2013. január 17. |


Eddig nagyszerű – nyilatkozta néhány napja Philip Roth arra a kérdésre, hogy milyennek találja „nyugdíjas” napjait. (Roth egy műholdas kapcsolat segítségével osztotta meg gondolatait egy pasadenai rendezvény résztvevőivel.) Az író tavaly év végén jelezte –  mintegy mellékesen, egy francia lapnak adott interjújában –, hogy befejezi az írást, és szögre akasztja a klaviatúrát. Mint mondja: félévszázadon keresztül a hét minden napján dolgozott, most azonban élvezi, hogy nem kell írnia. „Felébredek reggel, magamhoz veszek egy nagy pohár narancslét és másfél órán keresztül olvasok. Soha korábban nem tettem ilyet” – idézi a Los Angeles Times az írót, aki saját bevallása szerint jól megvan az írás nélkül.

Philip Roth egyébként beszélt arról is, hogy az írást mindig is nehéz alkotói folyamatnak tekintette, bár a folyamat természete az évek során változott. Amikor arra kérték, hasonlítsa össze a kezdeti és az utóbbi évek tapasztalatait, Roth úgy fogalmazott, hogy az öröm ugyanaz, hiszen, amikor az ember befejezi a könyvet, az ugyanúgy diadalmas érzés, a gyötrelem, ahogy ő mondta, az agónia, azonban más. Felidézte, hogy első könyve, az 1959-es kiadású Goodbye, Columbus egyfajta szükségszerű nyilatkozat volt, mellyel kijelölte a saját helyét a világban, de – tette hozzá – „minden könyvben más író vagy”.

Philip Roth elismerően nyilatkozott amerikai kortársairól, William Styronról, E.L. Doctorow-ról, John Updike-ról és Joyce Carol Oates-ról, rámutatva ugyanakkor arra, hogy a Nobel-bizottság vélhetőleg nem ért egyet vele (mármint Roth-szal): „Azt gondolják, provinciálisak vagyunk. De azt gyanítom, kicsit inkább ők azok”. A Nobel-díj talán az egyetlen nagy irodalmi díj, melyet Roth még nem nyert el (ami picit magyarázhatja is a fentieket), ugyanakkor az igazsághoz tartozik, hogy a díjat megelőző esélylatolgatásoknál kivétel nélkül mindig felmerül a neve.

Philip Roth nem véletlenül szólalt most meg, hiszen az Egyesült Államokban március végén – nem sokkal az író születésnapja után – mutatják be a róla szóló dokumentumfilmet (Philip Roth: Unmasked). Az író március 19-én igazán kerek születésnapot ünnepel, hiszen ekkor tölti be a nyolcvanat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.