Az évekig tartó doppingolást a napokban látványosan elismerő Lance Armstrongra igazán rájár a rúd: két kaliforniai férfi ugyanis beperelte a sportolót és kiadóit, amiért Armstrong önéletrajzai, az Oprah Winfrey-nél tett vallomás fényében legalábbis, tele vannak hazugságokkal.
Rob Stutzman PR-szakember, aki Arnold Schwarzenegger egykori kaliforniai kormányzó stábjának is a tagja volt, valamint Jonathan Wheeler amatőr bringás azt állítják, hogy annak idején azért vásárolták meg Armstrong könyveit, mivel hittek a sportemberben, és elhitték neki, hogy a rákból felépülve igenis sikerülhet a visszatérése, mégpedig bármiféle doppingszer igénybevétele nélkül.
A két férfi most becsapva érzi magát, és azzal vádolja Armstrongot, és kiadóit, a Penguint és a Random House-t, hogy azzal, hogy a tényirodalom (non-fiction) kategóriájába sorolták a sportember könyveit, megtévesztették a vásárlókat és megsértették a fogyasztóvédelmi törvényt, emiatt pedig kártérítést kellene fizetniük.
Két évvel ezelőtt már indult egy hasonló per egy Greg Mortenson nevű szerző ellen, aki bestsellerré vált könyvében arról mesélt, miként épített iskolát Pakisztánban és Afganisztánban lányok számára. A sztoriról utóbb kiderült, hogy fele sem igaz, ugyanakkor a szerző ellen benyújtott keresetet a montanai bíróság elutasította. Ezzel szemben a Millió apró darabban című könyv olvasói jobban jártak (ez James Frey jobbára kamu-története arról, hogyan sikerült leszoknia a drogról), a kötetet kiadó Random House ugyanis felajánlotta, hogy aki még a botrány kirobbanása előtt vásárolta meg a könyvet, az visszakapja a vételárat.
A napokban szuper internetes mém lett abból, hogy egy ausztrál könyvtáros készített egy figyelmeztetést, hogy Lance Armstrong könyveit átpakolták a tényirodalomból a fikciók közé.
Forrás: Guardian, New York Times